A+ A A-

 

Milas’ta yaşayan Okan İgit ve Yasin Aras, her zaman denize girdiği Güllük Sahili’nde yaşanan çevre kirliliğinin artması üzerine harekete geçti. İğit ve Aras; sahili temizledi, ortaya çıkan görüntüleri de video paylaşım sitesi YouTube’da paylaştı.

060282019gulluk_c0d01.jpg
Haber: Yunus Erman Doğruyol

Milas’ın Güllük Mahallesi’nde yaşayan Okan İğit ve arkadaşı Yasin Aras; her ay gelerek piknik yapıp, denize girdiği Güllük’teki sahil kirliliğinin her geçen gün arttığını gördü. Bu görüntüler karşısında duyarlılığını gizleyemeyen İgit, arkadaşlarıyla birlikte sahili temizledi. Bu farkındalığın herkese aşılanmasını amaçlayan İğit ve Aras, temizlik çalışması sırasında ortaya çıkanları sosyal medya hesaplarından paylaştı. Videolarında ve fotoğraflarında #sahillerdeçöpistemiyoruz etiketini kullanan İğit ve arkadaşı, videonun fragmanında ise ‘Dünyayı güzel bir hale getirmek istiyoruz. Doğaya attığımız her çöp ortalama 500 ila 1000 yıl arasında yok oluyor. Buna dur diyebiliriz. Nasıl mı? #sahillerdeçöpistemiyoruz etiketini kullanarak insanlara sesimizi duyurabilir, farkındalık yaratabiliriz.” şeklinde ifadeler kullandı.
Aras ve İgit’in temizlediği bölgede kamyon lastiği ve itfaiye hortumu gibi ilginç atıklar da bulundu. Çevreci arkadaşlar, temizliğin ardından 9-10 poşet çöp topladı. İgit ve Aras, sahil temizliğinin ardından Güllük’te görev yapan zabıta ekipleri ile iletişime geçti. Zabıta ekipleri ise söz konusu çöplerin bölgeden alınmasını sağladı.
Toplumda farkındalık yaratmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirten Okan İgit, “Burası, arkadaşlarla ayda bir piknik yapmaya gittiğimiz bir yer. Daha öncesinde 1-2 sefer temizlemiştik. Bu sefer de farkındalık olması için sosyal medya hesabımızda paylaştık. Amacımız insanlara çevre konusunda duyarlılık sağlamak. Doğaya saygısı olan herkesi #sahillerdeçöpistemiyoruz etiketini kullanmaya davet ediyoruz.” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin