A+ A A-

 

Milas Müze Müdürlüğü tarafından hazırlanan Müzeler Haftası kutlama programına konuk olan bilim insanları; eskiçağlarda zeytin-insan ilişkisini, zeytinyağı ticaretini ve sanat tarihinde zeytin imgesini anlatan bir dizi sunuyla ilgi çekici bilgiler paylaştılar.

200519zeytinvezeytinyagi.jpg
Haber: Volkan Yıldız

Milas Müze Müdürlüğü organizasyonuyla hazırlanan Müzeler Haftası kutlama programı, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen bir dizi sunumla başladı.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Milas Müze Müdürü Gülnaz Savran, 2019 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kazı başkanlıkları tarafından yürütülen Beçin, Labraunda, Euromos kazılarının devam ettiğini belirterek, “Bu kazılardan Beçin ve Euromos kazıları Türk Tarih Kurumu ve Bakanlığımızın işbirliği ile imzalanan bir protokol çerçevesinde kaynak aktarılmak üzere 12 aylık kazılara çevrilmiştir. Müzemize bağlı ziyarete açık ören yerlerimiz İasos, Balık Pazarı, Euromos, Labraunda, Beçin Herakleia, Damlıboğaz (Hydai) ve Gümüşkesen Mezar Anıtı’dır Bunlardan Euromos ve Beçin düzenlenmiş ören yerleridir. Gümüşkesen Mezar Anıtı, arkeoloji müzesi yapılmak üzere geçici olarak kapatılmıştır. Ören yerlerinin tamamı ücretsiz olarak ziyarete açıktır. İasos Balıkpazarı Açıkhava Müzesi de haziran ayında tamamlanmak üzere tadilata alınmıştır. Beçinde tamamlanarak Bakanlık onayıyla Medrese içerisine Taş Eserler Müzesi geçtiğimiz günlerde ziyarete açılmıştır. Müdürlüğümüze bağlı müze sayısı Milas Konağı, Milas Halısı Müzesi, Beçin Taş Eserler Müzesi ve İasos Balıkpazarı Açıkhava Müzesi olmak üzere 4 adettir. Yine Milas Müze Müdürlüğü başkanlığında Uzunyuva ve YKEÜTAŞ kurtarma kazıları sürmektedir.” diye konuştu.
Milas’taki kültür varlıklarının, ören yerlerinin yoğun ilgi gördüğünü kaydeden Savran, ziyarete açık ören yerlerinin 2019 yılı ocak ve mart aralığında 25 bin 249 ziyaretçi tarafından gezildiğini ifade etti.
Konuşmanın ardından Muğla Sıtkı Koçma Üniversitesi’nden öğretim görevlilerinin “Eskiçağ’da Zeytin ve İnsan”, Karya’da Zeytinyağı Ticareti”, “Sanat Tarihinde Zeytin İmgesi” başlıklarından oluşan sunumlar, etkinliğe katılan Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, MİTSO Başkanı Reşit Özer’in yanı sıra tüm katılımcılardan ilgi gördü.
“ZEYTİNYAĞI O DÖNEMİN PETROLÜYDÜ”
“Eskiçağ’da Zeytin ve İnsan” isimli bir sunum yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, tarım arkeolojisi alanındaki çalışmalardan, antik kaynaklardan elde edilen bilgilerle zeytin ve insan ilişkisinin geçmişini anlattı.
Eskiçağlarda insanların zeytin ağacına çok büyük bir değer verildiğini ve hasat yapılırken bile ağaca çok nazik davranıldığını aktaran Diler, “Eski çağda bugünkünden çok daha değerliydi zeytin ağacı ve zeytin ürünleri. Özellikle Tunç ve Demir çağında şehirlerin zenginliklerinin zeytinyağı ticaretinden gelmekteydi. Akdeniz’in doğusundan batısına her yerde yayılım gösteren zeytin ağacı, aynı zamanda külte düşmüştür. Hitit krallarının tanrı heykelini ve kendilerini yağladıkları biliniyor. Sadece eski çağda değil geleneksel kültürde de zeytinin büyük önemi var. Mumcular’da gelin başlarına zeytin dalları koyarlar. Asker törenlerinde de zeytin dalları kullanılır. Ama eskiçağda zeytine çok büyük değer veriliyordu. Aynı zamanda geçmişte birçok alanda kullanımı olan zeytinyağı, günümüzün petrolüyle eşdeğerdi.” diye konuştu.
Zeytinyağı üretimi yapılan farklı özelliklerdeki işliklerin Karia’da çok yaygın bulunduğunu ifade eden Diler, Karia kralı Hekatomnos’un altın tacının zeytin dallarından yapıldığını hatırlatarak, “Arkeoloji biliminin geçmişteki zeytincilik geleneği hakkında elde ettiği bilgiler ve deneyimler günümüz üreticilerine örnek olmalı. Zeytin ağacına verilen o değerin yeniden kazanılabilmesi açısından bu çok önemli. Bu bağlamda eski işliklerin bire bir aynıları yapılarak turizme katma değer sağlanabilir yada tarım müzeleri oluşturularak kültürel mirasımızın tanıtımına katkı sağlanabilir.” dedi.
Doç. Dr. Bekir Özer ise “Eskiçağ’da Karya Üretimi Zeytinyağının Ticareti” başlıklı sunumunda, deniz ticareti bağlamında eski batıklardan elde edilen bilgilerle dönemin zeytinyağı ticaretine ışık tuttu. Çok uzak mesafelerin ticaret ağına dahil olduğu dönemin Geç Tunç Çağı olduğunu söyleyen Özer, zeytinyağı taşınan amforaların üretiminin yapıldığı Milas’ın ve Gökova bölgesinin ticaret açısından önemli olduğunu ifade etti.
Özer, “Geç Tunç Çağı’nda İspanya’dan Karadeniz’e kadar coğrafya farklı gruplar tarafından yönetiliyor olsa da ticaret ve seyahat özgürce yapılabiliyordu. Kaş Uluburun’da bulunan bir batık, bu anlamda deniz ticaretinin 3300 yıllık simgesi halini alarak çok büyük heyecan yaratmıştı. Bu gemi içerisinde bulunan malzemeler, o döneme dair fazlasıyla bilgi paylaşıyordu. Bu batık zeytinyağı ticaretinin ne kadar eskiye gittiğini de gösterdi. Bu noktada amforalar, dönemin taşıma kapları olarak dikkat çekicidir. Amfora tipleri dikkate alındığında, Milas bir adım öne çıkmaktadır. Milas’taki üretim atölyeleri dönemin ticaretinde kullanılan amforaların üretildiği yerlerdendi. Ören ve Gökova bölgesi de deniz ticareti ve zeytinyağı sevkiyatı bakımından özel öneme sahiptir.” dedi.
Prof. Dr. Ayşe Aydın’ın, “Sanat Tarihinde Zeytin İmgesi” isimli sunumu da etkinlikte zeytin ve zeytinyağının anlaşılması bakımında ilgi çekiciydi. Aydın, geçmiş dönemlerden günümüze yaşamın vazgeçilmezi halini alan zeytin ve zeytinyağı konusunun, çeşitli figürlerle sanat eserlerinde de yaygın bir şekilde kullanıldığını belirtti.
Zeytine ve zeytinyağına dair önemli paylaşımların yapıldığı etkinlik, sunumların ardından sona erdi.
SOKAKTA SANAR VAR ETKİNLİĞİNE TÜM MİLASLILAR DAVETLİ
Sunum etkinliğiyle başlayan Müzeler Haftası, “Gelenekten geleceğe…” sloganıyla 21-24 Mayıs tarihinde Tabakhane Caddesi’ndeki Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksi giriş yolu üzerinde (Trafiğe kapalı alan), düzenlenecek olan “Sokakta Sanat Var” etkinliğiyle devam edecek.
Renkli görüntülere sahne olması beklenen etkinlikte el sanatları ve yöresel ürün stantları açılacak.
Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksi içerisindeki kafeterya binasında, Umay Salkım’ın, Çomakdağ Gelinleri ve Zeytin Ağaçları isimli resim sergisi Müzeler Haftası boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
BEÇİN KALESİ KAZILARI SUNUMU DÜZENLENECEK
Beçin Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, 27 Mayıs Pazartesi günü saat 17.00’de Beçin Kalesi Antik Kenti’ndeki Ahmet Gazi Medresesi’nde bir sunum yaparak, Beçin kazıları hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşacak.
Aynı gün saat 18.00’de MSKÜ Milas Meslek Yüksek Okulu Öğretim Elemanları, “Beçin’den Günümüze” isimli karma sergi açılışı gerçekleştirecek.
Saat 20.00’de ise Milas Müftülüğü ile birlikte tasavvuf müziği eşliğinde iftar yemeği düzenlenecek.
Müzeler Haftası programında yer alan tüm etkinliklere Milas halkı, arkeoloji ve sanat meraklıları davet edildi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin