Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

Semazen.jpg

Bizde yeni tanıştığımız birileriyle ilk tanışma sorularından biridir evli misin sorusu. Ardından da kaç çocuğun var diye devam ederiz.
Oldum olası tuhaf gelmiştir bana, çocuğa sahip olmak, hele de geleceğe bıraktığınız bir canlıyı sahiplenmek. Ona kendi hayatımızdaki keşkelerimizi ister istemez aktarmak. Özellikle de anneler, çocuklarının hayatını şekillendirmede inanılmaz becerikliler. Onun bilinçaltına öyle bir duygu yerleştirirler ki, çocuk kendini var edemez artık. Yolu çizilmiş, hayatı kurgulanmıştır. Onun tek yapması gereken uymak, ona biçilen rolü oynamaktır.
Bunu yaptığı sürece toplum için o “hayırlı evlat” nitelemesini hak eder ve o hayatı yaşayıp gider.
Bir de hayatta kendi senaryosunu yazıp kendi rolünü oynamak isteyenler var. Son yıllarda özellikle kız çocukları aileye, ona biçilen elbiseyi giymemeye kararlı tavırlar sergiliyorlar.
Cehaletin olduğu yerde bu başkaldırı öyle kötü bir algı yaratıyor ki, zengin ve yaşlı bir adama zorla verilmek istenen on altı yaşındaki gencecik kız çocuğu istemediğini söylediği halde sesi duyulmadığı için, tek çareyi sevdiğini düşündüğü genç delikanlıya kaçmakta bulması, dünyadaki en büyük suç sayılıyor.
Anne beddualar ediyor ardından. Sen diyor bizim dediğimizi yapmadın ya benim senin gibi çocuğum yok. Ama seni o çocuğa yar etmeyeceğiz. On çocuğun da olsa seni yine alacağım. Hayat boyu mutlu olmana izin vermeyeceğim diyor. Hatta gördüğü yerde dövmeye hırpalamaya kalkıyor.
Genç aile tedirginlik içinde sürdürüyor hayatını. Yolda giderken karşılaşırlarsa ne olur diye korkuyor genç kız. Karnında gelmesine az kalmış bebeğini, sevdiği kocasını düşünüyor.
Ve lanet ediyor kendine şu kadarcık mutluluğu bile layık görmeyen ailesine… Onu okula göndermek yerine evde, tarlada, pazarda bütün işleri yaptıran, onu daha yaşı on sekize varmadan tanımadığı sevmediği bir adamla evlendirmek isteyen ailesine…
Bu bizim olansa, bizim olana neden yedi yabancıya yapmadığımızı yapıyoruz. İkna yolu yok, sevgiyle yaklaşma yok. İstediğini yapmazsa çek vur, öldür, zehirle… O senin ya, sen onun sahibisin ya… Hâlbuki insan sahiplendiği şeye daha bir yumuşak, sevgi dolu yaklaşır.
Çocuklarımız bizim misafirlerimizdir. Zamanı gelince bize hoşçakalın sevgili ailem deyip kendi yollarına gidecekler. Bizim için çok ama çok zor da olsa yapmamız gereken ona “git çocuğum yolun açık olsun. Bu senin kararın saygı duyuyorum” demek.
Annemin istemediği şeyleri yaptığımda bana hep söylediği bir cümle vardı. “Senin de çocuğun olsun beni anlayacaksın.”
Haklıydı. Şimdi onu çok iyi anlıyorum. Yıllardır emek verdiğin kaşık kaşık mamalarla büyüttüğün, hayatı, dünyayı, evreni öğrettiğin canlı kendi istediklerini yapmaya çalıştığında ve sen annen olduğunda onu anlamamak mümkün değil. Ama gülümsüyorum. O kendi istediğinde diretince. Tıpkı benim çocukluğuma benziyor diyorum. Ve kendime hep hatırlatıyorum. O kendi olmalı… Kendi senaryosunu yazabilmeli ve oynamalı onu… Benim onun üzerinde hiçbir hakkım yok.
Geçen zamanda yaptığım bir hatamı daha fark ettim ki bu benim için çok acı duyulası bir durum.
Bir anne olarak çocuğumun hayatını kolaylaştırmayı kendime vazife edinmiş olmam.
O daha minik bir bebekken kendime diyordum ki sen ne iyi bir annesin, çocuğunu ağlatmıyor, üzmüyorsun…
Yıllar geçince anladığım şu ki çocuğuma sürekli sen yapamazsın demişim. Onu korumak adına aslında hayatta beceriksiz bir çocuk olmasına sebep olmuşum.
Geçenlerde su içmek istedi. Şişeyi uzattım ona. Aldı ve bana geri uzattı açmam için. Tam elim kapağa gidiyordu ki, yapma dedim kendime. Ve ona dönüp yapabilirsin çocuğum dedim. Aç ve iç. Açabilirsen iç…
O da şaşkın ve haklıydı. Şaşkındı çünkü bunu hep ben otomatik olarak yapmıştım. Ve birden bire karşısında ona acımasızca açabilirsen içersin diyen biri vardı. Özür diledim ondan ve bundan sonra yapabilecekleri ve yapması gerekenler için ona zaman bıraktım. Yapacaktı ve başka yolu yoktu…
O, günü gelince uçup gidecek bir güvercin benim gözümde. Ve eğer ona kanat çırpmayı öğretmezsem, onun yerine ben de kanat çırpıp uçamayacağıma göre onun büyümesine, bağımsız olmasına ve uçmasına iyi niyetlice izin vermeliyim...

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin