A+ A A-

 

Milas’ın Kayabaşı Mahallesi Cehennem Deresi Mevkisi’nde pazar günü öğlen saatlerinde başlayan orman yangını, rüzgarın etkisiyle yayıldı. Gece saatlerinde helikopterlerin havalanamaması ve yangının arazözlerin giremeyeceği dağlık arazide yeniden alevlenmesi nedeniyle müdahale güçlükle yürütüldü. Yangının sabah saatlerinde kısmen kontrol altına alındığı söylense de saat 17.00’ye kadar yer yer dumanlar yükseldi.

18082019cehennemderesiyangin_ceaef.jpg
Haber: Yunus Erman Doğruyol

Milas’ın Kayabaşı Mahallesi’ne bağlı Cehennem Deresi’nde pazar günü saat 11.00 sıralarında yangın çıktı. Yangın nedeniyle Milas’ın şehir merkezi duman altında kaldı. Duman nedeniyle Milas-Bodrum Havalimanı’nda uçaklar havada tur attıktan sonra kontrollü iniş yaptı. Dağlık arazide çıkan yangına, arazi şartları nedeniyle ilk etapta yalnızca helikopterlerle müdahale edilebildi. Rüzgarın da etkisini artırmasıyla yangın, dört bir yana dağıldı. Yangın nedeniyle ahşap kovanlıkların da bulunduğu bina da küle döndü.
Yangının kontrol altına alınması için 9 helikopter, 320 yangın söndürme işçisi ile yapılan müdahalede havanın kararmasıyla risk her geçen dakika büyüdü. Yangının helikopterlerin havalanamaması ve yangının arazözlerin giremeyeceği dağlık arazide yeniden alevlenmesi nedeniyle müdahale güçlükle yürütüldü.
Yangın bölgesine Milas Kaymakamı Eren Arslan, AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, CHP Muğla Milletvekilleri Suat Özcan ile Burak Erbay, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve çok sayıda daire amiri gelerek incelemelerde bulundu.
Milas Kaymakamı Eren Arslan, yangın boyunca alandan hiç ayrılmayarak incelemelerde bulundu. Arslan, yangının ikinci gününde de sık sık bölgeye geldi.
AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Milas ve Bodrum’da gündüz saatlerinde çıkan orman yangınlarına ilişkin söndürme çalışmalarına katılarak Milas Orman İşletme Müdürü İbrahim Çetin Akkaya’dan çalışmaların işleyişi hakkında bilgi aldı.
Öğle saatlerinde olay yerine gelerek incelemelerde bulunan Muğla Milletvekili Suat Özcan, “Şu anda Kayabaşı Mahallesi’nde yaşanan yangının kontrol altına alınabileceğini ancak rüzgarın etkisiyle büyüyebileceği söyleniyor. Müdahaleler sonrasında umarım kontrol altına alınır. Umarım artık bu yangınlara bir ‘dur’ diyecek tedbirlerin alınması lazım. Muğlamızın ve Milasımızın birçok bölgesinde özellikle son 20 gündür birçok yangın çıkıyor. Bakanlıklarımızın, valilerimizin ve kaymakamlarımızın tedbirler almasını bekliyoruz.” dedi.
CHP’li Muğla Milletvekili Burak Erbay da bölgeden canlı yayınlar yaptı.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Bodrum’da yaptığı açıklamada, “Yangınların çıkış alanının farklı olması insanın aklına her türlü spekülatif düşünceyi getiriyor. Bu konuda uzman değiliz ama sabotaj ihtimali araştırılmalı.” dedi.
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Milas Akgedik Barajı yakınlarındaki yangın rüzgarın da etkisiyle çabuk yayıldı. Tüm ekipler söndürme çalışmalarına aralıksız devam ediyor.Yürek dayanacak gibi değil.Biz bu memleketin kıymetini bilemedik.Yakan eller kırılsın.” ifadelerini kullandı.
Yangın bir süreliğine ana ulaşım güzargahı olan karayolunun iki bölümüne de sıçradı. Güvenlik gerekçesiyle karayolu birkaç saatliğine trafiğe kapatıldı.
Yangın nedeniyle resmi olmayan bilgilere göre en az 30 hektarlık arazinin küle döndüğü tahmin ediliyor. Yangına yapılan söndürme ve soğutma çalışmaları aralıksız sürüyor.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin