A+ A A-

 

Milas’ta düzenlenen 3. Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği ve Balık Festivali kapsamında, Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının ve milli mücadelenin başlangıcının 100. yılı anısına 1919 öğrenci tarafından ip atlama alanında Guinness rekoru denemesi yapıldı.

030519destivalmilas_fdeff.jpg
Haber: Volkan Yıldız

Milas’ta bu yıl 3.’sü düzenlenen Milas Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği ve Balık Festivali, dün saat 09.30’da kalabalık bir kortej yürüyüşüyle başladı. Bando ve mehteran takımının eşlik ettiği kortej yürüyüşünün ardından Atapark’ta tören düzenlendi.
Törende konuşan Milas Kaymakamı Eren Arslan, Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği ve Balık Festivali’nin 3.’sünü, Milas markasını daha bilinir ve kıymetli bir hale getirebilmek amacıyla düzenlediklerini ifade etti.
Bu yıl Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği alanında, Atatürk’ün Samsun’a çıkışının ve Milli Mücadele’nin başlangıcının 100. yılını konu aldıklarını söyleyen Arslan, Balık Festivali ise çevre kirliliğine dikkat çekmek amasıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.
Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği ve Balık Festivali’ni belirli temalar çerçevesinde gerçekleştirmeye özen gösterdiklerini kaydeden Arslan, “Biz festivallerimizi her yıl belirli bir tema üzerinde hareket ederek gerçekleştiriyoruz. Bu yıl hem 19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a çıkışının ve Milli Mücadele’nin başlangıcının 100. yılı olması münasebetiyle bu tema üzerinde hem de “Geleceğimiz için…” sloganıyla denizlerimizin, çevremizin, doğamızın gelecek nesillere korunarak, sağlıklı bir şekilde teslim edilmesi adına çevre duyarlılığını ön plana alarak bir çalışma yürüttük.” diye konuştu.
“Balıkçılık sektörü son 15-20 yılda inanılmaz bir ivme kazandı”
Muğla Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Enver Aydın da törende bir konuşma yaparak, ülke ekonomisine ve istihdamına katkı sunan balıkçılık sektörü konusunda bilgi verdi.
Su ürünleri sektörünün Muğla’da 1986 yılında bir denemeyle başladığını ifade eden Aydın, “Bu yapılan ilk denemelerde başarısızlıklar görülse de demelerden vazgeçilmedi. Özelikle son 15-20 yıllık bir süreç içerisinde inanılmaz bir ivmeyle artış sağlayarak, ülkemizin önemli ekonomik getiri kaynaklarından biri haline geldi. Bugün ilimizde yaklaşık 345 adet projeli yetiştiricilik tesisi bulunmakta ve bunlar yaklaşık 115 bin ton su ürünleri üretimi gerçekleştirmektedir. Bu üretimin büyük çoğunluğu yurt dışına ihraç edilmekte ve ülkemize döviz olarak geri dönmektedir. İlimizde özellikle çinekop, minekop, çipura, levrek ve alabalık üretimi yapılmakta. Bu üretimin büyük çoğunluğu da Milas bölgesinde yapılmaktadır.” dedi.
“Bakanlık, su ürünleri sektörüne 10 yılda 360 milyon lira destek sağladı”
Aydın, su ürünleri olarak Muğla’da 2003 yılında toplam 23 bin tonluk bir üretim yapıldığına dikkat çekti ve 15 yıllık kısa bir süre içerisinde bu üretimin yaklaşık 5 kat artarak 115 bin ton olduğunu kaydetti.
Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği ve Balık Festivali’ne ev sahipliği yapan Milas’ın, tarımsal üretim açısından Muğla’nın lokomotifi olduğunu belirten Aydın, “Üretimde sağlanan bu başarının sebebi tabi üreticilerimizin, yatırımcılarımızın önemli bir girişimi ve desteğiyle olmakla beraber, Bakanlık olarak biz de son 10 yılda yaklaşık 360 milyon liralık destek sağlayarak sektörün ivme kazanmasına ve bu seviyeye gelmesine katkıda bulunduk. 1480 kilometre kıyı şeridine sahip Muğla ilimizde, yetiştiricilik yoluyla elde edilen su ürünlerinin yanında avcılık yoluyla da su ürünleri elde ediliyor. Avcılıkla da yılda 30-32 bin ton civarında da balıkçılık ürünleri elde etmekteyiz.” dedi.
Milas Şehit Murat İnci Anadolu İmam Hatip Okulu’nun mehteran takımı ve ana sınıfı öğrencilerinin atık maddelerden yaptığı kıyafet gösteri gerçekleştirildi. Renkli gösterilere sahne olan her iki gösteri de alandaki izleyicilerden ilgi gördü.
“1919” öğrenci Guinness rekoru için ip atladı
Milas’taki ilk ve ortaokullarda eğitim-öğretim gören toplam 1919 öğrenci, festival kapsamında alanda toplanarak ip atlama alanında Guinness rekoru denemesi gerçekleştirdi. Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının ve milli mücadelenin başlangıcının 100. yılı vesilesiyle yapılan rekor denemesi, oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Guinness Rekorlar Kitabı’na anlamlı bir rekorla girmek için hep birlikte ip atlayan öğrenciler, rekor denemesi sonrasında alanda ‘1919’ rakamı oluşturdu.
Festival, halk oyunları gösterileri ve çocuklara yönelik çeşitli etkinliklerle devam etti.
3. Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği ve Balık Festivali, bugün ilçeye bağlı Güllük Mahallesi’nde gerçekleştirilecek olan çeşitli etkinliklerle devam edecek.
Festivale; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Muğla Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Enver Aydın, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe, Milas Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, kurum amirleri, STK temsilcileri, oda başkanları, balıkçılık sektörü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin