Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile Yeşilay Cemiyeti, İzmir’de ‘Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı eğitimi’ düzenledi. Bağımlılıkla ilgili haberlerin medyada nasıl ele alınması gerektiğinin anlatıldığı eğitimlere Muğlalı gazeteciler de katıldı.

151016byegm.jpg

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti işbirliğinde düzenlenen “Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı” eğitimlerinin ilki İzmir’de gerçekleştirildi. Basın mensuplarının, Türkiye’de halk sağlığını tehdit eden en önemli sorunlardan biri olan bağımlılık ile ilgili kapasitesinin artırılmasını amaçlayan eğitim programına İzmir, Aydın, Çanakkale, Muğla, Balıkesir, Manisa ve Denizli’den yerel medya mensupları, kamu kurumlarının çalışanları ve Yeşilay gönüllüleri katıldı.
BYEGM İzmir İl Müdürü Deniz Dev’in açılış konuşması ile başlayan eğitimde katılımcılara Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) formatörü İlkay Uysal tarafından bağımlılık farkındalığı hakkında bilgi verildi. Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İzlem Vural tarafından uyuşturucu kullanan kişilere yönelik tasvirlerin, betimlemelerin haber metninde nasıl verilmesi gerektiğine ilişkin açıklamaların yapıldığı eğitimde katılımcılarla birlikte atölye çalışması da gerçekleştirildi. Atölye çalışmasında uyuşturucu bağımlılığı ve medya eğitimi alan basın temsilcileri tarafından haber çalışmaları izlendi, örnek hikayelerden haber çalışması oluşturuldu. Eğitimde ayrıca gazeteci Ayşenur Asuman Uğur’un da katılımıyla medya ve sağlık iletişimi üzerine söyleşi gerçekleştirildi.
HEDEF, BAĞIMLILIK İLETİŞİMİ KAPASİTESİNİN ARTIRILMASI
BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca ve Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü Savaş Yılmaz tarafından 28 Eylül’de imzalanan işbirliği protokolü kapsamındaki projeyle, başta yerel medya olmak üzere yayın araçları ile halkı bilgilendiren tüm kamu kurum ve kuruluşları ve Yeşilay gönüllülerinin bağımlılık iletişimi kapasitesinin artırılması hedefleniyor.
7 BÖLGEDE, 7 İLDE EĞİTİMLER DÜZENLENECEK
Günlük iletişim dilinde bağımlılıkla ilgili hataların azaltılması, yanlış ifadelerden veya iletişim dilinden kaçınılması, özendirici içerik veya görsel kullanımının önlenmesi gibi konuları merkeze alacak proje, 7 bölgede 7 ilde gerçekleştirilecek. BYEGM ve Yeşilay işbirliği ile yürütülecek proje kapsamında “Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı” eğitimleri her bölgeyi temsilen bir ilde olmak üzere İzmir’in yanı sıra Erzurum, Antalya, Samsun, Gaziantep, İstanbul ve Ankara’da düzenlenecek.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin