Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde yangınla mücadelede bin 500 işçi, 89 arazöz, 38 su tankeri, 51 ilk müdahele aracı, 12 dozer, 11 greyder ve 9 trayler kara gücü bulunduğunu söyledi.
240916muglayangin.jpg
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2016 yılı orman yangınlarını, yangınlarla mücadele kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmaları, alınan tedbirleri ve yangınların son durumunu değerlendirdi. Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu şunları kaydetti: “Orman varlığımız son 13 yılda 20,8 milyon hektardan 22,3 milyon hektara yükseldi. Türkiye’nin yüzölçümüne göre ormanlık alanımız yüzde 28.8’e ulaştı. Ormanlardaki ekim, bakım çalışmaları ile odun servetimiz de arttı. 2003’te 1,2 milyar metreküp olan odun servetimiz, 1,6 milyar metreküpe yükseldi. Son 13 yılda 3,5 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Dolayısıyla, Türkiye orman varlığını hem alan olarak hem de odun serveti olarak artıran nadir ülkelerden birisidir.”
“YANGINLA MÜCADELEDE 3 TEMEL STRATEJİ BELİRLENDİ”
Türkiye’nin yüzde 60’ının yangın riski altında olduğunu kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bilhassa Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgeleri’nde orman yangınları daha fazla çıkıyor. Orman yangınlarıyla mücadele de özellikle önleme, söndürme ve yanan alanları yeniden ağaçlandırma gibi 3 temel strateji belirlendi.
“MÜDAHALE SÜRESİNİ 15 DAKİKAYA İNDİRDİK”
Orman yangınlarıyla mücadelede orman teşkilatının 19 bin personel, yaklaşık 2 bin 300 araç ve iş makinası ile sahada teyakkuz halinde bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Ayrıca 35 adet hava aracının da mevcut olduğu teşkilatımızda orman yangınlarını kısa surede söndürmek için yangına müdahale süresini 45 dakikadan 15 dakikaya indirdik. İlk müdahale süresini daha da azaltmak maksadıyla orman teşkilatı bugüne kadar 2 bin 942 havuz ve gölet tesis etti. Ayrıca Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Bin Günde Bin Gölet (GÖL-SU) kapsamındaki göletlerden de su alınıyor. DSİ’nin 2019’un sonuna kadar planladığı bin 71 göletin de orman yangınlarını söndürmekte büyük faydası olacak. Orman yangınlarında gözetleme ve haberleşme konusu da oldukça önemli. Şu anda 776 kuleden sürekli gözetleme yapılıyor. Ayrıca Dünya’da ilk defa uygulanan ve bizim de orman yangınlarına karşı kullandığımız kamera takip sistemi şu anda en ileri yangın erken uyarı ve takip sistemi özelliğini taşıyor. Gerek Bakanlığımdaki ekrandan gerekse Yangın Harekat Merkezi’nden ve bölgelerden havadaki bir helikopterin koordinatlarını, hızını ve kaç dakika sonra yangın mahalline ulaşacağını rahatlıkla görebildiğimiz bir sistem kullanıyoruz. Kamera görüntüsü sayesinde yerleşim alanlarını ve civar yerlerini de görebiliyoruz. Zaten bir yangında öncelikli olarak civardaki yerleşim yerlerinin görülüp can kaybının önlenmesi önem arz eder” diye konuştu.
Muğla Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde yangınla mücadelede bin 500 işçi, 89 arazöz, 38 su tankeri, 51 ilk müdahele aracı, 12 dozer, 11 greyder ve 9 trayler kara gücü buluyor.
Yangınla mücadelede Fethiye, Milas, Marmaris ve Nazilli’de konuşlanan 4 su atma özellikli, Ula’da ise 1 genel amaçlı helikopter hizmet veriyor. 2016 yılı Ağustos ayı verilerine göre bölge müdürlüğü sorumluluk alanı içerisinde 231 orman yangını meydana geldi. Bu yangınlar sonunda 418 hektar alan zarar gördü. Aynı takvime göre il genelinde 157 adet ziraat ve kırsal alan yangını meydana gelirken 736 hektar alan zarar gördü. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde 58 adet yangın gözetleme kulesi ile 24 saat gözetim ve denetim yapılıyor.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin