A+ A A-

 

Milas’ta faaliyet gösteren bir maden işletmesinde çalışan ve 2 aydır maaşlarını alamayan işçiler, şirket sahibine 3 gün mühlet verdi. Maden işçileri, 14 Ağustos’a kadar maaşlarının ödenmemesi halinde eylem yapacaklarını bildirdi.

11082019eylem_a1e42.jpg

Haber: Yunus Erman Doğruyol
Milas’ın Dibekdere Mahallesi’ne bağlı Sırtlan Mevkisi’nde Roseberg Madencilik’e ait boksit madeni işletmesinde çalışan 12 maden işçisi, 2 aydır maaşlarını alamıyor. Türlü gerekçelerle kendilerinin oyalandığını belirten işçiler, ödemelerinin ne zaman yapılacağı konusunda da konuşacak bir muhatap bulamıyor. Daha önce onlarca çalışan olmasına rağmen maaşlarını alamadıkları için işten ayrılanların sayısının 4-5 kat olduğunu ifade eden işçiler, şu anda 12 kişi hak mücadelesi verdiklerini söyledi.
İşçiler, şirket yöneticileri tarafından maaşları ödeme konusunda her zaman kandırıldıklarını belirterek, “Bazen ‘3-4 gün sonra ödenecek’, bazen de ‘öğleden sonra maaşlar yatacak’ şeklinde yalan söylediler” dedi.
Haklarını alamayan işçiler, şirket yöneticilerine maaşlarının ödenmesi için 3 gün mühlet verdi. 14 Ağustos’a kadar maaşlarının yatmaması halinde eylem yapacaklarını kaydeden işçiler, bayrama ‘ceplerinde 5 kuruş kalmadan’ girdiklerini söyledi. İşçiler ayrıca, şirket bünyesinde 5 kişinin de sigorta girişinin yapılmadığını, kaçak çalıştırıldığını ifade etti.
gunaydinmilas.com aracılığıyla kamuoyuna çağrıda bulunan işçiler, “Mağdur durumdayız. 2 aydır para alamıyoruz. 5 arkadaşımızın da sigortası yoktu. Yetkililerden yardım bekliyoruz.” dedi. İşçilerin verdiği süre bugün itibariye sona erdi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin