A+ A A-

 

Bodrum’da Ramazan Bayramı’nda yaşanan zehirlenme vakalarında 50’yi aşkın kişinin hastanelik olması sonucunda jandarma ekipleri, Milas’ın turizm bölgelerinde açıkta satılan midye satışı konusundaki denetimlerini sıklaştırdı. Zabıta birimleriyle işbirliği halinde olan ekipler, Güllük’teki seyyar satıcıları denetlerken, Bafa’da yapılan yol kontrollerinde ele geçirilen midyeler de imha ediliyor.

03072019midye_78f0b.jpg

Haber: Yunus Erman Doğruyol

Bodrum’da Ramazan Bayramı’nda yaşanan zehirlenme vakaları, Milas’ın turizm bölgelerindeki açıkta midye satışı konusunda daha duyarlı olunması gerektiğini gözler önüne serdi. Bu kapsamda Milas’ta görev yapan güvenlik güçleri ve zabıta ekipleri, sağlıksız koşullarda üretilen ve sergilenen midyelere el koyarak, seyyar satıcıların satış yapmasını engelliyor. 

Açıkta satılan midyeler, ‘merdivenaltı üretim’ yani hiçbir hijyen kurallarına uyulmadan üretiliyor, kızgın sıcakta saatlerce bekletiliyor. Bodrum’da da Ramazan Bayramı tatilinde yaşanan zehirlenme vakaları sonrasında Bodrum Belediyesi tarafından açıkta midye satışına yasak getirilmişti. Ancak Milas’ta da benzer durumların yaşanmaması adına güvenlik kuvvetleri, hali hazırda yasak olan ancak vatandaşlar tarafından ilgi gördüğü için göz yumulan midyelerin satışına izin vermiyor.
Başta Bodrum olmak üzere, Milas’ın tatil bölgelerinin midye tedarikçileri, çevre il ve ilçelerde bulunuyor. Sağlıksız koşullarda üretilen bu midyelerin büyük bir kısmı, bölgeye şehirlerarası otobüslerle veya otomobillerle yine sağlıksız koşullarda getiriliyor. Bu kapsamda jandarma ekipleri de Bafa Kontrol Noktası’nda yapılan denetimlerde sıkça karşılaştığı midyelere el koyarak cezai işlem uyguluyor.
Hijyen ve sağlık standartları taşıyan firmalarca üretilen midyelerin, şimdilik yalnızca restoranlarda satışına izin veriliyor.
Öte yandan seyyar midye satışına gelen yasak, Güllük’te yaşayan vatandaşları ikiye böldü. Vatandaşlardan bazıları yasağı desteklerken, bir kısmı da midye satışının devam etmesini istedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin