Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

ibrahim-aydn-150x150.jpgŞartlarına uygun olarak tövbe edince, küfür, inkâr dahil bütün günahlar muhakkak af olur. Şartlarına uygun olarak ve ihlâs ile yapılan hacca, Hacc-ı mebrûr denir. Hacc-ı mebrûr, kazaya kalmış yani vaktinde edâ edilememiş farzlardan, ibadetlerden ve kul haklarından başka bütün günahların affına sebep olur. Kul haklarının ve vaktinde yapılamayan ibadetlerin af olması için, vaktinde edâ edilmeyen ibadetlerin kaza edilmesi ve kul haklarının da ödenmesi lâzımdır. Kabul olmuş hac ile farzı, ibadeti yapmamanın günahı affedilmez ise de, vaktinde yapmamanın, vaktinden sonraya bırakmanın günahı affedilir. Kabul olan hacdan sonra, vaktinde yapılmayan farzlar, ibadetler kaza etmeye hemen başlanmazsa, geciktirme günahı tekrar başlar ve zamanla kat kat artar. İslâm âlimleri; (Hacc-ı mebrûr yapanın günahları af olur. Dünyaya yeni gelmiş gibi olur) hadis-i şerifinin, kazaya kalan ibadetler ve kul hakkından başka günahların af olacağını göstermektedir diye açıklamışlardır.
Kazaya kalan ibadetlerin ve kul haklarının da, affa dâhil olduğunu bildiren âlimler var ise de, bunlar, tövbe edip de kazadan ve ödemekten âciz olanlar için olduğu bildirilmiştir. Hûd suresinin 115. ayet-i kerimesinde mealen; (Hasenat, günahları yok eder) buyuruldu.
Müfessirler, bu ayet-i kerimeyi de, vaktinde yapılamayan ibadetlerin kazası yapılınca, af olurlar diye açıklamışlardır.
İmam-ı Rabbani hazretleri, bir talebesine hitaben buyuruyor ki: “Kıymetli ömrümüz, günah işlemekle, kusur, kabahat yapmakla, yanılmakla, faydasız, lüzumsuz konuşmakla geçip gidiyor. Bunun için; tövbeden, Allah Teâlâ’ya boyun bükmekten söyleşmemiz, konuşmamız hoş olur. Nur suresi, 31. ayet-i kerimesinde mealen; (Ey müminler! Hepiniz, Allah Teâlâ’ya tövbe ediniz! Tövbe etmekle kurtulabilirsiniz) buyurmuştur. Günahlarına tövbe etmek, herkese farz-ı ayındır. Hiç kimse tövbeden kurtulamaz. Nasıl kurtulur ki, Peygamberlerin hepsi tövbe ederdi. Peygamberlerin sonuncusu ve en yükseği olan Muhammed aleyhisselâm buyuruyor ki; (Kalbimde envâr-ı ilâhiyyenin gelmesine engel olan perde hâsıl oluyor. Bunun için her gün, yetmiş kere istiğfar ediyorum.)
Yapılan günahta, kul hakkı bulunmayıp, zina yapmak, alkollü içki içmek, çalgı dinlemek, yabancı kadınlara bakmak, Kur’an-ı kerimi abdestsiz tutmak ve yanlış inanışlara saplanmak gibi, yalnız Allah Teâlâ ile kendi arasında olursa, böyle günahlara tövbe etmek, pişman olmakla, istiğfar okumakla, Allah Teâlâ’dan utanıp, sıkılıp, Ondan af dilemekle olur. Farzlardan birini özürsüz terk etti ise, tövbe için, bunlarla birlikte, o farzı da yapmak lâzımdır.
Günahta kul hakkı da varsa, buna tövbe için, kul hakkını hemen ödemek, hak sahibi ile helalleşmek, ona iyilik ve dua etmek de lâzımdır. Mal sâhibi, hakkı olan ölmüş ise, ona dua, istiğfar edip çocuklarına, vârislerine verip ödemeli, bunlara iyilik yapmalıdır. Çocukları, vârisleri bilinmiyorsa, malı, parayı fakirlere sadaka verip, sevabını hak sâhibine niyyet etmelidir. Resûlullah efendimiz; (Günah işleyen biri, pişman olur, abdest alıp namaz kılar ve günahı için istiğfar ederse, Allah Teâlâ, o günahı elbette affeder. Çünkü Allah Teâlâ, Nisâ suresi 109. ayetinde; ‘Biri günah işler veya kendine zulmeder, sonra pişman olup, Allah Teâlâ’ya istiğfar ederse, Allah Teâlâ’yı çok merhametli, af ve mağfiret edici bulur’ buyurmaktadır) buyurdu. Lokman Hekîm hazretleri oğluna nasihat ederek; ‘Oğlum, tövbeyi yarına bırakma! Çünkü ölüm ansızın gelip yakalar’ buyurmuştur.’ İmam-ı Mücahit hazretleri de; ‘Her sabah ve akşam tövbe etmeyen kimse, kendine zulmeder’ buyurmuştur.”
Netice olarak, işlenen her günahın affı için, kalp ile tövbe etmek, dil ile istiğfar etmek ve vaktinde yapılamayan ibadetleri kaza etmek, ayrıca sadaka verip iyilik etmek lâzımdır. Atâ-i Horasani hazretlerinin buyurduğu gibi: “Hep iyilik yapın. Zira yapılan iyilikler, işlenen kötülükleri yok eder.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin