A+ A A-

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk biyonik kulak (koklear implant) uygulaması gerçekleştirildi.

19072019msku.jpg
Haber: Elif Bakıcı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı ekibi tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile hastanın sol kulağına “Koklear implant” (biyonik kulak) uygulaması yapıldı.
Yapılan operasyonla ilgili açıklama yapan MSKHEAH Başhekim Vekili Op. Dr. Salih Akkuş, ilerleyici iç kulak tipi işitme kaybı başlayan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi hastanın her iki kulağında çok ileri derecede sensörinöral tipte işitme kaybı şikayeti olduğunu belirterek, “Bu uygulama ile sağır ve dilsiz olmaya aday çocuklar işitme ve konuşma özründen kurtulabilecek ve işitme duyusunu tamamen kaybeden erişkinler de yeniden işitebilecekler. Ülkemizde yenidoğan her 1000 bebekten iki ile üçünde işitme kaybı saptanmakta. Ayrıca işitebilirken herhangi bir nedenle işitme yeteneğini tamamen kaybeden binlerce hasta bulunmakta” dedi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Harun Üçüncü ise, çocuklarda işitme kaybının yenidoğan döneminde saptanması ve en kısa sürede işitme cihazı kullanılması durumunda, implant uygulaması için aday hale getirilebileceğini ve bir yaşından sonra ise koklear implant uygulanması ile çocukların işitme engelli olmayan yaşıtlarıyla aynı okullara gidebilecek seviyeye gelebileceğini vurguladı.
İşitme kayıplı hastalarda uygun tedavi seçenekleri ile işitme rehabilitasyonunu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Odyoloji kliniğinde başarıyla yürütüldüğünü ifade eden MSKHEAH Başhekim Vekili Op. Dr. Salih Akkuş “Hastanemizde 2018 yılında ilk kez kemiğe monte edilen işitme cihazı uygulaması yapılırken, bu yıl da yapılan koklear implant ameliyatı ile daha ileri tedavi yöntemlerini hastalarımıza sunmakta olduğumuzu belirtmiştir” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin