A+ A A-

 

Türkiye genelinde 9 günlük bayram tatilinde yüzlerce hektarlık orman yandı. Orman yangınlarında kritik döneme girildiğini hatırlatan yetkililer, insan kaynaklı yangınların önlenmesi amacıyla herkesin vatandaşlık görevi olarak tedbirli davranmasını istedi.

120619ormanyangini.jpg
Haber: Volkan Yıldız

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte ormanlardaki yangın haberleri de peş peşe gelmeye başladı. Orman Genel Müdürlüğü'nün (OGM) resmi verilerine göre, 9 günlük ramazan bayramı tatili boyunca ülke genelinde 65 ayrı orman yangını çıktı.
Ekiplerin hem havadan hem de karadan müdahale ettiği yangınlarda yüzlerce hektarlık ormanlık alan zarar gördü.
Havaların ısınmasıyla birlikte yaz tatilinin ilk günlerinde ormanlardan yine acı haberler peş peşe geliyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'nün resmi verilerine göre, 9 günlük ramazan bayramı tatilinin ilk günü olan 1 Haziran ile son günü olan 9 Haziran tarihleri arasında ülke genelinde 65 ayrı orman yangını vakası yaşandı. Verilere göre, bayram boyunca Denizli'den Muğla'ya, Adana'dan Antalya'ya, Bursa'dan İzmir'e, Bilecik'ten Zonguldak'a onlarca ilde 65 ayrı orman yangını vakası yaşandı.
Bu yangınlardan bazıları da Milas’a bağlı Korucuk, Bafa mahallelerinde ve Milas-Yatağan sınırlarındaki ormanlık arazilerde yaşandı.
Türkiye genelinde orman arazözleri ve dozerlerin karadan, helikopterlerin ise havadan müdahale ettiği yangınlarda yüzlerce hektarlık ormanlık alan zarar gördü.
Sadece 3 günlük Ramazan Bayramı boyunca Balıkesir'den Ankara'ya, Artvin'den Burdur'a kadar birçok şehirde 23 ayrı orman yangını vuku buldu. Orman yangınlarına karşı ekiplerin teyakkuz halinde olduğunu duyuran Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, özellikle mesire alanlarına akın eden vatandaşların dikkatli olması gerektiğine dikkat çekti.
Alo 177'nin 24 saat boyunca hizmet verdiğini hatırlatan yetkililer, bilhassa yere söndürülmeden atılan sigara izmaritlerinin büyük felaketlere sebebiyet verebileceğini vurguladı ve herkesin orman yangınları konusunda tedbiri elden bırakmaması istendi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin