A+ A A-

 

Milas’ta toplu taşıma hatlarına 1 Temmuz’dan itibaren geçerli yüzde 12 ila 18 arasında zam yapıldı. Zamma vatandaşlar tarafından büyük tepki gelirken, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “İki yıldır değişmeyen ulaşım ücretlerinde güncelleme yapıldı” denildi.

060117zam_6ea5a_5e652_c9e17.jpg


Haber: Yunus Erman Doğruyol

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı; yakıt, sigorta, bakım, işçilik gibi maliyetlerin artması nedeniyle toplu taşıma araç biniş ücretlerine zam yapıldığını açıkladı. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, “En son 2018 yılında güncelleme yapılmıştı. Ülke genelinde son zamanlarda toplu taşıma işletme giderlerinde hafife alınamayacak oranda artışlar yaşanmış olup, akaryakıt ve sigorta fiyatlarındaki artış, yıllık enflasyon artışı, araçların bakım – onarımlarındaki artış, işçilik, kasko ve yedek parçada yaşanan artışlar ve Motorlu Taşıtlar vergisine gelen zamlar, toplu taşıma ücretlerinde zorunlu olarak düzenleme yapılmasını gerekli kılmıştır. Toplu taşıma esnafının ayakta kalabilmesi, sürdürülebilir ve maliyeti karşılanabilir toplu taşıma sisteminin tesis edilmesi maksadıyla, toplu taşıma fiyat tarifelerinin güncellenmesi zorunlu hale gelmiştir. Muğla İli Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) 27.06.2019 tarihinde yapılan toplantısında, Muğla il genelinde 2019 yılında Toplu Taşıma Araçlarında uygulanacak fiyat tarifesinde düzenleme yapılmıştır. Bu kapsamda, Muğla İl genelinde uygulanan şehiriçi en kısa mesafe olan 0-10 Km. arası ücret tarifelerinden, 1,95 TL olan indirimli ücret tarifesi; 2,35 TL, 2,55 TL olan sivil ücret tarifesi ise; 3,05 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen yeni toplu taşıma ücretleri 01 Temmuz 2019 tarihi itibariyle geçerli olacaktır” denildi.
Şehiriçi’nde ise kartsız binişin 4 lira olduğu öğrenildi.
Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Nurol Paskal ise, “Bu talebimiz ocak ayından bu yana devam ediyordu ama seçimden sonraya bırakıldı. Bizim de istediğimiz, talep ettiğimiz oranlar gelmedi. Belki yeni zamlar halkımıza yüksek gelebilir ama tam maliyetleri hesap edildiğinde bu zam oranının çok yüksek olmadığını görülecektir. Bütün bunlara rağmen taşıma sektörünü ayakta tutmaya çalışıyoruz. Gerçekten zor günler yaşıyoruz. Bu zamlar dahi bizim ekonomik durumumuzu düzelteceği konusunda endişelerimiz var. Bizim sadece motorin, sigorta gibi giderlerimiz dışında –her ne kadar destek primi alsak da- ücretsiz taşıma gibi bir bölümü var ki, bu da bayağı bir maliyet tutuyor. Bunun içerisinde engelli vatandaşlarımız, 65 yaş üzeri vatandaşlarımız vb. var. Bizim ücretsiz taşımadan aldığımız destek şu an taşıdığımız miktarın yüzde 40’larını anca karşılayabildi.” dedi.
Paskal sözlerine, “Bu zam çok sık olmuyor. Bizim taleplerimiz oranında da gelmedi zam. Ama vatandaşımızın da her zaman yeni zamlara karşı sıkıntıları olacağı doğrudur. Herkesin bir sıkıntısı var. Sadece taşımayla alakalı değil, gıdada da bu durum aynı. Biz de sıkıntılıyız. Vatandaşlarımızdan bizi anlayışla karşılamasını istiyoruz.” dedi.
Öte yandan Muğla’da ulaşım ücretlerinin arttırılması üzerine şoför kooperatifleri ve odaları ortak bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada artan maliyetler nedeniyle esnaflar zarar etme noktasına geldiklerini belirterek bu ücret güncellemesinin zorunlu olduğunu vurgulandı. Açıklamada, “Akaryakıt ve sigorta fiyatları, yıllık enflasyon artışı, araçların bakım – onarımlarındaki masraflar, işçilik, kasko ve yedek parçada yaşanan artışlar ve Motorlu Taşıtlar vergisine gelen zamlar biz esnafını maddi açıdan oldukça zor durumda bırakmıştır. Örnek olarak araçlarımızda kullanmış olduğumuz akaryakıt 2 yıl önce 4,62 TL iken şuan 6, 57 TL olmuştur. 2 yılda eski fiyata göre yaklaşık %50 oranında zam yapılmıştır. 1. Basamak otobüs vergileri yıllık 5 bin 53 TL’den 6 Bin 755 TL’ye yükselmiştir. Tüm bunların yanında diğer tüm giderlerde de yüksek artışları olmuştur. Bu fiyat artışları nedeniyle uzun zamandır belediyeden zam talebinde bulunduk. Yaklaşık 2 yıl sonra zam talebimiz yapılan maliyet hesaplarının ardından değerlendirmeye alınarak yürürlüğe girdi. Ücretlerin artmasını istememizdeki amacımız vatandaşımızı mağdur etmek değil sadece verdiğimiz hizmetin karşılığını almaktır. Sonuç olarak bizimde diğer büyük sorumluluğumuz olan ailemizi geçindirebilmek için çalışmaktayız. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da halkımıza en iyi hizmeti vermek için çalışmaya devam edeceğiz.” denildi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin