Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

{gspeech}Muğla Kent Konseyleri Kadın Meclisleri Birliği, kısa sürede üst üste yaşanan kadın cinayetlerini protesto etti. 

30062015kadinlar.jpg

Muğla Kent Konseyleri Kadın Meclisleri Birliği Muğla’da sınırsızlık meydanında toplanarak kısa sürede üst üste yaşanan kadın cinayetlerini protesto etti. Meydanla toplanan kadınlar son günlerde üst üste Muğla’da 4 kadının öldürülmesi ve ülke genelinde katliama dönüşen kadın cinayetlerine dur demek için yürüdü.

Bodrum, Datça, Fethiye, Marmaris, Menteşe, Ortaca, Yatağan ve Milas Kent Konseyi ve Kadın Meclisleri ile il genelindeki kadın örgütlerinin destek verdiği eylemde “Hepimiz Cansu Kayayız”, “Şiddete karşı diren kadın”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Kız kardeşimin hesabını soruyorum”, “Cansu Kaya’nın hesabını soracağız, Özgecan yasasını çıkartacağız”, “Kadınız haklıyız kazanacağız” yazılı pankartlar dikkat çekti.
Toplanan grup yaptığı basın açıklamasında, kadınlara yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddetin artarak devam ettiğine vurgu yaparak, “Özgecanler, Sedefler, Ayşeler, Güldünyalar, Nevinler ve saymaya nefesimizin yetmeyeceği nicesi erkekler tarafından katledildi. Erkek şiddetine kurban verdiğimiz her bir kadın ile yeniden ölüyoruz” ifadelerini kullandı.
Bu yıl öldürülen 145 kadının isyan ettirdiğini ifade eden kadınlar “Son olarak 20 gün içinde Muğla’da 4 kadının öldürülmesi bizim fitilimizi ateşledi. 145 kadının kanı var üzerimizde. Her gün başka bir kadının kanı sıçrıyor üzerimize boğuluyoruz. Kadınlara yönelik fiziksel, cinsel, psikoloji, ekonomik şiddet artarak devam ediyor. Her gün başka bir kadın erkek şiddetinin hedefi oluyor, katlediliyor, zorla evlendiriliyor, tacize ve tecavüze uğruyor. Özgecanlar, Sedefler, daha nicesi erkekler tarafından katledildi. Erkek şiddetine kurban verdiğimiz, her bir kadın ile yeniden ölüyoruz. İsyanımız ölüm, yas da değil isyandayız.”dedi.
Basın açıklaması sırasında grupta bulunan bazı kadınların, kendilerine destek veren erkeklerin grubun en arkasına geçmelerini istemeleri kısa süreli gerginliğin yaşanmasına neden oldu.{/gspeech}

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin