A+ A A-

 

Milas’ta devlet desteğiyle yılda 3 bin adet Muğla’ya özgü kraliçe arı yetiştiren çift, arıların bal üretiminin yanı sıra aynı zamanda hayatın devamını sağlayan en önemli canlı olduğunu söyledi.200519kraliceari_2e5de.jpg


Volkan Yıldız’ın Özel Haberi…

Türkiye’de üretilen çam balının yüzde 80’nini karşılayan Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Dere Mahallesi’nde yaşayan Sönmez çifti, devlet desteğinden faydalanarak Muğla’ya özgü kraliçe arı üretimi yapıyor.
Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği’nden temin edilen ve Anadolu arısının Muğla eko tipi olarak adlandırılan ırktan üretilen kraliçe arılar, Muğlalı arıcıların yanı sıra Türkiye genelinde çam balı üretimi yapan arıcılardan yoğun talep görüyor.
13 yıl önce kraliçe arı üretimine başladıklarını ve şuan yılda 3 bin adet kraliçe üretimi yaptıklarını anlatan Mehmet Sönmez, arı ırkları arasında en iyi çam balı verimi sağlayan Muğlalı kraliçelerin siparişlerine yetişmekte zorlandıklarını söyledi.
Eşinin yardımları sayesinde bu işte başarı yakaladığını ifade eden Sönmez, “15 yıl önce Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından açılan ana arı yetiştiriciliği kursuna katıldım. Kursun ardından devlet desteğinden de yararlanarak, 2006 yılında eşimle birlikte kraliçe arı yetiştiriciliğine başladık. Kendi kovanlarımızda uyguladığımız yöntemle, ilk önce arı larvalarını balmumundan yapılan özel yuvalardaki gözlerin içine koyuyoruz. Sonra bunları kraliçesi olmayan çift katkı kovanlarda büyütüyoruz. Buradaki larvalardan erkek arı ve kraliçe arı yetiştiriyoruz. Ardından da küçük kutularda muhafaza ettiğimiz kraliçe arıları, çiftleştikten sonra tanesi 40 liradan satışa sunuyoruz.” diye konuştu.
“TARIM İLAÇLARINI BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE KULLANMALIYIZ”
20 Mayıs Dünya Arı Günü’nün tüm arıcılara hayırlı olmasını dileyen Sönmez, tarım ilaçlarının bilinçsiz kullanımından kaynaklanan zehirlenmeler sonucu her yıl arı kolonilerinde büyük kayıplar yaşandığına dikkat çekti.
Sönmez, arıların sadece bal ve polen üretmediğini hatırlatarak şunları kaydetti: “Arılar aynı zamanda doğadaki yaşamın devam etmesini sağlıyor. Doğadaki çiçekleri dölleyen arılar, insanlar için de hayatı öneme sahip. Arılarımızı korumamız için tarım ilaçlarını bilinçli ve kurallara uygun bir şekilde kullanmalıyız. İlaçlamaların arıların uçtuğu gündüz saatleri yerine geceleri yapılması arı ölümlerini azaltacaktır.”
Kraliçe arı yetiştiriciliğinin her aşamasında eşine destek veren Fatma Sönmez, ana arılara gözü gibi baktığını belirterek, “Eşim bal üretimi üzerine daha çok ağırlık veriyor. Ben ana arı üretimi üzerine yoğunlaştım. Ana ara yetiştirirken mum dökümünü, transfer işlemlerini ve arıların bakımını yapıyorum. Ana arılarımızın hayata gelişini görmek çok güzel bana büyük bir mutluluk veriyor.” dedi.
Sönmez çiftçi, yapacakları yatırımlarla ana ara üretim kapasitelerini arttırmayı ve Muğlalı kraliçeleri daha fazla arıcıyla tanıştırmayı hedefliyor.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin