A+ A A-

 

AK Parti Milas Kadın Kolları tarafından Milaslı kadınların istek ve taleplerinin dinlendiği toplantıda gündeme gelen aspesli su borusu konusunda söz veren AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. M. Nil Hıdır, “Sağlığın siyaseti olmaz! Bu konuda gereken neyse yapacağız.” diyerek, Milas’ta sağlık açısından tehlike saçan aspesli içme suyu borularının yenileneceğini söyledi.

050319zehirlisu.jpg
Haber: Volkan Yıldız

AK Parti Milas Kadın Kolları tarafından Milaslı kadınların, belediye başkan adaylarına doğrudan taleplerini ilettiği 'Kadınlar Şehri Konuşuyor' etkinliği düzenlendi.
Milas’ta bulunan MİTSO Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe; AK Parti Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan, AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Nil Hıdır ile AK Parti Milas Belediye Başkan Adayı Barış Saylak, AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, AK Parti Muğla İl Kadın Kolları Başkanı Ümmühan Toksöz, AK Parti Milas İlçe Kadın Kolları Başkanı Cemile Özdemir, AK Parti Milas İlçe Gençlik Kolları Başkanı Kadir Bingöl, AK Parti Muğla İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Milas Mal Müdürü A. Güliz Akat, Milas Müze Müdürü Gülnaz Savran ve kadınlar katıldı.
AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Nil Hıdır ile AK Parti Milas Belediye Başkan Adayı Barış Saylak programa katılan kadınların sorularını yanıtladı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program başladı.
Programın modaratörlüğünü AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan yaptı.
Vekil Gökcan yaptığı açılış konuşmasında, "Toplumun yarısını biz oluşturuyoruz. Tabi ki Muğla olarak bizler şanslıyız. Muğla Valimiz kadın, İl Milli Eğitim Müdürümüz kadın, rektör yardımcımız kadın. Kadın Muğlamızı aslında kadınlar yönetiliyor. Bizler yerel yönetimlerde de kadın yönetiminin artmasını istiyoruz. Bu kapsamda önümüzdeki süreçte her ilçemizde seçilebilecek sırada belediye meclis üyesi adaylarımızı kadınlardan seçtik. Her belediye başkanımız, kadın bir belediye başkan yardımcısı seçecek. Kadının zarafeti belediyelerimize yansıyacak. Muğla'ya yerel yönetimler konusunda güzel hizmetler yapacağımızı düşünüyorum" dedi.
Vekil Gökcan’ın ardından AK Parti Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir konuştu.
Vekil Demir, konuşmasında şunları kaydetti: “Türk siyasal hayatında kadınlara en fazla değer veren parti AK Parti’dir. Bugün meclisteki sandalye dağılımına baktığınızda, meclisimizde kadın milletvekili sayımız yüzde 18’dir. Kadın haklarından sürekli dem vuran CHP’nin oranı ise yüzde 12’dir. Hükümet olarak göreve geldiğimiz günden bu yana kadın haklarının geliştirilmesi anlamında sürekli adımlar atıldı. Yasal düzenlemeler, kadın sığınma evleri gibi kadına pozitif ayrımcılık tanıyan her türlü hak bugün hayatımızdadır. Bildiğiniz gibi, özellikle kadına şiddet yasası, kadının beyanını esas alan bir yasadır. Kadını, hayatın merkezine alan bir yasadır ve bu düzenleme bizim dönemimizde hayata geçirilmiştir. Özellikle çalışma hayatındaki kadınlar için de önemli atılımlar sağlandı. Annelerin hamilelik, süt izni gibi özlük haklarında bugün Avrupa ülkelerini bile kıskandıracak nitelikte düzenlemeler yapılmıştır. Devletimiz her alanda olduğu gibi siz değerli kadınlarımıza da pozitif ayrımcılık sağlamaktadır. Özellikle kendi işini kurmak isteyen kadınlarımıza, erkeklerden çok daha fazla miktarda sıfır faizli kredi ve hibe sağlanmaktadır. Bu alanda da başarılı olan kadınlarımızın hikayelerini hepimiz basından takip ediyoruz ya da çevremizde görüyoruz. Kadının sosyal hayata katılması anlamında maalesef Muğlamızdaki, Milasımızdaki yerel yönetimlerin başarılı olamadığını görüyoruz. Kadınlarımızın el işi emeklerini, fikirlerini ortaya koyarak, aile geçimlerine katkı sağlayabilecekleri alanlar, düzgün yönetilemediği için bugün yok olmuştur. Milas’ta ya da özellikle sahil beldelerimizde kadınlarımız, kendilerine sağlanan bu imkanlarla önemli gelirler elde etmişlerdi. Şimdi, bunların hiçbiri kalmadı. Belediye Kanunu’na göre nüfusu 100 bini geçen ilçelerimizde belediyelerin kadın sığınma evleri kurması zorunludur. Kadınlarımız maalesef şiddete maruz kalmakta ve yine devletimiz sahip çıkmaktadır. Mevcut belediyenin bu anlamda hiçbir gündemi olmamıştır. Bu, yine bizim tarafımızdan gündeme getirilmiştir. Maddi durumu iyi olmayan ailelere, özellikle kadınların yararlanması için, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Sosyal Ekonomik Destek adında, şartları uygun görülenlere maaş vermektedir. Bu desteğin temel amacı, kadınların evlilik içinde dahi olsa ekonomik anlamda zarar görmesinin engellenmesidir.”
Vekil Demir’in konuşmasının ardından belediye başkan adayları ise kadınlardan gelen talepleri not aldılar ve soruları yanıtladılar.
Milaslı kadınların; Hanımeli Pazarı, istihdam, Labranda suyu, yol sorunlarını not eden başkan adayları bu konulardaki projelerini paylaştılar.
“25 YILDIR SU DEĞİL ZEHİR İÇİYORUZ!”
Toplantıda söz alan AK Parti Milas Belediye Meclis Üyesi ve İnşaat Mühendisi Ayşegül Semerci Güneş, Milas halkının sağlığını yakından ilgilendiren aspesli boruların değiştirilmesi için çalışma başlatılmasını talep etti.
“Milas’ın yaklaşık 25 yıldır aspesli borulardan zehirli su içtiğini öne sürdü. Bir inşat mühendisi olarak konuştuğunu ifade eden Güneş: “Milas’ta yaklaşık 25 yıl önce, su altyapı sistemi yenilendi. İsim de veriyorum, Ali Doğan Serçek belediye başkanlığı döneminde Milas’ın içme suyu aspesli borulardan geçirildi. Aspesli borular biliyorsunuz ki oldukça zehirlidir. Avrupa’da yasaklandı. Aspesli boruların çıkarımında bile özel kimyasal koruyucularla duruma müdahale ediliyor. Hal böyle iken, Milas halkı temiz içme suyu yerine zehirli su içiyor. Aspesli boru, sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Öte yandan, kanalizasyon ve içme suyu boruları ayrılmamıştır. Milas’ın yıllardır hangi suyu tükettiği bile meçhuldür. Biz bu durumu MUSKİ’ye ilettik. MUSKİ, aspesli boruların değişimini maliyetli buldu.” diyen Semerci, Milas’ın içme suyu borularının sağlıklı su borularıyla değiştirilmesi için çalışma başlatılmasını talep etti.
SAYLAK, BÜYÜKŞEHİR ADAYI HIDIR’DAN SÖZ İSTEDİ
Güneş’in sözlerinin ardından Başkan Adayı Saylak: “Ben bu konuda, AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Nil Hıdır’dan söz almak istiyorum. Eğer seçilirsek, Milas’ın içme suyu borularının yenilenmesini istiyoruz. Öte yandan Labranda markamız, çok önemli bir kalitedir. Ama maalesef ki mevut su tesisi yetersizdir. Saniyede, 7 litre su çıkıyor. Bizim şu andaki sistemde, sadece saniyede 1 litre su şişelenebiliyor. Geri kalan Labranda suyu, Balavca deresine akıtılıyor. Cam şişe, bardak su gibi teknolojilerden oldukça uzağız. Milas’ın Labranda marka suyunu, tüm Türkiye’de tanıtacağım. Herkes bu suyun kalitesini görmeli.” ifadelerini kullandı.
AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Nil Hıdır, Milas’ta seçilmesi halinde içme suyu borularının yenileneceğinin sözünü verdi.
Muğla'daki kadınlara yönelik projelerin konuşulduğu toplantı, katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi.
Toplantının ardından salondaki kadınlara seslenen Saylak, Milaslı kadınları 9 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında yapılacak olan Milas Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’ndaki Ece Erken ile söyleşiye davet etti.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin