Uyarı
  • JCacheStorageFile::_filesInFolderJFolder: :delete: Yol bir klasör değil. Yol: /home/mentesegazetesi/public_html/cache-degisti

Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

Yazarlarımız


İbrahim Kul
Allah rızası için dostluk
Pazartesi, 30 Aralık 2019
Mustafa özkan
NERGİS TEPE
Cumartesi, 26 Ekim 2019

Manşetler

 

Sinankivanc.jpgSoğuk Savaş yıllarında kapılarımızı kapattığımız SSCB, kendi hataları nedeniyle tarihin tozlu raflarında yer alırken yerine Rusya Federasyonu kuruldu. ABD’nin kazanma psikolojisi ve şımarıklığı ile dünyanın dört bir yanında var olma çabası kısa sürede başarısızlığı fark edildi. Soğuk Savaş psikolojisiyle hareket eden ABD, karşısında SSCB olmadan attığı adımlar ekonomik ve psikolojik kayıptan ibaret olduğundan yeni bir strateji benimsendi. Bu zafer sarhoşluğunda Francis Fukuyama “Tarihin Sonu”, Samuel P. Huntington “Medeniyetlerin Çatışması” eserleri yazıldı. Onlarca baskı yapan kitaplar dünyanın birçok yerinde okuyucu ile buluştu.

Bu kitaplar hakkında onlarca araştırma yapıldı. Kısa süre sonra yeni dünyanın anlattıkları gibi olmadığı ortaya çıktı. ABD, dünyanın jandarması olma hayali Trump gibi isimlerin başkan olmasına neden oldu. ABD, dış politikada kaybedenler kulübünün üyeleri arasında yer alalı bayağı olmuştu, Trump ile bu durum daha da perçinlendi. Artık Thomas Woodrow Wilson gibi zeki insanlar ABD’de başkanlık hayali kurmuyor.

Geçenlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan toplantıda bölgesel gelişmeler ve yeni dünya düzeni ele alındı. Hazır konumuz Doğu Akdeniz’ken, herkes kendince bir şey söyledi. Önemli isimlerin katıldığı toplantıya en dikkat çeken isim Alexandr Dugin’di. Fukuyama ve Huntington’un aksine yeni dünya düzeni üzerine daha etkileyici şeyler söyleyen ve Rusya Federasyonu’nun attığı adımlarda en az Putin kadar etkili olan Dugin yeni dünya düzeninde çok önemli bir aktör. Avrasyacılık teorisinin fikir babası olan Dugin, diğer birçok bilim adamı gibi teorisine bağlanıp kalmadı her geçen gün bunu geliştirdi. Avrasyacılık teorisinin çıktığı nokta ile geldiği nokta arasında inanılmaz farkta bu yüzden… Bu konuyu inceleyenlerin gözünden kaçmamalıdır. Dugin’i dinlerken satır aralarını kaçırmamanız gerekiyor, çünkü onun söyledikleri ile karşılaşmanız mümkün… Ancak maalesef Fukuyama ve Huntington için bunları diyemem… Onların kitaplarını okur, Dugin’in söylediklerini yaşarsınız. İddiaları bir ifade olduğunun farkındayım; gelin ne kadar haklı olduğuma bakalım.

Yıl 2003… ABD, Irak’ın kapısına dayanmış durumda, herkes Türkiye’nin bu savaşta rol alıp almayacağını konuşuyordu. Dünya adeta Saddam’ı devirmek için el birliği yapmış durumdaydı. Rusya sessizce gelişmeleri dinliyordu. Yaklaşık kırk beş yıldır var olan düzene ilk bomba böylece atıldı. Ardı ardına gelen olaylar nihayetinde ABD bölgedeki askerlerini çekmek zorunda kaldı. Ardında yıkık dökük bir Irak bıraktı. ABD’den daha fazla nefret edilen bir Irak…

Tarih 17 Aralık 2010, Tunus’ta Muhammed Buazizi’nin kendini yakması sonrasında başlayan olaylar, Arap Baharı olarak adlandırıldı. Diktatörlükler yıkılacak ve demokrasi gelecekti. Silahla çok pahalıya gelen demokrasi (?) bu kez o ülkenin insanları tarafından yapılması amaçlandı. Arap Baharı tam bir fiyaskoyla sonuçlandı. Demokrasi hayali kuran insanlar acı ve gözyaşından başka bir şey elde edemediler. Hatta Libya, Suriye gibi ülkelerde yaşanan iç karışıklık onlarca insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Arap Baharı 500.000 den fazla insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. İşte bu tam da bu süreçte büyük kazanımlar elde etme planı kuran ve bunların bir kısmını elde eden ABD, Rusya’nın bölgede gücünün farkına vardı. Arap Baharı’nın kazananı Rusya’ydı.

Rusya, sıcak denizlere inmiş ve Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya uzanan bir kesimde güç elde etmişti. ABD’nin attığı her adım nasıl oluyor da Rusya’nın işine yarıyor… Dugin’i biraz okuyanlar yukarıda ki ifadenin ne kadar haklı olacağını göreceklerdir. Dugin’in Yeni Avrasyacılık’ta çizdiği harita neredeyse başarıya ulaşmış durumdadır. Onun için Girne’de Durgin’i görmek her ne kadar şaşırtsa da bana bir gerçeği daha iyi göstermesine neden oldu.

Berlin’de Libya’nın kaderi çizilirken, Türkiye’nin Suriye gizli servisi ile görüşmeler başlatması, Rusya ile enerji anlaşmaları tesadüf değil elbet.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kalın sağlıcakla…

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin