A+ A A-

 

Avukatlar Günü dolayısıyla düzenlenen törende açıklama yapan Muğla Barosu Milas Temsilcisi Av. Ozan Güngör, yargının vazgeçilmez unsuru olan avukatların, savcıların ve hâkimlerin, hukuksuzluklara karşı durarak eşitlik, özgürlük ve barış için mücadele ettiklerine dikkat çekti.

050419avukat_85f18.jpg

Haber: Volkan Yıldız

Milas’ta dün 5 Nisan Avukatlar Günü etkinlikleri kapsamında ilçede görev yapan avukatlar, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Milaslı avukatların katıldığı törende; çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Muğla Barosu Milas Temsilcisi Av. Ozan Güngör açıklama yaptı.

Güngör’ün konuşmalarının ardından etkinlik, hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

Atapark’ta gerçekleştirilen etkinliğin ardından baro odasında gün dolayısıyla avukatlara ikramlarda bulunuldu ve mesleki sohbet edildi.

Milas Baro Temsilcisi Avukat Ozan Güngör konuşmasında: “Sayın başsavcım, sayın yargıçlarım, saygıdeğer meslektaşlarım, basınımızın güzide temsilcileri; 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle düzenlemiş olduğumuz törene hoş geldiniz. Hakkın ve adaletin savunucusu, hukukun ve yargının vazgeçilmez unsuru sevgili meslektaşlarımın Avukatlar Günü’nü kutluyorum. 5 Nisan hukuksuzluklara karşı duran, kendini hakkaniyete adayan, eşitlik, özgürlük ve barış için mücadele eden, hukukun ve yargının vazgeçilmez unsuru Avukat Günü’dür. Devletlerin yaşaması için devlet savunması ne kadar önemli ise adaletin yaşanmasında da savunma ve dolayısıyla avukat o kadar önemlidir. Suç denilen şey hiçbirimizin uzağında değildir. Hepimiz her an bir suç isnadına, iftiraya maruz kalabilir ya da hukuki bir çekişmenin tarafı olabiliriz. Bu gibi durumlarda, profesyonel bir desteğe, avukata gereksinim duyacağımız açıktır. Onun için avukatı ve avukatlık mesleğini bağımsız, özgür, özerk kılmak, yargılama sürecinde etkili ve işlevsel hale getirmek yaşamsal değerdedir. Adaletin tesisi hedefleniyorsa, adli mekanizma iyi çalışsın isteniliyor ise öncelikle yargının kendi unsurları arasında adaletin ve eşitliğin sağlanması gerekmektedir. Avukatlar, savcılar ve hâkimler yargının üç vazgeçilmez unsurudur. Ayrı ayrı kamaralarda bulunsak dahi sonuçta hepimiz, hukuk gemisinin içerisinde bulunmaktayız. Savunmanın ve savunmayı temsil eden avukatların, yargının kurucu unsuru olduğu yasamızda yazılmaktadır. Ancak yaşadığımız hayatta bunun yeterliği olmadığını görmekteyiz. Dahası her gün kuralın çiğnendiğini üzülerek yaşamaktayız. Buradan da anlamaktayız ki yasalardan öte bu kuralın, zihinlere yazılması gerekmektedir.” dedi.

Avukatlık mesleğinin önemini vurgulayan Av. Güngör, konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Yargılama faaliyetinin sadece duruşma salonlarında icra edilmediği bilinmelidir. Yargılama faaliyetinde yargının kurucu unsuru olan savunmanın görevi karakollarda, bürolarda bazen sokaklarda başlamaktadır. Adaletin sağlanması için iyi bir yargılamanın yapılması gerektiği bilinmektedir. İyi bir yargılamanın yapılması için yargısal alt yapının ve fiziki mekânların, yargıya yakışır bir biçimde düzenlenmesi gerekmektedir. Bu mekânlar sadece duruşma salonları olmayıp, karakol odalarından, adliye bahçelerine, avukatın faaliyeti için gerekli tüm mekanlara uzanmaktadır.

Her devlette, her sistemde, her rejimde mahkemeler vardır. Ancak hukuk devletlerinde ve demokratik rejimlerde avukatlar vardır. Bu durum da göstermektedir ki hukuk devleti ve demokrasi için avukatlık vazgeçilmez unsurlarından biridir. Savunmanın sorunlarının savunmaya saygı duyularak ve içtenlikle tartışılıp çözülmesi temennimizdir. Değerli meslektaşlarım. Unutmayın; birlikte güçlüyüz ve biz varsak vatandaşlarımızın hak arama özgürlüğü de vardır. Örgütlü bir gücümüz, cübbemize saygımız, yeminimize sadakatimiz ve bu halka bir borcumuz vardır.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin