A+ A A-

 

Milas’a bağlı Tuzabat Mahallesi’nde 5 dönümlük bahçede 120 ağaçla yılda yaklaşık 6 ton kiraz üretimi yapan Öner ailesi, son zamanlarda adeta marka halini alan Tuzabat kirazının tüketicilerden büyük ilgi gördüğünü söyledi.

110619kiraz.jpg
Haber: Volkan Yıldız

Milas’a bağlı Tuzabat Mahallesi’nde üretilen lezzetli kirazlar, yol kenarındaki tezgahlarda kilosu 10-12 lira arasında değişen fiyatlarla müşterilere sunuluyor. 18 yıl önce mahallede ilk defa kiraz üretimine başlayan Öner ailesi, Tuzabat kirazının öyküsünü anlattı.
2001 yılında askere gitmeden önce 5 dönümlük araziye erkenci ve Napolyon türünde 120 adet kiraz fidanı dikerek Kadıoğlu Kiraz Çiftliği’ni kurduğunu anlatan 35 yaşındaki çiftçi Fatih Öner, Tuzabat kirazının tüketiciden ilgi görmesiyle birlikte daha sonraki yıllarda mahalledeki diğer çiftçilerin de kiraz üretimine başladığını söyledi.
TUZABATLI ÇİFTÇİLER KİRAZ ÜRETİMİNDE İDDİALI
Tuzabat’ın rakım ve iklim itibariyle kiraz üretimi için oldukça elverişli koşullar sunduğunu belirten Öner, “Şubat ayında 3 hafta boyunca kiraz fidanlarına bakım yapıyorum. Fidanlarımızı buduyoruz, bordo bulamacı uygulaması yapıyoruz. Tabi çapalama ve doğal gübrelemenin yanı sıra zararlılarla mücadele konusunda da önleyici tedbirler alıyoruz. Adeta bebek gibi baktığımız ağaçlarımız, mayıs ayının ikinci haftasında meyve vereye başlıyor. Kalabalık işçi gruplarıyla kirazlarımızı topluyoruz. Yılda ortalama 6 ton kiraz üretimi yapıyoruz ve bu kirazların büyük bir bölümü karayolu kenarındaki tezgahlarda tüketicilere sunuyoruz. Dalından taze günlük kiraz alan müşterilerimiz, her yıl bahçeden kendi elleriyle kiraz toplamaya ve tatmaya geliyor.” diye konuştu.
Tuzabat’ta kiraz üretiminin duayenlerinden olan Fatih Öner’in babası Mehmet Fatih Öner ise
“Kiraz üreticiden alınır” diyerek, herkesi Tuzabat kirazını ve Tuzabatlı çiftçilerin üretimi olan yeşil sebzeleri tatmaya davet etti.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin