Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

ibrahim-aydn-150x150.jpg

Son ve kurtarıcı, hayatı bütünüyle kucaklayan İslâm dini, komşu haklarına çok önem vermiştir. Bu husustaki emir ve yasaklara başka hiçbir sistemde rastlamak mümkün değildir. Yüce dinimiz İslâm, tencereden çıkan yemek kokusuyla bile komşunun rahatsız edilmesine razı değildir.

Komşularla iyi geçinmek Müslüman olmanın alâmeti sayılmış, komşu hakkına riayet etmeyenlerin tam bir mümin olamayacakları beyan edilmiştir. Bu sebeple kalbi iman nuruyla nurlanmış, hayatı Kur’an terbiyesiyle bezenmiş her Müslüman, yakından uzağa doğru komşularına iyilik etmek ve onlara hayırlı bir komşu olmak mecburiyetindedir.

Aile fertlerinden sonra insanın en yakın çevresi komşularıdır. İnsanlar komşularla bir arada yaşamaya, alışveriş yapmaya muhtaç yaratılmışlardır.

Şerefli bir şekilde yaşamak için çok şeylere muhtaç olan insan, tek başına bunları tedarik etmeye muktedir olmadığından, ebnayı cinsiyle teşrik-i mesai etmeye mecburdur. Komşuların karşılıklı anlayış ve sabır içinde birbirlerine samimî hürmet, merhamet ve sevgi göstermeleri, yardımlaşmaları Allah'ın emridir. Kendine itimat edilmeyen insan kâmil bir mümin olamaz.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) üç defa tekrar edip yeminle ifade ettiği hadis-i şerifte, "Vallahi mü'min olamaz, vallahi mümin olamaz, vallahi mümin olamaz!" buyurunca, "Kim mümin olamaz ya Resûlallah?" diye soruldu. Efendimiz cevap verdiler: "Komşusu şerrinden emin olmayan kimse!"

Hadis-i şeriften anlaşılıyor ki: İnsanın iyi bir Müslüman olması kuvvetli bir imana sahip olmaya, o da komşularına hayırlı olmaya bağlıdır. Birbirlerine zararlı komşuların imanları da, her iki hayatları da tehlikededir.

Her iki hayatımızı kurtaracak sağlam ve sarsılmaz bir imanı kazanmaya çalışmak, hayatta en mühim vazifemizdir. Cenabı-ı Hak Kur’an-ı Kerîm'inde komşu hakkını Allah hakkı, ana-baba ve akraba hakkı gibi kutsi sayarak şöyle buyurmuştur. "Allah'a ibadet edin ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın! Anaya babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve eliniz altında bulunan kimselere iyilik edin!" Ayet-i celilenin de ifadesinden anlaşıldığı gibi, komşu denildiği zaman ev, dükkân, tarla, bağ, bahçe komşuları, iş ve mesai arkadaşları, otobüs ve dolmuşta koltuk ve yol arkadaşları bütünüyle aklımıza gelmelidir.

Evimizin ve iş yerimizin etrafında bulunan herkes komşumuzdur. Müslim, gayrimüslim herkes dâhildir. Hatta evimizin sağından solundan ve her tarafından 40'ar evin komşu sayıldığı Hz. Âişe validemiz ve diğer sahabeler tarafından bildirilmiştir. Müslüman yakın uzak bütün Müslümanlarla iman bağıyla bağlıdır. Resul-i Ekrem (sav) dünya ve ahiret saadetimizi temin edecek mübarek sözlerinden birinde bakınız ne buyuruyor: "Allah'a ve ahiret gününe iman eden kimse komşusuna iyilik etsin. Allah katında dostların en iyisi, arkadaşına iyi davranan, komşuların en iyisi de komşusuna en iyi davranandır. Cebrail Aleyhisselâm bana komşuyu o kadar tavsiye etti ki, onu mirasçı yapacak zannettim.

Yanındaki komşusu açken tok yatan kimse, mümin-i kâmil değildir. Komşusu kötülüklerinden emin olmayan kimse cennete giremez!"

Bizim hasretini çektiğimiz mesut ve huzurlu hayatın, içtimaî adaletin, hakikî medeniyetin, gerçek kardeşlik ve sevginin hayat düsturlarından bazıları bunlardır. Şahsî hayatımıza, içtimaî hayatımıza Allah ve Resul’ünün emir ve yasaklan hâkim olmalıdır. Mülk Allah'ındır, insanlar O'nun kullarıdır.

Onların her iki hayatlarını en güzel ve âdil şekilde tanzim ve tedvir edecek olan da Allah'ın emir ve yasaklarıdır. Allah'ın kitabı ve Resul’ünün sünnetidir. Kâinatın Efendisi, Hz. Ebu Zer'e hitaben, "Ya Ebâ Zer! Çorbanı pişirince suyunu çok koy! Komşularından muhtaç olanlara da bir pay ayır!" buyurmuşlardır. İşte bizim sosyal adalet anlayışımız budur. Dünyada eşi ve benzeri yoktur. Eshâb-ı Kiram (r. anhüm) bir kadından bahsedip dediler: "Ya Resûlallah! Falan kadın gündüzü oruçla, geceyi namazla geçirir. Fakat komşularıyla iyi geçinmez, kavgacıdır. Bu kadın hakkında ne buyurursunuz?"

Cevaben, "O kadın cehennemdedir!" buyurdular. Görülüyor ki iman, ibadet, ahlâk beraber yürümezse kişiyi kurtaramıyor. "Ben tok olayım da, başkası açlıktan ölürse ölsün!" diyecek kadar Vicdanı katı, "Sen çalış, ben yiyeyim!" diyecek kadar insafsız insanlar toplum hayatımız için en zararlı mahlûklardır. Radyo ve televizyonun sesini lüzumundan fazla açan veya düğün yapıyorum diyerek 7 mahalleyi rahatsız eden; komşuların hastasını, sağlamını, sükûnete çok muhtaç yaşlılarını düşünmeden dünya ve anketlerine zarar veren Müslüman, komşularına eziyet ve zulmetmektedir. Gerçek Müslüman bu kadar hissiz ve mesuliyetsiz olamaz.

Araba, tren, uçak, gemi yolculukların da koltuk arkadaşını sigara dumanı teneffüs etmek zorunda bırakan, ona böylelikle azap çektiren Müslümanın cennete giden yolu tıkalıdır. Açılması için bu zulüm ve zararlardan vazgeçmesi şarttır. Komşularımıza iyilik ve ikramda bulunmak, selâmlaşmak, ziyaretlerine gitmek, yardımlarına koşmak, güler yüzlü davranmak, hediyeleşmek, dâvetine icabet etmek, cenazelerine iştirak etmek, taziye yapmak, zarar ve kötülük dokunacak hareketlerden sakınmak, ayıp ve kusurlarını araştırmamak, uz ve namuslarına göz dikmemek, dinî ve dünyevî işlerinde yol göstermek başlıca vazifelerimizdir.

Hülâsa: Her şeyin en güzeli, İslâm'ın çizdiği dairede mevcuttur. İnsanlık hak, adalet, huzur ve saadet, ne arıyorsa ancak iman hakikatleri dairesinde bulacaktır. Zira selâmet ve emniyet yalnız İslâmiyet'te ve imandadır.

Son tavsiyemiz sudun "Fâni, kısa, faydasız ömrünüzü baki, uzun, faydalı, meyvedar yapmak, az bir ömürde sonsuz hayatı kazanmak isterseniz, Allah için işlemiz, Allah için görüşünüz, Allah için çalışınız. O'nun rızası dairesinde hareket ediniz. O vakit sizin ömrünüzün dakikaları seneler hükmüne geçer."

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin