Uyarı
  • JCacheStorageFile::_filesInFolderJFolder: :delete: Yol bir klasör değil. Yol: /home/mentesegazetesi/public_html/cache-degisti
A+ A A-

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla kazı çalışmaları 12 aya çıkarılan Beçin Antik Kenti’nin Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, kararla birlikte arkeolojik bilgi ve belgelerin daha hızlı bir şekilde bilim insanlarının kullanımına açılmasına olanak sağlayacağını söyledi.

140519kazicalisma.jpg
Haber: Volkan Yıldız

Milas’a bağlı Beçin Mahallesi’nde Menteşeoğulları Beyliği’ne başkentlik yapan Beçin Antik Kenti’nde, Prof. Dr. Kadir Pektaş başkanlığında bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla 12 aya çıkarılan arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmaları başladı.
Beçin Antik Kenti’nin Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, kazıların 12 aya çıkarılmasını ve 2019 yılında yürütülecek çalışmalar hakkında açıkla yaptı.
Prof. Dr. Pektaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bazı kazıları yıl 12 aya çıkartmasıyla birlikte, arkeolojik bilgi ve belgelerin daha hızlı bir şekilde bilim insanlarının kullanımına açılmasına olanak sağlayacağını söyledi.
Kararı, arkeolojide atılım yaratacak bir gelişme olarak değerlendiren Pektaş, “Bu şekilde kazılarda yetişmiş, uzmanlaşmış insan gücünü ancak süreklilikle muhafaza edebiliriz. Bunun yanında 12 aylık kazılar kapsamında lisans yada lisans üstü eğitimin de buralarda yapılması buna ayrı bir boyut katacak. Bu bence Kültür ve Turizm Bakanlığının arkeolojik kazılar politikasına getirdiği önemli bir yenilik ve atılımdır. Önümüzdeki yıllarda bu kazıların sayısının artırılacağı öngörülüyor. Bu yapıldığı takdirde yıllarca süren kazı çalışmalarının biraz daha sürelerinin kısalması gündeme gelmiş olacak. Bu durum da elde edilen arkeolojik bilgilerin tüm dünyanın kullanımına açılması, restorasyonların hızlanması sağlanmış olacak.” dedi.
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2012’de alınan antik kentte bu sene daha çok restorasyon ve koruma ağırlıklı bir çalışma programı oluşturduklarına dikkat çeken Pektaş, antik kentte geçtiğimiz yıl başlayan ve yarım kalan kazıları bu yıl tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.
2018 yılında gün yüzüne çıkarılan önemli arkeolojik buluntuların döneme ait oldukça fazla bilgi sunduğuna değinen Pektaş, 2019 yılında gerçekleştirmeyi planladıkları çalışmalar hakkında şunları kaydetti: “Tek kubbeli, iki gözlü son cemaat yeri olan ve 14-15. yüzyılın en dikkati çekici, küçük ölçekli ama sağlam mimari yapılarından biri olan Yelli Camii’nde başlayan restorasyon çalışması bu yıl da devam edecek. Caminin restorasyonunu tamamlayıp, yapıyı mevcut kötü durumundan kurtarmak istiyoruz. Bunun yanında kalenin girişindeki çeşme ve karşılama merkezinin oradaki surların projesini ve restorasyonlarını tamamlamak istiyoruz. Sur içi şehirde sokak dokusunun tamamen ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalarımız bu sene de devam edecek. Diğer yapacağımız kazı çalışması da iç kalede olacak. İç kalede, 2 sene önce başladığımız kazı çalışmasına bu sene de devam etmeyi planlıyoruz.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin