A+ A A-

 

Milas İlçe Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, zeytinin ana zararlısı olan zeytin sineği ile ilgili açıklamalarda bulunarak, kurum tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi aktardı. Arslan, Milas’ta zeytin sineği takip çalışmalarının, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Meyve Sinekleri Eylem Planı’ çerçevesinde İlçe Müdürlüğünce yürütüldüğünü belirtti.

14082019zeytim_836e5.jpg
Haber: Yunus Erman Doğruyol
Zeytin sineğinin, zeytinin ana zararlısı olduğunu, ülkemizde hemen hemen tüm zeytin alanlarında bulunduğunu belirten Milas İlçe Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, “Zeytin sineğinin zeytindeki asıl zararını yavruları olan larvaları yani kurtçukları yapmaktadır. Dişi sinekler yumurtalarını, yağlanmaya başlayan zeytin meyvelerinin eti içerisine bırakırlar. Yumurtalar, hava sıcaklığına bağlı değişmekle birlikte 2 - 10 gün içerisinde açılır. Sinek yumurtalarından çıkan larvalar-kurtçuklar meyve etinde galeriler açarak beslenmeye başlar. Bu nedenle halk arasında ‘zeytin kurtlanması’ olarak bilinir. Oluşan bu zarar ile zeytinde hem sofralık değer açısından hem de zeytinyağı kalitesi açısından kalite kaybı olmakta, sinek zararı oranına göre zeytinyağında asitlik artmaktadır. Ekonomik zarar eşiği dediğimiz, ilaçlamaya karar vermek için meyvede zarar oranı; sofralık zeytin çeşidinde % 1, yağlık zeytinlerde % 6-8 vuruk olarak teknik uzmanlarca belirlenmiştir” dedi.
HAFTALIK DÜZENLİ SİNEK SAYIMLARI YAPILMAKTA
Zararlı mücadelesinde amaçlarının toplu çıkış zamanını tespit ederek, az sayıda ilaçlama ile daha çok zararlıyı kontrol altına almak olduğunu ifade eden Arslan, “zeytin sineği zararlısının haftalık veya 2 haftada bir yapılan tuzak kontrolleri ile popülasyon artışı izlenmeli ve üreticilerimiz bunu alışkanlık haline getirmelidir. İlçemizde zeytin sineği takip çalışmaları, Bakanlığımızın ‘Meyve Sinekleri Eylem Planı’ çerçevesinde İlçe Müdürlüğümüzce yürütülmekte… Yapılan çalışmalarda geçmiş yıllara ait gözlemlere istinaden en fazla sorun olan mahallelerde belirlenen zeytin bahçelerine öncelikli olarak besi tuzakları Haziran ayında zeytinin yağlanma öncesinde asılarak, haftalık düzenli sinek sayımları yapılmakta. Mevcut verilerin değerlendirilmesi ile ani sinek sayı artışlarında üreticilere, mahalle muhtarlıklarınca ilaçlama duyuruları yapılmakta veya kitlesel biyoteknik mücadele uygulaması önerilmekte” dedi.
BU MÜCADELENİN BAŞARILI OLMASI İÇİN
Besi tuzaklarının % 3-5%lik Dap (18-46 gübre)+su çözeltisi ile hazırlandığını dile getiren Arslan, “kitlesel mücadelede besi tuzakları her ağaca 1 adet veya büyük taçlı ağaçlarda 2 adet olacak şekilde asılarak uygulanır. Bu mücadelenin başarılı olması için zararlı yoğunluğunun düşük olduğu zamanlarda ve en az 5-10 ha (50-100 da) alanda uygulanması önerilmekte. Besi tuzakları yanında kitlesel mücadelede kullanılmak üzere Bakanlığımızca ruhsat almış eşeysel feromon tuzakları da mevcut olup, bunlarda kullanılabilmekte. Kitlesel tuzaklama sistemlerinin, ilaçlamalarla kombine edilmesi ile ilaçlama sayısının azaltılması önemlidir” dedi.
ÇİFTÇİ EĞİTİM TOPLANTILARI DÜZENLENMEK
Gereksiz yere yapılan ilaçlamanın çevreye, diğer canlılara ve insan sağlığına zarar verdiğine de dikkat çeken Arslan, “zeytin sineği mücadelesinde kaplama ilaçlamadan önce zehirli yem+kısmi dal ilaçlaması da öncelikli olarak tavsiye edilmekte. Bu uygulamada Bakanlıktan ruhsatlı ilacın tavsiyesine göre ağaçların güneye bakan 1-2 metrekarelik kısmı zehir+yem uygulaması şeklinde yapılmakta. Konu ile ilgili olarak İlçe müdürlüğümüz teknik elemanlarınca mahallelerimizde çiftçi eğitim toplantıları düzenlenmekte. Üreticilerimizin konuyla ilgili her türlü ayrıntılı teknik bilgi için İlçe Müdürlüğümüze başvurmaları önerilir” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin