A+ A A-

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Paklar Genel Müdürlüğü, Milas’taki Metruk Tuzlasını yani Tuzla Sulak Alanı’nı Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak tescil ederek koruma altına aldı.

19082019kuzlasulakalanonemi.jpg

Haber: Yunus Erman Doğruyol
Sulak Alanların Korunması Yönetmeliğinde 2014 yılında yapılan düzenleme ile yürürlüğe konulan sulak alanların tescil edilerek korunmasına ilişkin uygulama kapsamında Ramsar Alanı, Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan ve Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan olarak üç farklı kategoride tescil yapılıyor.
Ulusal Sulak Alan Komisyonunun geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantıda alınan karar gereğince Milas’ta Metruk Tuzlası Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak tescil edilerek koruma altına alındı.
Metruk Tuzlası, allı turnaların ülkemizdeki önemli konaklama alanlarından biri olması bakımından büyük önem taşıyor.
Tuzla Sulak Alanı ile birlikte Afyonkarahisar'da Karamık Sazlıkları ve Kayseri'de Tuzla Gölü de tescil edildi.
Bu 3 sulak alanın tescili ile Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan Sayısı 56’ya yükselirken, Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği kapsamında belirtilen diğer statülerle birlikte koruma altına alınan toplam sulak sayısı 79’a ulaştı. Bu sulak alanların kapsadığı alan büyüklüğü ise 995 bin 364 hektar oldu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin