A+ A A-

 

Her yıl 14 Mart tarihinde, ülkemizde Tıp Bayramı olarak kutlanıyor.

140319tipbayram.jpg
Haber: Mustafa Emre

Tıp Bayramı, gece gündüz demeden insanlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek ve halkımıza daha sağlıklı bir hayat sağlamak için onurlu ve kutsal bu görevi emekle, sevgiyle, bilgiyle, şefkatle ve çok büyük bir özveri ile yerine getirmeye çalışan tüm sağlık çalışanlarının, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür. Tıp Bayramı, her yıl mart ayının 14'ünde kutlanır.
TIP BAYRAMI TARİHİ
14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece Tıp Bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. 1929–1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.
AK PARTİ MUĞLA MİLLETVEKİLİ MEHMET YAVUZ DEMİR
“İnsan yaşamının en temel öğesi şüphesiz sağlıktır. Hekimlik, dünyanın en eski mesleklerinden biridir. Tüm dünyada insana hizmet vermek üzerine kurulu olan bu mesleğin onuru kabul görmüştür. Hekimlerimiz, sağlığımızla ilgili en küçük sorunlarda başvurduğumuz, yeri geldiğinde hayat kurtaran adeta kahramanlarımızdır. Hekimlerimizin özlük haklarının geliştirilmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için hükümetimiz ve özellikle Sağlık Bakanlığımız göreve geldiğimiz günlerden bu yana çalışma yapmaktadır. Hekimlerimize ve hiçbir sağlık çalışanına şiddeti sert biçimde kınıyorum. Bilindiği gibi bu alanda da şiddeti önleyici düzenlemeler hayata geçirilmiştir.
Tıp alanında, dünya genelinde başarılı çalışmalarıyla ülkemizin adını duyurmuş, göğsümüzü kabartan, küçük yerleşim yerlerinde de fedakarlıklarla görevlerini 24 saat esasına göre yürüten hekimlerimizi de minnetle anıyorum. Başta Muğla ilimizde görev yapan hekimlerimiz olmak üzere, hasta memnuniyeti odaklı çalışan tüm sağlık çalışanlarımızın ve tıp öğrencilerimizin14 Mart Tıp Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”
BAŞKAN TOKAT’IN TIP BAYRAMI MESAJI
“İnsan hayatının daha sağlıklı olmasını ilke edinen, İnsanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı amaç edinen saygın ve onurlu mesleği büyük fedakarlıkla yerine getiren, sağlık hizmetlerinin her alanında özveriyle çalışan, başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı içtenlikle kutlar, bu kutsal mesleğe verdikleri emeklerden dolayı teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım."

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin