Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

ibrahim-aydn-150x150.jpgÂlemlere rahmet olarak gönderilmiş Peygamber Efendimizin (s.a.v.) neşet ettiği ortam göz önünde bulundurulursa, çocuklar hakkında yaptığı en büyük reform, kız erkek ayrımını ortadan kaldırmış olması ve onların aralarında eşit davranılmasını emretmiş olmasıdır. Zira o devirde kız çocukları diri diri toprağa gömülüyordu. Ayrıca o devirde çocuklara beddua da edilmekteydi. Merhamet abidesi Efendimiz (s.a.v.), çocuklara beddua etmeyi de yasaklamış; “Küçüklerine merhamet etmeyen bizden değildir.” diyerek, çocuklara karşı sevgi ve şefkat göstermeyi adeta bir sosyal yaptırım haline getirmiştir. Nebiler Sultanı (s.a.v.) çocuklarla olan ilişkilerinde onlara karşı şefkat ve merhamet tablolarının en ince ayrıntılarını göstermiş, her alanda olduğu gibi bu hususta da ‘en güzel örnek’ olmuştur.
Çocukları çiçeğe benzetirdi
Resul-i Ekrem efendimiz (s.a.v.), çocukları reyhan çiçeğine benzetmiş ve “Çocuk kokusu cennet kokusudur” buyurmuşlardır. Onların arasında kendisini bir bahçede hissetmiş, hepsini ayrı ayrı öpmüş ve koklamıştır. O çocukların da sevgilisiydi. Bir yerde O’nu gören çocuklar hemen O’na doğru koşar, etrafını sarar, O da her biriyle ilgilenir, hallerini sorar, sevgilerine karşılıkta bulunur ve onlarla şakalaşırdı. Çocukluk yıllarını Peygamber Efendimizin yanında geçiren Enes b.Malik (r.a) kendi ailesine Resulullah’tan daha şefkatli birisini daha görmediğini bildirmiştir.
Göz ağlar, kalp mahzun olur
Daha henüz süt emme çağında iken can vermekte olan oğlu İbrahim’i kucağına alıp öpen ve bu sırada göz yaşlarına hakim olamayan Efendimize (s.a.v) Abdurrahman b.Afv; “Siz de mi ağlıyorsunuz ya Resulallah!” deyince şefkat abidesi Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Bu ağlayış merhamettendir. Göz ağlar, kalp mahzun olur; fakat biz sadece Rabbimizin hoşnut olacağı şeyi söyleriz. İbrahim! Senden ayrıldığımız için gerçekten mahzunuz.”
Peygamberimiz, zaman zaman torunları olan Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i bağrına basarak öpmüş ve onlar için dua etmiş, bazen ‘yılın ilk turfanda meyvesini’ etrafındakilerin en küçüğüne vermek suretiyle ikramda bulunmuş, bazen çocuklarla şakalaşmış, onların hal hatırlarını sormuş, bazen kendi torunlarını bazen de başka çocukları omzunda taşımıştır.
Efendimiz (s.a.v), çeşitli zamanlarda yakınında bulunan çocuklara iman ve İslam’la ilgili bilgiler vererek onların inanç bakımından iyi yetiştirilmelerini temin etmiştir. On üç yaşına kadar Hz. Peygamber (s.a.v)’in yanında kalan Abdullah b. Abbas’la aralarında geçen şu konuşma buna güzel bir örnektir;
“Bir gün peygamberimiz devesine binmiş, ben de onun arkasında bulunuyordum. Genişlik zamanında kendini Allah’a sevdir ki, O da seni sıkıntılı zamanında sevsin. Allah’ın emir ve yasaklarına önem ver ki, Allah da sana önem versin, seni gözetsin. Allah’ın hakkını gözet ki, O’nu yanı başında bulasın. Bir şey istediğin zaman Allah’tan iste. Yardım dilediğinde Allah’tan dile… Şunu bil ki bütün varlıklar el birliği ile sana zarar vermek isteseler, Allah’ın taktir ettiğinden başkasını yapamazlar. Kaderi yazan kalemin işi bitmiş, yazılar ise kurumuştur. Bilmiş ol ki, Allah’ın yardımı ancak sabredenler içindir ve her zorlukla beraber mutlaka bir kolaylık vardır.”
Çocuklara dua etmeyi öğretirdi
Çocukların sağlıklı gelişimi için kazandırılması gereken en önemli alışkanlıklardan birisi düzenli uykudur. Hz. Peygamber (s.a.v.), gerektiğinde çocukların gündüz uykularını almaları, akşam yatarken, sabah kalkınca ağız ve diş temizliklerinin yapılması gibi konular üzerinde önemle durmuş ve tavsiyelerde bulunmuştur. Yine yatarken çocuklara şu duayı okumalarını tavsiye buyurmuştur: “Uyumak için döşeğine geldiğin zaman, namaz abdesti gibi bir abdest al ve sonra sağ tarafına yat ve “Allah’ım, kendimi Sana teslim, ettim, yüzümü Sana döndüm, durumumu Sana ısmarladım, sırtımı Sana dayadım, Senden başka ne bir sığınak, ne de kurtuluş yolu vardır. Senin gönderdiğin kitaba inandım, Peygamber’e iman ettim, bunu en son söyleyeceğim söz kıl” diyerek uyu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin