A+ A A-

 

Menteşoğulları Beyliği’ne başkentlik yapan Beçin Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan gündelik yaşama ait arkeolojik buluntular, günümüzden 700 yıl önceki sosyal, ticari ve kültürel yaşama ışık tuttu.

060519becin.jpg
Haber: Volkan Yıldız

Menteşeoğulları Beyliği’ne başkentlik yapan Milas’taki Beçin Antik Kenti’nde, Prof. Dr. Kadir Pektaş başkanlığında bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla 12 aya çıkarılan arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmaları başladı.
Beçin Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl 8 buçuk ay süren kazı döneminde bulunan tarihi eserlerle ilgili önemli bilgiler paylaştı.
7 ASIR ÖNCESİNE AİT YERLİ SERAMİK ÜRETİMİ KANITI
Beçin Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, antik kentin sur içinde bulunan tarihi sokağında, 2018’de yapılan kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan seramiklerin yerel üretim olduğunu ispatladıklarını söyledi.
14. ve 15. yüzyıla tarihlenen sırlı ve sırsız seramik kapların ve tabakların bazılarında, “atölye imzaları” tespit ettiklerini belirten Pektaş, dönemin oldukça canlı olan ticari yaşamında seramik ihracatına ve ithalatına dair önemli ipuçları yakaladıklarını ifade etti.
Pektaş, “Sur içinde kalan sokak dokusundaki mimari yapıların arasında bol miktarda seramik malzeme çıktı. Bunlar arasında sırlı ve sırsız olmak üzere çok sayıdaydı. Sırlı seramiklerden günlük kullanım kapları, yemek tabağı olarak kullanılanlar bunun haricinde depo amaçlı kullanılanlar yoğunlukta. Bunlarda özelikle sgrafitto tekniğinde bezemeli olanlar, sır altı boyamalı olanlar, az sayıda olan Milet işi örneklerle beraber çok zengin bir projeksiyonla karşılaştık burada. Bunlar içinde bazı seramik tabakların, kapların içindeki üç ayak imzaları, atölye imzaları, bu seramiklerin önemli bir bölümünün Beçin’de ve bu civarda üretildiğini gösteriyor. Bu da yerel bir üretimin olduğunu hatta bu yerel üretimin de muhtemelen dışarıya ihraç edilmiş olduğunu bize gösteriyor. O dönemin ticaret yapısı hakkında bilgi vermesi açısında da bu önemli. Bunun yanında özellikle Avrupa’dan ithal edilmiş bir kaç parça da o denemde ithalatın da bize varlığını gösteriyor. Milas bölgesi içinde Orta Çağ için önemli ip uçları vermekte, buradaki ticari canlılığın göstergesi olarak.” diye konuştu.
“SERAMİKTEN YAPILAN BİR OYUNCAK BULUNDU”
Ticaretin şekline ışık tutan seramiklerde; natüralist tarzda bitki kompozisyonlarına, insan yüzü ile el tasarımlarına ve figürlü bezemelere yerildiğini söyleyen Pektaş, ele geçen seramiklerin o dönemde yaşayan insanların zevkini, yeme-içme ve eğlence kültürlerini yansıttığını belirtti.
Kazılarda gündelik yaşamda kullanılan seramik kapların, metal takıların, ok uçlarının, sikkelerin yanı sıra seramik bir oyuncak da bulunduğunu ifade eden Pektaş, Anadolu kültürünün genel yapısı hakkında bilgi sunan buluntular hakkında şunları kaydetti: “Çıkan seramik buluntular arasında çocuklara ait oyuncaklar elimize geçti. Geçen senelerden bir tek oyuncak vardı. Bu sene diğer örnekler de gelince bu dönemin, Ortaçağın veya Menteşe Dönemi’nin bütün sosyal yapısı hakkında her şeyiyle bize bilgi veren bir seramik konteksti çıkmış olacak. Yani ticaretin şekline ışık tutan seramik örneklerinin yanında; insanların zevkine, yeme-içme kültürlerine yönelik, eğlence ve oyuncaklara yönelik ipuçları, sadece bu bölgenin değil 14. ve 15. yüzyıllardaki Anadolu kültürünün genel yapısı hakkında bilgi veriyor. Cam buluntular 2018 için oldukça önemli. Bunun yanında kadın takıları var. Tabi bunların restorasyonları tamamlandıktan sonra bir bölümü Milas Müzesi’ne teslim edildi. Çalışmaların devam ettiği diğer eserler üzerinde etütler yapılıyor. Biz bu sene bunların devamının geleceğini ümit ediyoruz. Belki de kırık olanların tamamlanması sağlanacak. Sırlı seramik tabaklarda kazıma ile yapılmış bezemeler var. Bu bezemeler arasında natüralist tarzda bitki kompozisyonları, çiçekler ve az sayıda da olsa figürlü bezemeler karşımıza çıktı. Bunların bazılarında insan yüzü, el tasarımları var. Tabi bunlar nadir. Ancak bitkisel kompozisyonlar çok yoğun bir şekilde elimize geldi.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin