A+ A A-

 

Milas Müze Müdürlüğü organizasyonuyla hazırlanan Müzeler Haftası kutlama programı, öğretim görevlilerinin Eskiçağ’da zeytin ve insan, Karya’da zeytinyağı ticareti ve sanat tarihinde zeytin imgesi gibi konulardan oluşan sunumlarıyla 17 Mayıs Cuma günü başlayacak. Öte yandan Müzeler Haftası sebebiyle girişlerin ücretsiz olacağı müzeler, “Avrupa Müzeler Gecesi” etkinliği kapsamında saat 23.00’e kadar gezilebilecek.

160519muzehaftasi.jpg
Haber: Volkan Yıldız

Müzeler Haftası, kültürel değerleriyle göz kamaştıran Milas’ta dolu dolu bir etkinlik programıyla kutlanacak. Milas Müze Müdürlüğü’nün hazırladığı program, 17 Mayıs Cuma günü Milas Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan bir dizi sunumla başlayacak. Müzeler Haftası sebebiyle, Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksi de “Avrupa Müzeler Gecesi” etkinliği kapsamında saat 23.00’e kadar gezilebilecek.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü öğretim görevlilerinin zeytin teması kapsamında düzenleyecek olduğu sunumlar dizisi; saat 14.30-15.00 saatinde Prof Dr. Adnan Diler’in “Eskiçağ’da Zeytin ve İnsan” başlığını taşıyan sunumuyla başlayacak.
Diler’in ardından saat 15.00-15.30 arasında Doç. Dr. Bekir Özer’in “Eskiçağ’da Karya Üretimi Zeytinyağının Ticareti”, saat 15.30-16.00 arasında da Prof. Dr. Ayşe Aydın’ın “Sanat Tarihinde Zeytin İmgesi” isimli sunumları gerçekleştirilecek.
SOKAKTA SANAR VAR ETKİNLİĞİNE TÜM MİLASLILAR DAVETLİ
“Gelenekten geleceğe…” sloganıyla kutlanan Müzeler Haftası etkinlikleri 21-24 Mayıs günlerinde de Tabakhane Caddesi’ndeki Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksi giriş yolu üzerinde (Trafiğe kapalı alan), “Sokakta Sanat Var” etkinliği düzenlenecek.
Renkli görüntülere sahne olması beklenen etkinlikte el sanatları ve yöresel ürün stantları açılacak.
Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksi içerisindeki kafeterya binasında, Umay Salkım’ın, Çomakdağ Gelinleri ve Zeytin Ağaçları isimli resim sergisi Müzeler Haftası boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
BEÇİN KALESİ KAZILARI SUNUMU DÜZENLENECEK
Beçin Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, 27 Mayıs Pazartesi günü saat 17.00’de Beçin Kalesi Antik Kenti’ndeki Ahmet Gazi Medresesi’nde bir sunum yaparak, Beçin kazıları hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşacak.
Aynı gün saat 18.00’de MSKÜ Milas Meslek Yüksek Okulu Öğretim Elemanları, “Beçin’den Günümüze” isimli karma sergi açılışı gerçekleştirecek.
Saat 20.00’de ise Milas Müftülüğü ile birlikte tasavvuf müziği eşliğinde iftar yemeği düzenlenecek.
Müzeler Haftası programında yer alan tüm etkinliklere Milas halkı, arkeoloji ve sanat meraklıları davet edildi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin