Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

ibrahim-aydn-150x150.jpgBizler, on bir ayın sultanı olan mübarek Ramazan ayını bir ganimet bilip, bu fırsatı, kendimize göre, iyi değerlendirmeye çalıştık. Güzel vatanımıza, asil milletimize elimizden geldiği kadar hizmet etmeye gayret ettik. Milletimizin birliği, vatanımızın dirliği, İslâm âleminin huzur ve sükûnu ve bütün insanlığın da hidayeti için dualar ettik. Salı, çarşamba ve perşembe günlerinde de bayram yapacağız İnşallah.
“Ramazan” kelimesi “yanmak” demektir. Çünkü bu ayda oruç tutan ve tövbe eden Müslümanların günahları yanar, yok olur. Bundan dolayı da Müslümanlar bayram yaparlar. Müslümanlar, her yıl Ramazan ayında günahları affedildiği için sevinirler. Peygamber Efendimiz Medine’ye hicret edince, Medinelilerin Cahiliye âdetlerinden kalma bayramları kutladıklarını gördü ve onları ikaz etti; “Allah Teâlâ, size onlardan daha hayırlı iki bayramı (Ramazan ve Kurban Bayramlarını) ihsan etti” buyurdu.
Dinimize göre, bayram ikidir. Birincisi, Arabî aylardan Şevvâl ayının birinci günü “Ramazan bayramı” ikincisi, Zilhicce ayının onuncu günü “Kurban bayramı”dır. Ramazan bayramı, üç gün, Kurban bayramı ise dört gündür. Müslümanlar bayram günlerine ayrı bir önem verirler. Zira bu günler, günahların affedildiği, birlik ve beraberlik duygularının pekiştirildiği, yoksulların sevindirildiği günler olması bakımından sevinç ve neşe kaynağıdırlar.
Bayram günleri, günahların affedildiği ve rahmet kapılarının açıldığı günlerdir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: “Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tövbe ret olmaz. Fıtr (yani Ramazan) ve Kurban bayramlarının birinci geceleri, Şâban ayının on beşinci (Berat) gecesi ve Arife gecesi.” [Kadir gecesi, birçok hadis-i şeriflerde bildirildiği için burada da bildirilmeğe lüzum görülmemiştir.] Bayramların cemiyet hayatımızda çok özel yerleri vardır.
Şöyle ki: Çocuklar, gençler, olgunlar ve yaşlılar, bayram namazı için grup grup câmilere doluşurlar, büyük bir huşû içerisinde namazlarını edâ ederler. Bayram namazından sonra bütün Müslümanlar birbirlerinin bayramlarını tebrik ederler, daha sonra aile büyükleri, eş-dost, akraba ve komşuları ziyaret ederek, büyüklerin ellerini öpüp dualarını alırlar.
Bayramlar sevgi ve saygının artmasına vesile olur. Bayramlarımızdaki güzel âdetlerimizden biri de, yetimler, fakirler, garipler ve çocukların sevindirilmesi, yardıma muhtaç kimselere yardım ellerinin uzatılması, içtimaı yardımlaşma ve dayanışmanın tezahür etmesidir. Dinî bayramlar, milletimizin birlik ve beraberliğine ve dargınların, küskünlerin barışmalarına vesile olduğu gibi, ölülerimizin bile sevinmelerine sebep olmaktadır. Çünkü kabirler ziyaret edilmekte, ruhlarına Fatiha, İhlâs, diğer sure ve dualar gönderilmektedir. Bütün dünyada dîn ve diyanetlerini, ırz ve namuslarını, vatan ve memleketlerini, can ve mâllarını müdafaa ederken şehit düşen, bayrama yetişemeyen Müslümanlar da unutulmamakta, onlar için de Kur’an-ı Kerim okunup ruhlarına gönderilmektedir.
Niçin bayram denilmiştir?
İmam-ı Gazali hazretleri, “bayram” denilmesinin sebeplerini şöyle açıklamaktadır:
* Müminler, Ramazan Bayramında, Allah Teâlâ’nın farz kıldığı Ramazan orucunu tutabildikleri için çok sevinirler, bunu bayram kabul ederler.
* Bayramlar her sene tekrar geliyor. Bu sevinçli gün tekrarlandığı için bayram denilmiştir. [Zaten bayram manasına gelen “îd” kelimesi de “avdet” kökünden gelmektedir.]
* Bayramda Allah’ın ihsanı bol oluyor; bol bol ihsana kavuşulduğu için bayram denilmiştir.
* Bayram günü gelince sevinç ve neşe de geliyor; üzüntüler unutuluyor. Bunun için bayram denilmiştir.”
Bir gün Hazret-i Ali, bir kalabalığı eğlence içinde görüp, böyle eğlenip neşelenmelerinin sebebini sorduğunda onlar, “Bugün bizim bayramımızdır” dediler. Bunun üzerine Hazret-i Ali de; “Günah işlemediğimiz günler de bizim bayramımızdır” buyurdu.
İslâm büyüklerimizde, bir Müslümanın Allah Teâlâ’nın emirlerine uyup, yasaklarından sakınarak, günah işlemeden, haram lokma yemeden geçirdiği günleri de bayram kabul etmişlerdir. Selam ve dua ile…

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin