A+ A A-

 

Dünya Böbrek Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu, hayati organlardan olan böbreklerin sağlıklı olması için yapılması ve yapılmaması gerekenleri anlattı.

110319bobreksaglik.jpg
Haber: Mustafa Emre

Her yıl mart ayı içerisinde kutlanan Dünya Böbrek Günü, Milas Devlet Hastanesi Hemodiyaliz Servisi’nde düzenlenen etkinliklerle kutlandı ve böbrek sağlığına dikkat çekildi.
Dünya Böbrek Günü dolayısıyla kamuoyuna böbrek sağlığı hakkında bilgi veren Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu, “insanlarımızın böbrek sağlığı konusunda neler yapması gerektiği ayrıca hangi bireylerin düzenli olarak böbrek fonksiyonlarını takip ettirmeleri gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Ülkemizde Türk Nefroloji Derneği tarafından yapılan CREDIT çalışmasına göre farklı düzeylerde yüzde 15.7 oranında böbrek hastalığı görülme sıklığı var. Yani toplumumuzda her 7 kişiden biri böbrek hastalığı riski altında. Hastalık son dönem böbrek yetmezliği gelişene kadar belirgin bulgu vermediğinden sadece 10 hastadan biri hasta olduğunun farkında.” diyerek konunun önemine dikkat çekti.
Böbreklerimizi korumak için düzenli egzersiz yapılmasını, sağlıklı beslenme ve ideal vücut ağırlığının korunmasını, tuz tüketiminin azaltılmasını, su tüketiminin ise artırılmasını öneren Başhekim Çubukcuoğlu, sigara ve aşırı alkol tüketiminden kaçılması gerektiğini söyledi.
RİSK GRUBU DÜZENLİ TARAMA YAPTIRMALI
“Kronik böbrek hastalığı için risk altındaki kişilere yönelik düzenli tarama ve etkin tedavi ile hastalığın gelişimi önlenebilir veya ilerlemesi engellenebilir.” diye konuşan Çubukcuoğlu, kronik böbrek hastalığı için en yüksek risk faktörleri hakkında şu bilgileri verdi: “Şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kalp-damar hastalıkları, obezite, ileri yaş, ailede böbrek hastalığı gibi durumlar böbreklerimizin sağlığını tehlikeye sokmaktadır. Bu risk faktörlerinin varlığında belirli aralıklarla mutlaka böbrek fonksiyonlarımızı takip ettirmeliyiz. Sağlıklı yaşam için böbreklerinizi koruyunuz.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin