A+ A A-

 

Türk Kızılayı Marmaris Birgül Gökmen Kan Bağış Merkezi Doktor Ömer Çiçek, kan bağışının önemi ve Milas’taki kan bağışı potansiyeli hakkında açıklamalarda bulundu.

1608201910dakikadahayat.jpg
Haber: Yunus Erman Doğruyol

Milas’ta yaz sezonunda Salı ve Perşembe günü 18.00-00.00 saatleri arasında Atapark Meydanı’nda kan bağışçılarına hizmet veren Kızılay, ilçemizdeki duyarlı vatandaşlara ulaşarak insani bir görev olan kan bağışına çağırıyor. Türk Kızılayı Marmaris Birgül Gökmen Kan Bağış Merkezi Doktoru Ömer Çiçek, kan bağışının önemine dikkat çekerek Milasmedya’ya konuştu.
10 yıldan bu yana Milas’a gelerek kan bağışçılarına ulaştıklarını ve ekip kurduklarını belirten Dr. Ömer Çiçek, “Zaman geçtikçe bu konuda halk daha da bilinçleniyor. Kan bağışının faydalarını anlatıyoruz, onlar da kan verdikçe hem fiziksel olarak, bedenen kendilerini iyi hissediyorlar, hem de başkalarının hayatını kurtardıkları için ruhen, psikolojik olarak kendilerini iyi hissediyorlar. Bu bilince kavuşan bağışçılarımız, hiç aksatmadan geliyorlar. Bu bir gelenek haline geldi. Zaman geçtikçe kan bağışları da çoğalıyor.” dedi.
Kan bağışı alım sürecini anlatan Çiçek, “Öncelikle bağışçının başvuruda bulunabilmesi için hemoglobin dediğimiz kan değerine bakıyoruz. Bağışçının kendi ihtiyacından fazla kanının bulunması gerekiyor. Hemoglobin değeri yüksek olduğu zaman yoğunluğu ve akışkanlığı artmış olması gerekiyor. Vücutta nasıl her şeyin fazlası fazlaysa kan da öyledir. Bir yoğunluk fazlalığı varsa, kişinin kan vermesi daha olumludur. Dolayısıyla kan verdiği zaman kalbin yükü hafifler, tansiyon düzene girer. En önemlisi kemik iliği aktif hale gelir. Örneğin 61 yaşını aşmış ve hiç kan bağı yapmamış bir kişinin kanını alamıyoruz. Çünkü kan aldığımız zaman iliği hemen yerine getiremez. Ama devamlı kan bağışı yapan birisinden 61 yaşına kadar 3 ayda bir alınır, 61 yaşından sonra da 70 yaşına kadar senede bir kez verebilir. Çünkü devamlı kan bağışı yapan bir kişinin kemik iliği aktifleşmiştir. Böyle bir faydası vardır.” ifadelerini kullandı.
Kanın alındıktan sonra laboratuarlarda teste tabi tutulduğunu belirten Çiçek, “Kanda problem çıkmıyorsa, hastalık yoksa bu kanlar ayrıştırılıyor. Kanın içerisinde trombositler var, kırmızı rengi veren eritrositler var bir de kanın plazması var. Ayrıştırılan 3 madde, 3 kişinin hayatını kurtarıyor.” şeklinde konuştu.
Sözlerine, “Kan bağışı sadece Kızılay’ın işi değildir. Kızılay bir aracıdır.” diyerek devam eden Çiçek, “Kan bağışı insani bir görevdir, milli bir görevdir. Herkesin kan bağışına katkıda bulunması lazım. Hem kan vermek suretiyle, hem de çevresine anlatacak, teşvik edecek. Bugün başkasına lazımsa yarın bize de lazım olabilir. Kanımız her zaman stokta bulunursa acil bir durumda hiçbir sıkıntı çekmeden ihtiyacımızı sağlayabiliriz. Eskilerde radyolarda, televizyonlarda anonslar duyulurdu. Son yıllarda stoklar sayesinde böyle bir şey yok.” dedi.
Milas’ın kan bağışı potansiyelini anlatan Çiçek, “Milas, bizim için büyük bir potansiyel. Hem nüfus açısından, hem de hassasiyet göstermesi açısından. Milas’tan son derece memnunuz. Milas, en fazla kan bağışı yapan ilçeler arasında yarışıyor. Diğer ilçelere bir kere gidiyorken, Bodrum ve Milas için haftada 2 kez gidiliyor.” ifadelerini kullandı.
Çiçek açıklamasının sonunda şu sözleri kullandı: “İl genelinde sadece bir kan bağış merkezi olabilir. Milas’ta ise kan alma birimi açılabilir. Bu konuda daha önce bazı teşebbüslerde bulunuldu. Yer konusunda tespit çalışmaları yapıldı. Ancak bir takım problemler çıkınca kaldı. Ama bizim şu anda kalıcı bir doktorumuz var. Bizim ekibimiz gelince, çalışmalara katılıyor. Sadece kan alma birimimiz yok, diğer her türlü imkana sahibiz. Kızılay olarak insanların ayağına geliyoruz, anlatma fırsatımız oluyor, bilinçlendiriyoruz. Daha kolay kan temini sağlanıyor. Dolayısıyla Kızılay kan ekiplerini gören herkesin hassasiyette bulunmasında yarar var. “

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin