Son Dakika
  • Loading
A+ A A-

Resmi İlan

YazarlarımızManşetler

 

İzan Özel Sağlık Hastanesi 2019 Hastane Afet Planı Tatbikatı başarıyla gerçekleştirildi.

İzan Özel Sağlık Hastanesi’nde 2019 HAP Tatbikatı Yapıldı
Haber: Kemal Sürgün

Olası bir iç afet durumunda İzan Özel Sağlık Hastanesi’nin müdahale kapasitesini belirlemek, personelin ve hastane kaynaklarının ne derece örgütlenip seferber edilebildiğini tespit etmek, HAP’ta görevli personelin görevlerini paniğe kapılmadan ve seri bir şekilde gerçekleştirmelerini temin etmek amacıyla yangın tatbikatı yapıldı.
Tatbikat öncesinde santral memuru “hastanemizde hap tatbikatı yapılacaktır. Tüm çalışan ve hastalarımızın dikkatine” şeklinde anons yaparak hastanede bulunanları bilgilendirdi.
Daha sonra tatbikatta senaryo gereği hastanenin ön bina 3’üncü katında doğumhanenin bulunduğu yerden açılan yangın merdiveninin kapısında tamirat amacıyla kaynak yapıldığı sırada kıvılcımlardan yangın çıktığı, yangın merdiven kapısının iç tarafında yakında bulunan MDF dolaba sıçradığı, soğuk ve rüzgarlı havanın da etkisiyle dolabın hızla tutuştuğu ifade edildi.
36 yatan hasta ve 138 personelin bulunduğu 66 yataklı hastanede tehlike arz eden doğumhanede 3 personel ve 2 doğum hastası bulundu. Hastalardan birisi sancı odasında doğum sürecine hazırlık aşamasındayken diğeri doğum salonunda normal doğumuna başlanmak üzere hazırlandı. Doğumhane kapısında 3 - 4 hasta yakını yer aldı.
Aynı koridor üzerindeki yetişkin yoğun bakımda 3 personel ve 1’i entübe 2 yoğun bakım hastası, yeni doğan yoğun bakımda 2 personel ve 1 yeni doğan hastası olmak üzere toplam 5 personel ve 3 hasta bulundu. Aynı kat üzerinde diğer koridor üzerinde bulunan ameliyathanede ise 5 personel ve 1 ameliyat hastası yeraldı.
Hemen hemen tüm personelin sorumluluklarını yerine getirmeye çalıştığı tatbikatta, hastalar tahliye edilirken, bazı hastaların 75. Yıl Devlet Hastanesi’ne sevki sağlandı.
Tatbikatta yangın kontrol altına alındıktan sonra “Durum ve Hasar” tespiti yapıldı. Tatbikat, santralden “dikkat dikkat- yeşil kod yeşil kod yeşil kod- tüm birimler normal çalışmasındadır” anonsu yapılarak sonlandırıldı.
Saat 16 sıralarında HAP Başkanı Opr. Dr. Cenk Ergüden Acil Müdahale Planının aktivasyonunu sonlandırarak tüm personele teşekkür etti. Olası bir yangına hazırlık düzeyini artırarak; hızlı, uygun ve etkili müdahalede bulunmak amacıyla yoğun bakım, TRSM, acil servislerin ve itfaiyenin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikat başarıyla tamamlandı.
HAP tatbikatına 6 hekim, 12 sağlık personeli, 3 teknisyen, 6 idari personel ve 7 hasta, hasta yakını oyuncu olmak üzere toplam 38 personel görev aldı.
Tatbikatta görevli personelin oyunculuk yetenekleri göz kamaştırırken, hastanenin acil durumlara müdahale kapasitesi ve hızı başarılı bulundu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin