A+ A A-

 

Tarım ve Orman Milas İlçe Müdürü Eşref Arslan, yaklaşan kurban bayramı öncesinde önemli açıklamalarda bulundu.

06082019bayramdonemindehastaliklar_ba040.jpg
Haber: Mustafa Emre

Bu hafta sonu itibariyle başlayacak olan Kurban Bayramında, dinimiz gereği kesilecek olan kurbanların sağlıklı olmasının insanların sağlığı için önemli olduğuna dikkat çeken Tarım ve Orman Müdürü Milas İlçe Müdürü Arslan, “Seçilecek kurban ve kesim sırasında bulaşılabilecek hastalıklara karşı çok dikkat etmemiz gerekiyor. Yazın sıcak havalara denk gelen Kurban Bayramı'nda kesim, deri yüzme ve etlerin parçalanıp saklanması zorlaşıyor. Bu kapsamda soğuk hava deposuna sahip, modern ve hijyenik kesim alanlarında yoksa asgari bu ortamları sağlayacağımız yerlerde kesimimizi yapmalıyız. Kurban Bayramı’nda hijyen kurallarına uyulmadan uygunsuz ortamlarda kesilen hayvanlar, mikroorganizmaların çoğalarak çevreye yayılmasına ve birtakım ciddi hastalıkların görülmesine sebep oluyor. Bayram dönemlerinde hayvansal kökenli hastalıkların arttığını görüyoruz. Özellikle zonooz (şarbon, kuduz, brucella, tüberküloz, kist hidatid,) olarak adlandırılan enfeksiyon hastalıklarına karşı dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.
MUHAFAZA EDİLMESİ SON DERECE ÖNEMLİ
Hayvanların sağlıklı olmasının tek başına yeterli olmadığına da dikkat çeken Arslan, “Gıda kaynaklı birçok bakteriyel hastalık ve zehirlenme vardır. Et ve et ürünleri bakterilerin çoğalmaları için son derece uygun bir ortam niteliğindedir. Uygun koşullarda bir bakteri 12 saatte 16 milyara ulaşabilmektedir. Bu durum hafif bir bakteri yüküne sahip bir etin iyi muhafaza edilmediği takdirde bir gece sonra insan sağlığı açısından ne derece büyük bir tehlikeye dönüşebileceği konusunda fikir vermektedir. Bu nedenle, hastalık yapan ve bozulmaya neden olan mikroorganizmaların ete bulaşmasının önlenmesi, ette mevcut mikroorganizma sayısını azaltmak veya kabul edilebilir bir seviyeye indirmek ve mikroorganizmaların üremelerini ve toksin salgılamalarını engellemek için kesim, yüzme ve parçalama işlemlerinin serin yerlerde yapılması ve muhafaza edilmesi son derece önemlidir” dedi.
ETLER KESİLDİKTEN HEMEN SONRA TÜKETİLMEMELİ
Kesilen kurbandan elde edilen etin hemen tüketilmesinin sakıncalı olduğunu da belirten Arslan, “Kurban eti tüketilmeden önce en az 12 saat buzdolabında dinlendirilmelidir. Çünkü hazımsızlık başta olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açabilir. Etin saklama süresi, normal buzdolabı koşullarına göre en fazla 3 - 4 gün kadardır. Ama etler kıyma şeklîne getirildiyse bu süre 1 - 2 güne düşer. Ayrıca dondurulmuş etlerinde belli bir raf ömrü olduğu unutulmamalıdır” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin