A+ A A-

 

Milas’ta eğitim ve sağlık alanında kazandırdığı eserlerle, kamu kurumlarına yaptığı ciddi bağışlarla tüm Milaslıların gönlünde taht kuran hayırsever Doktor Mete Ersoy, doğum gününde kendi inşa ettirdiği okulda düzenlenen törenle anıldı. Dr. Mete Ersoy’un otobiyografisine yer verilen tören, katılımcılardan büyük ilgi gördü.

160419drmete_1dd82.jpg
Haber: Volkan Yıldız

Milas’ta 28 Temmuz 2017 tarihinde yaşamını yitiren hayırsever Doktor Mete Ersoy, doğum günü dolayısıyla Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi’nden düzenlenen törenle anıldı.
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, daha önce Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi Müdürlüğü görevinde bulunan Milas Orhan Menteşe Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Kerem Çatak, Milas Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Yavuz Yıldırım, muhtarlar, STK temsilcileri, Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi Müdürü Ali Aktaş, ilçedeki okul müdürleri, öğretmenler, öğrencilerin katılımıyla düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.
“Öğrencilik yılları başarılarla dolu geçen/ İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine çok yüksek bir puanla girip, hizmet etme aşkıyla okulunu bitirip doktor olan ve 1968 yılında ülkemizin sayılı laboratuarlarından birisini kurarak ülkemize sayısız hizmetlerde bulunan, gönül bağı dışında hiçbir bağı olmadığı halde Milasımıza eğitim adına çok değerli eserler bırakan okulumuz hayırseveri merhum Dr. Mete Ersoy’u doğum gününde anmak üzere toplanmış bulunuyoruz.” diyerek programın açılış konuşmasını yapan Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi Müdürü Ali Aktaş, eğitim gönüllüsü hayırsever Dr. Mete Ersoy’un örnek yaşamına dair önemli anekdotlar paylaştı.
Kuruluşundan itibaren bağımsız bir binada eğitim hayali kuran Menteşe Anadolu Lisesi’nin Dr. Mete Ersoy tarafından inşa ettirilen okula aynı kadroyla ve Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi ismiyle taşındığını anlatan Müdür Aktaş, Dr. Mete Ersoy’un gerçekleşen hayaliyle ilgili şunları kaydetti: “ ‘Yalnız gelinip yalnız gidilir, sevdiğin hiçbir şeyi götüremezsin. Her şey dünyada kalır.’ diyerek ülkemizde sağlık alanında yaptığı hizmetlerin yanında Milas’ımıza bir anaokulu, bir ilkokul, bir ortaokul kazandıran, eğitim aşığı Hayırseverimiz Dr Mete Ersoy’un da hayalleri arasında bir lise yaptırarak eğitim kampusunu tamamlama düşüncesi vardı. Lise yaptırma kararını verdiğinde bu lisenin başka bir binada eğitim vermeye çalışan Menteşe Anadolu Lisesinin bağımsız bir binaya kavuşma taleplerini büyük bir memnuniyetle kabul ederek, hızlı bir inşaat süreci sonucunda 11.02.2013 tarihinde Hayırseverimiz Dr. Mete Ersoy’un da katılımıyla açılışı yapılan okulumuz aynı öğrenci, öğretmen ve idareci kadrosuyla birlikte Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi adıyla eğitimine devam etmiştir. Okulumuzun eğitim hayatına başlamasıyla hem kendimize ait bir binada eğitim görmenin coşku ve heyecanını yaşamış olduk; hem de Dr. Mete Ersoy’un hayallerinden biri de gerçekleşmiş oldu.”
TBMM’İN ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜ
Başarılarıyla ödüllere layık görülen, yardımseverliğiyle gönüllerde taht kuran Mete Ersoy’un, doktor olarak hizmet ederken; 1968 yılında “Ersoy Tıbbi Tahliller Laboratuarı” adıyla özel bir Laboratuar açtığını söyleyen Aktaş, “1992 yılı Temmuz’unda, biraz dinlenebilmek ve başka hobilere zaman ayırabilmek düşüncesiyle, laboratuarı kapatan Dr. Mete Ersoy laboratuarın eşyalarını derneklere ve okullara, bütün tıbbi alet ve malzemelerini ise Milas 75. Yıl Devlet Hastanesine bağışlamıştır.
‘Ülkemde yoksul insan varken, kendimi mutlu olmağa layık göremedim.’ diyerek yardıma muhtaç insanlara yardım etmeyi çok seven Dr. Mete Ersoy aynı zamanda birçok okula, muhtelif sosyal dernek ve hastanelere alet ve eşya alabilmeleri için de yardımlarda bulunmuştur. Üniversite ve laboratuarlarındaki çalışmaları sırasında 15 adet mesleki çalışması yayınlanan Ersoy’un , ayrıca bir çok gazete ve dergide şiir, makale ve seyahat yazıları yayınlanmıştır.” diye konuştu.
DR. METE ERSOY’UN MİRASINA SAHİP ÇIKTILAR
“Ben canım sıkıldıkça şiir yazarım” diyen Dr. Mete Ersoy’un şiirlerini okul olarak, “Ümide Yolculuk” isimli kitapta topladıklarını anlatan Aktaş, Ersoy’un vefatından sonra okul dergisi TURKUAZ’ın 6. sayısını Dr. Mete Ersoy’un anısına çıkardıklarını anlatarak, “Bütün bunların yanında; 2010 yılında TBMM tarafından Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülen Dr. Mete Ersoy, okulumuzun yanı sıra ilçemize; merhume annesi adına yaptırdığı Havva Ersoy Anaokulu, kendi adına bir İlkokul, bir ortaokul, Milas Belediyesinin ve Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesinin bahçelerine Atatürk heykelleri, Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin bahçesine Mehmet Akif Ersoy heykeli, ortaokul ve liseye 5 bin kitaba sahip birer kütüphane kazandırarak, bütün Milaslıların ve eğitim camiasının gönüllerinde taht kurmayı başarmıştır.” diye konuştu.
“DR. METE ERSOY’UN HUZURLU UYUMASINI İSTİYORUZ”
“Dr. Mete Ersoy’un bu hizmetlerinin yanına ayrıca çok arzu ettiği; 4 okulun kullanabileceği; bir katının sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılabileceği bir alan, bir katının taşımalı öğrencilerin yemek yiyebilecekleri bir yemekhane, son iki katının da ortaokulun derslik ihtiyacının karşılanması için dersliklerin yapılarak hizmete girmesini düşündüğü bina sağlığında maalesef yapılamamıştır.” diyerek Ersoy’un bu eserinin tamamlanmasını temenni ettiklerini anlatan Müdür Aktaş, “Bu binanın tamamlanması aynı zamanda hayırseverimizin daha huzurlu uyumasına da vesile olacaktır.” diyerek, Ersoy’u rahmetle, minnetle ve saygıyla andığını söyledi.
Müdür Aktaş’ın konuşmasının ardından okul öğrencileri kürsüye gelerek, Dr. Mete Ersoy’un yazdığı şiirleri okudu. Okulun müzik öğretmeni Lütfi Matur, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Hüseyin Taşkıran ve öğrencilerden oluşan ekip, müzik dinletisi gerçekleştirerek, Matur ve müzik öğretmeni Mustafa İnan’ın Dr. Mete Ersoy’a özel hazırladığı marşı seslendirdiler.
Program, Dr. Mete Ersoy’un fotoğraf ve videolarının sunumuyla tamamlandı.
“DR. METE ERSOY’U ASLA UNUTMAYACAĞIZ”
Program sonunda gazetecilere açıklama yaparak Dr. Mete Ersoy’u asla unutmayacaklarını söyleyen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Bugünkü anma programını çok beğendim ve etkilendim. Programın hazırlanmasında emeği geçen başta Milli Eğitim Müdürümüz, okul müdürümüze, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Marştan çok etkilendiğimi özellikle belirtmem gerekiyor. Bu davranış Milas’a ve Milaslılara yakışan bir davranıştır. Bu tür insanlara her zaman vefa duygusunu göstermemiz, gelecek nesillere anlatmamız Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli. Dr. Mete Ersoy’u yakından tanıma şansına sahip olmuş insanlardan birisi olarak, Mete Ersoy gerçekten ilçemiz açısından çok büyük şeyler ifade ediyor.
Ersoy’un başarı hikâyeleri, hayırseverlikleri, Milas’a olan aşkı ve eğitime, sağlık alanlarına verdiği katkılar… Bunların hepsi bir filme konu olabilecek önemli değerler. Milas’a sadece bir gönül bağıyla bağlı olan ancak eşsiz eserler kazandıran bir felsefesi olan Ersoy’u, büyük bir minnetle ve şükranla anıyorum. Dr. Mete Ersoy’un ülkemize ve bu ilçeye yaptıklarını asla unutmayacağız. Milaslılar olarak onu örnek almak ve onun yolundan giden insan sayısını artırmak durumundayız.” dedi.
“YARIM KALAN BİNANIN TAKİPÇİSİYİZ!”
Ersoy’un ‘Benim 5’i bir yerde eserim’ olarak ifade ettiği eksik kalan binan tamamlanması için konunun takipçisi olduklarına vurgu yapan Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, toplumun Dr. Mete Ersoy gibi hayırseverlere her zaman ihtiyacını olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Kurum olarak bize düşen, böylesi değerli ve örnek bir eğitim gönüllüsünü unutturmamak, onun bıraktığı bu eserler içerisinde geleceğimiz olan çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmektir. Evlatlarımızı, Dr. Mete Ersoy’un da hayalindeki gibi vatana millete hayırlı birer evlat olarak yetiştirmemiz gerekiyor. Onu doğum gününde andığımız için mutluyuz. Böyle değerli hayırseverlere ihtiyacımız var. Ayrıca Mete Ersoy’un ‘Benim 5’i bir yerde eserim’ olarak ifade ettiği eksik kalan binayı inşallah tamamlayacağız. Ben bu işi yürüten kişilere seslenmek istiyorum, bu binanın biran önce tamamlanması gerekiyor. Ersoy’un varisleri gibi bizlerde bu konunun takipçisiyiz. Rahmetli Dr. Mete Ersoy bu binanın parasını vefat etmeden önce vermiş. Yani burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Burayı biran önce tamamlayıp, binayı Ersoy’un hayal ettiği gibi eğitim yuvası haline getirmemiz gerekiyor. Bu bize artık vazifedir, görevdir. Anma programında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin