A+ A A-

 

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, ağır kanser hastası raporu alarak devleti 71 bin lira dolandırdığı iddialarına ilişkin söz konusu haberden 2 hafta sonra açıklama yaptı. Kanser hastalığı sürecini anlatan Alban, “Bunları anlatmaya zorlayanları Allah’a havale ediyorum” dedi.

06082019murselalban_c232f.jpg

Haber: Yunus Erman Doğruyol

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban'ın, Muğla İl Başkanlığı yaptığı dönemde 2010 yılından itibaren ortağı olduğu şirkette tek sigortalı çalışan olarak gözüktüğü ve 8 yıl boyunca hasta raporu alarak SGK'dan 71 bin lira rapor parası aldığı iddia edilmişti. İddiaya göre; Alban hakkında yaklaşık bir yıldır süren idari soruşturma sonuçlanmış ve Milletvekili Alban'ın haksız yere SGK'dan para aldığına hükmedilmişti.
Mürsel Alban, 2018 erken seçimlerinde Muğla'dan birinci sıra milletvekili oldu. İddiaya göre; Mürsel Alban, Vergi Dairesi ve SGK kayıtlarında 2004 yılında ortağı olduğu inşaat şirketinde 2010 yılından bu yana tek sigortalı çalışan olarak gösterildi.
Yeni Asır'da yer alan habere göre; şirket, o dönem '0' kazanç bildirmesine rağmen Alban'ın sigortalılık hali devam ettiği iddia edilmişti. Habere göre; CHP'li vekil Alban, bu süre zarfında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden sürekli hasta raporu alarak yıllarca SGK'dan toplamda 71 bin lira rapor parası almıştı.
Haberdeki ifadelere göre; Alban'ın ağır kanser hastası raporu aldığı zamanlarda aktif siyaset yaptığı ve gayet sağlıklı olduğu anlaşıldı. Hatta sağlıklı bir şekilde görevine devam ettiği ve partinin tüm çalışmalarına katıldığı da ortaya çıktı. Mürsel Alban'ın 71 bin lira haksız kazanç sağladığının anlaşılması üzerine SGK inceleme başlatmıştı.
İddiaya göre; soruşturmada Alban'ın 5510 sayılı yersiz ödemelerin geri alınmasına ilişkin kanunun 96. Maddesi uyarınca parayı geri ödemesine hükmedildi. Ayrıca haberde Alban'a haksız kazanç sağladığı için 20 bin lira ceza kesildiği ifade edilmişti.
Tüm bu iddialara karşı, hakkında çıkan “kanser hastası olduğunu söyleyerek SGK’yı dolandırdığı” iddialarına belgeleriyle bugün yanıt verdi. Alban, “Bana bu iftiraları atanlar, beni kendi partilerinin bakanlarıyla karıştırmasınlar. Atılan iftiraların hepsini çürüten belgeler elimizde mevcut” dedi.
CHP’li Alban, yapılan alçakça iftiraları yargı yoluna taşıdıklarını ifade ederek, sorumlular hakkında maddi ve manevi tazminat davalarının açıldığını vurguladı. Daha önce de, iftira haberlerinin çıktığı Yeni Asır gazetesine, mahkeme tarafından tekzip yayınlama kararı verildiği söyleyen Alban, “Yargı, bu gazetenin yaptığı yalan haberlerin yalan olduğu kararını verdi. Fakat şu ana kadar bir tekzip yani düzeltme yazısı yazmadılar. Bunların tetikçiliği artık kanıtlanmıştır” dedi.
Basın toplantısında, kolon kanserine yakalandığı 2005 yılına dair doktor raporlarını basınla paylaşan Alban, “2010 yılında karaciğere metastaz yapan hastalığım nedeniyle çok sıkıntılı günler yaşadık. Üç kere ameliyat oldum. Bunu ailem ve yol arkadaşlarım dışında kimse bilmez. Bunları anlatmaya zorlayanları Allah’a havale ediyorum” dedi.
Yapılan iftiralar yüzünden, SGK bürokratlarının ve Ege Üniversitesi’ndeki doktorların da zan altında kaldığını belirten Alban, bu kurumların da iftira atanlar hakkında gerekli işlemleri yapmaları gerektiğini kaydetti.
SGK ile yazışmalarını basınla paylaşan Alban, SGK’nın kendi hatasını kabul ettiği resmi yazıyı da toplantıya gelenlere dağıttı.
Yanında getirdiği ayakkabı kutusunu basın emekçilerine gösteren Alban, “Sandılar ki biz onların bakanları gibi kamu bankalarını dolandırdık. Bizim ayakkabı kutularının içinden devletin parası çıkmaz. Bizim kutularda, emeğimizle yol yürüdüğümüz tozlu ayakkabılar çıkar” dedi.
Basın toplantısında bir iddiayı da gündeme taşıyan Alban, tarım alanı olan bir arazinin pafta ve parsel numaralarını verdi. Bu arazide ekoturizm amaçlı plan değişikliğine gidildiğini öne süren Alban, konunun muhatabı olarak AKP İl Başkanı Kadem Mete’yi gösterdi.
CHP’li Alban, “Kendisine bayram sonuna kadar süre veriyorum. Bu arazide nasıl bir plan değişikliğine gidildiğini açıklasın. Yoksa ben açıklayacağım” diye konuştu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin