Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

ibrahim-aydn-150x150.jpgNe zaman başlar baharın macerası, orası pek net değildir. Aslında bütün bir kış boyunca, toprağın gözlerimizden uzak derinliklerinde, hummalı bir bahar hazırlığı sürüp gitmektedir. Bunun için toprak kardan bir yorganla örtülmüş, yer üstündeki soğuğun yer altına nüfuz etmesine izin verilmemiştir. Bu itibarla, bahar gider gitmez onun dönüş hazırlıkları başlar dersek, çok da abartmış olmayız.
Hatta şöyle de söyleyebiliriz: Mevsimler arasında sadece bahar vardır; diğerleri ya onun sonucu, ya da hazırlığından ibarettir. Baharın gelişini yeryüzün de bize müjdeleyen en ünlü haberci ise kardelendir. Kardelen bu haberi nereden alır; bu bildiğimiz bir şey değildir. Fakat zamanını hiç şaşırmaz kardelen. Günü geldiğinde, uyanır ve topraktan yukarı başını uzatır. Artık içinde bir şeyler kaynayıp durmaktadır; güneşin sıcaklığından önce karları o eritmeye başlar. O ısındıkça karlar ona yol verir. Füze kapsülü gibidir başı; atmosfer katmanlarını geçercesine kar tabakaları içinden geçer ve gün yüzüne doğru ilerler. Kardelen “Allah namına” dedi mi, onun önünde karlar, Mûsâ'nın önündeki deniz gibidir. Çok geçmeden karların üzerine çıkar, orada güneşe kavuşur. Ondan sonrası bir tebessüm alışverişidir.
Güneş güler. Kardelen cevap verir.
Kardelen güler. Güneş cevap verir.
Dünya iki tebessüm arasında nefes alıp verir.
Bahar koroları inceden inceye zikre başlar.
Onların sedaları, fecrin ilk ışıkları gibi yayılır ovalara, dağlara.
Dünya iki tebessüm arasında onları dinler.
Kardelen “Rahman namına” der, kapsül açılır. Açılan kapsülden bembeyaz minik dudaklar belirir. Bu esnada başı yere doğru eğilmiştir mahcup ve mütevazı kardelenin.
Güneş güler. Minik beyaz dudaklar dile gelir. Güneşin tebessümünde okunan Esma, yere dönük minik dudaklardan fasih bir şekilde işitilir. İki tebessüm ve iki zikir arasında bahar korolarının coşkusu artmaya başlar. İnce- ince dereler, narin çimenler, derken dallarda tomurcuklar birer- birer koroya katılır. Sesler renklenir ve gürleşir. Çok geçmeden çağrılar ulaşır kovanlara, yuvalara. Işığı gören gelir, kokuyu alan gelir.
Her bir çiçeğin açışı, oraya doluşacak böcekler için bir davetiye demektir. Nasıl haberleşirler, pek bilinmez. Ama buluşmanın vaktini de kimse geçirmez. Çiçekler açar, böcekler uçar. Baharın belirtileri bir başladı mı, artık her gün ve her saat ayrı bir kafilenin haşir meydanına çıkma vaktidir. Bahar mevsiminin her ânında mucizeler peş peşe fışkırır toprağın her karışından. Her bir mucize, inanan insan için bir ziyafet demektir; gözü ve gönlü her taraftan Esma tecellileriyle kuşatılır. Kâinatın başka bir yerinde görülmeyen şeyler, bir bahar gününde, dünyanın herhangi bir bahçesinde seyredilir.
Bahar mevsimi, yer ve gökler Rabbinin rahmet eserlerini sergilediği mevsimdir. O sergiler burada, bu gezegende açılır. Melekler, kâinattaki en muhteşem Esma tecellilerini seyretmek için buraya doluşur. Bir kardelen işte böyle bir mevsimin habercisidir. Ve bugünler, işte böylesine önemli gelişmelere gebe olan günlerdir.
Çünkü Âlemlerin Rabbi, “Gidin, kullarıma rahmetimi müjdeleyin” buyurmuştur. O müjdeyi vermek için güneş ve kardelen birbiriyle yarışır. İkisi, bahara yakın günlerden birinin sabahında, karlar üstünde buluşur. Sonra, kâinattan daha hikmetli ve sanatlı, canlı bir kâinatın yaratılışı başlar insanın gözü önünde.
O yaratılışı bütün aşamaları ve bütün ayrıntılarıyla seyretmek, anlamak, yorumlamak ve her ânının hazzını doyasıya yaşamak için ne gerekiyorsa, hepsi insanda vardır. Zaten onun bu dünya üzerinde bulunuşuna sebep de böyle bir seyir ve temaşadan başka bir şey değildir. Fakat insanların, her zaman olduğu gibi, bahar mevsiminde de işleri başlarından aşkındır. Onun için, bir kâinat yaratılışını seyredecek kadar vakti olan pek az adam bulunur bu gezegen üzerinde.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin