A+ A A-

 

Milas’ta yaşayan ve çalışma azmiyle gençlere taş çıkartan 102 yaşındaki Yörük ninesi Hanife Gezgin, ilerleyen yaşına rağmen halen kayıtlı olarak çiftçilik yapmaya, devlet desteğinden yararlanarak üretmeye devam ediyor.

050419yasliciftci_6ac83.jpg
Volkan Yıldız’ın Özel Haberi...

Milas’a bağlı Menteş Mahallesi’nde yaşayan Yörük ninesi Hanife Gezgin, 102 yaşında olmasına rağmen yaşayışıyla ve çalışma şevkiyle gençlere parmak ısırtıyor.
Zeytin ağaçlarına bakım yapan, bahçesini çapalayan ve gündelik işlerini yardım alamadan kendisi gören Hanife Gezgin, “Emeksiz yemek olmaz!” diyerek çevresindekilere de örnek bir yaşam sergiliyor.
Bir asrı aşan yaşıyla dikkat çeken Hanife Gezgin, uzun ömrünü doğal beslenmeye ve çalışmaya borçlu olduğunu ifade ederek, “Ben bir Yörük kadınıyım. Çocukluğumda, gençliğimde göçebelik vardı. Hayvanlarımız için nerede ot varsa oraya göçerdik. Şimdi buranın otu bitti mi ovaya göçerdik. Araba falan yoktu zaten... Develerle göçerdik. Doğa bize ne verdiyse onu yerdik, içerdik hayatımızı da böyle çalışarak kazandık. Yıllar sonra göçebe yaşamı bıraksak da hayvancılıktan, çiftçilikten ve üretmekten vazgeçmedik. Halen Milas Ziraat Odası’na kayıtlı çiftçi olarak, çiftçilik yapıyorum. Benim uzun yaşamamın nedeni de çalışmak ve doğal beslenmek diye düşünüyorum. ” dedi.
Eşi Hüseyin Gezgin’i 19 yıl önce kaybettikten sonra oğlu Veli Gezgin ile yaşamaya başladığını anlatan Hanife Gezgin, “Rahmetli kocam Hüseyin Gezgin, hepimiz Yörük değil miyiz zaten oradan oraya göçerken beni görmüş, babamdan istedi. Babam da verdi, evlendik. Çocuk sahibi olduk. Onun ölen hanımından 3 çocuğu vardı. Benim kendimden 7 tane çocuğum oldu olanlardan birisi öldü. Kocamın eski eşinden olan 2 çocuk da öldü. Ama hepsine annelik yaptım ben büyüttüm. Kızları gelin ettik, oğlanlara gelin aldık. Evler yaptık oğlanlara, kızlara çeyiz yaptık. Hep çalışarak bu yaşa geldik. Karı koca anlaştıktan sonra mutluluğun sırrı budur. Yoksa ayrılık olur, çocuklar arada kalır, rezil olur. Şimdiki insanlar çalışmak istemiyor. Hazır yemek istiyor. Hazır da var mı? Mecbur çalışacaksın.
Kocamı 19 sene önce kaybettik. Çok mutlu geçindik, o bir şeye karışmazdı fazla ne kazansa evine getirirdi. Çocukların evini, kızların çeyizini ihtiyaçlarını karşıladık böyle hep çok mutlu geçindik. Şimdi oğlumla kalıyorum. Burada da ev işlerini yaparım oğlumun çamaşırlarını yıkarım. Zeytin zamanı gelince yine zeytin toplarım. Çalışkan olduğumuz için duramam. Emek emek zeytin toplarım, bahçemizi eker biçerim.” diye konuştu.
“TÜRK ÇİFTÇİSİNİN DEĞERİNİ ANLAMALIYIZ!”
Milas’ta kırsalda tarımın yükünü kadınların çektiğini belirten Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, 102 yaşındaki Hanife Gezgin’in Milas Ziraat Odası’nın Onursal Üyesi olarak çiftçilik yaptığını ve devlet desteklemelerinden yararlandığını söyledi.
“Türk çiftçisi kadınıyla, erkeğiyle çalışkandır. İmkan verildiği sürece emekli olmadan, eli tuttuğu, gözü gördüğü sürece bu çalışmalara katkı verir.” diyerek Türk çiftçisinin çalışkanlığına vurgu yapan Atıcı, odanın kongre gününde Hanife Gezgin’e plaket takdim ettiklerini anlatarak şunları kaydetti: “Hanife ninemiz 102 yaşında halen daha tarımsal faaliyetlerini sürdürüyor. Gittim, gördüm kendisini ziyaret ettim sahada... Bakıyorum zeytin topluyor, bakıyorum keçi, koyun güdüyor. Böyle bir insanı, kadınımızı, Yörük teyzemizi görünce Hanife teyzemiz 102 yaşında benim de onursal üyem. En yaşlı üyem. Bu gerçekten takdire şayandır, dünyaya da örnektir. Bu yaştaki insanlar emekli hayatı yaşaması gerekirken, hala daha zeytinliklerde, meralarda hayvan otlatıyorsa Türk çiftçisinin değerini anlamalı ve bunu da herkes takdir etme diye düşünüyorum.”
Günümüzde 50 yaşına merdiven dayayan insanların kendi ihtiyaçlarını göremediğini anlatan Menteş Mahalle Muhtarı Bayram Arıcı, Hanife ninenin topluma örnek, mahalle halkıyla iç içe bir yaşam sürdürdüğüne dikkat çekti.
Muhtar Arıcı, “Hanife ninemiz, yaşamıyla, giyimiyle topluma örnek oluyor. Bugün 102 yaşında olmasına rağmen bir düğüne, mevlide kendi imkanlarıyla gidip gelebilen doğal bir insan. Doğduğundan beri çobanlıkta, tarımla uğraştığı için bunu bugün de o günkü şevkle sürdürüyor. Ben onu 102 yaşında değil de sanki 50 yaşında bir insan gibi görüyorum. Bugün çoğu insan 50 yaşında kendi ihtiyaçlarını göremezken, 102 yaşındaki Hanife teyze kendi işini kendi görüyor. Evinin içini süpürmesi, zeytin toplaması, köyün içindeki düğünlere, mevlitlere kendi gidip gelmesi herkese nasip olmayan bir hayat.” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin