A+ A A-

 

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun’un, Milas’ta üç işçinin ölümüyle sonuçlanan maden kazasıyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesine yanıt geldi. Cevapta, maden ocağında yapılan denetimler neticesinde faaliyetlerin işletme projesine uygun yürütülmesi gerektiği yönünde ruhsat sahibine gerekli bildirimlerin yapıldığı ve gerekli yasal düzenlemelerin uygulanması için gereken hassasiyetin gösterildiği aktarıldı.

170519madenkaza.jpg
Haber: Volkan Yıldız

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Milas’ın Sarıkaya Mahallesi ile Labranda Antik Kenti arasındaki bölgede yer alan ve Kargıcak köyü Yumrutaş mevkiinde faaliyet gösteren feldspat maden sahasında meydana gelen kazanın çok vahim sonuçlar doğurduğunu ifade etti.
“İşçilerimizin üzerine düşen bu kaya, yöre halkının tarih boyunca kültürel hayatında ve inançlarında derin izleri olan bir kaya olarak var olagelmiştir. Aynı zamanda Aydın-Muğla sınırını belirleyen bir sınır taşı olarak bilinen, yöre halkınca kutsal olduğuna inanılan ve hem doğal, hem de kültürel bir miras olan bu dev kayanın etrafında yapılan yanlış çalışmalar kayayı yok ettiği gibi, 3 insanımızın acı şekilde ölümüne sebebiyet vermiştir.” diyen Milletvekili Ergun, kazayla ilgili şunları kaydetti: “Kayanın etrafında yukarıdan aşağıya doğru olması gereken üretim yönünün aşağıdan yukarıya doğru yanlış bir şekilde sürdürülmesi sebebiyle bu kaza meydana gelmiştir. Yaşanan bu elim hadise ile beraber; maden sektöründeki ölümlü iş kazalarının kronik bir sorun haline geldiği artık göz ardı edilemez bir gerçekliktir. Ülkemizde madenlerin ruhsatlandırılması sürecinin sağlıksızlığı, denetimlerinin yetersizliği, bu madenlerin doğal çevreye verdikleri telafisi mümkün olmayan zararlı etkilerinin giderek artması kamusal denetim ve gözetimin yetersizliğine işaret etmektedir. Benzer şekilde, iş sağlığı ve güvenliği konularında yaşanan ihmaller, denetimsizlik ve yetersizlikler sebebiyle karşılaşılan ölümlü iş kazaları konularında madenlere yönelik kamuoyundaki endişeler haklı olarak artmaktadır. Hem faaliyet gösterdikleri doğal çevrenin yapısını olumsuz etkileyen, hem de ölümlü iş kazalarına neden olan bu işletmelerin günümüzün modern madencilik standartlarına ve iş sağlığı ve güvenliği kurallarına göre denetimlerinin artırılması, maden sektöründe gerçekleşen ölümlü iş kazalarının ve çevreye verdikleri zararların kronik sorunlar olmaktan çıkarılması gerekmektedir.”
Ergun, konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na, “Söz konusu kazanın yaşandığı sahada faaliyet gösteren firmanın ruhsatı var mıdır? Var ise ne zaman alınmıştır?
Bu kazanın gerçekleştiği maden ocağının ruhsatlandırmasından önce bölgenin jeolojik ve coğrafi yapısının etütleri yapılmış mıdır?
Söz konusu maden işletmesinin denetimleri şu ana kadar yapılmış mıdır? Yapılmışsa; hangi sıklıkta yapılmış ve herhangi bir uygunsuz tespit edildiyse ne tür yaptırımlar uygulanmıştır?
Bakanlığınızca, bu tarz maden işletmelerinin kuruluşunda ve ruhsatlandırılması sürecinde bölge halkının görüş ve düşünceleri alınmakta mıdır?
Bakanlığınız, maden işletmelerinin kurulduğu bölgelerde bulunan doğal, kültürel ve manevi öneme sahip varlıkları, bu tesislerin zararlı etkilerinden korumak için ne gibi tedbirler almaktadır?” şeklinde sunduğu yazılı soru önergesine verilen cevap konusunda açıklama yaptı.
Cevabı yazılı açıklamayla ileten Ergun, şunları kaydetti: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na sunduğumuz yazılı soru önergemize cevap geldi. Cevapta şu ifadelere yer verildi: Önergeye konu sahaya, ilk olarak 09/0511986 tarihinde 10 (on) yıl süreli olmak üzere işletme ruhsatı verilmiş olup söz konusu tarihten bu yana 10'ar (onar) yıllık dönemler halinde düzenlenen işletme ruhsatlarıyla ruhsatın yürürlük süresi 09/05/2016 tarihinden geçerli olmak üzere 09/05/2026'ya kadar uzatılmıştır.
21.09.2017 tarihli ve 30187 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Maden Yönetmeliği ile işletme projelerinde, açık ocak işletmesi planlanan alanda ihtiyaç duyulması halinde işletmeyi etkileyecek şev stabilite analizlerine esas olacak jeoteknik etüt raporu verilmesi zorunluluğu getirilmiştir. Maden ocağında yapılan denetimler neticesinde faaliyetlerin işletme projesine uygun yürütülmesi gerektiği yönünde ruhsat sahibine gerekli bildirimler yapılmıştır. Madencilik faaliyetlerinin çevreye duyarlı yöntemlerle yapılabilmesi, faaliyetler esnasında çevrenin en az şekilde etkilenmesini sağlayacak tedbirlerin alınması ve doğal dengenin korunmasını sağlamak amacıyla Bakanlık olarak gerekli yasal düzenlemeler yapılmış olup bunların uygulanması hususunda gereken hassasiyet gösterilmektedir.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin