A+ A A-

 

Bafa Gölü kıyılarında kendine besin ararken, avladığı bir Alakarga’yı (Garrulus glandarius) yuvasına götüren Puhu cinsi baykuş, elektrik tellerine çarpınca, hem avının hem de kendisinin yaşamı sona erdi.

20082019puu_89ab3.jpg
Haber: Elif Bakıcı

Ana besin grubunda fareler başta olmak üzere, kirpi, tavşan, tilki yavruları değişik kemirgenler ve her türlü kuşu avlayan Puhu cinsi baykuşun bu seferki şansı Alakarga’ydı. Ancak Puhu, elektrik tellerine şansız bir şekilde çarpınca hem avı hem de kendisi öldü. Olayı, Ekosistemi Koruma Ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD) duyurdu.
Olayı başından sonuna kadar izleyen EKODOSD üyesi Kazım Alpaslan, Bafa Gölü’nün bakir kıyısında yaşamını sürdürürken, bir yandan da yaban hayatında gözlem yapıyor. Yerelde doğa içinde yaşayan vatandaşların gözlemi, bölgenin biyoçeşitliliği için büyük önem ifade ediyor. İlgililerin takibi ve dikkati sayesinde, yaşadıkları bölgenin türleri konusunda ve güç durumda kalan ve yaralı hayvanların kurtarılması için önemli katkı yapılıyor. Yapılan bu işlerle de kırsalda yaşayan vatandaşlara örnek olarak onları duyarlılığa teşvik edip, bilinçlenmesini sağlanıyor.
Türkiye’deki en büyük baykuşu olan Puhu, (Bubo bubo) Kulak tüyleri ve iri başıyla gündüz yırtıcılarından ayrılıyor. Puhular, sık ormanlar, kayalık vadiler ve şehir yakınlarında yaşıyor. Bölgemizde Latmos Dağlarında, Bafa Gölü civarında yoğun olarak görülüyor. Genellikle 20 yıl yaşadıkları bilinen puhular, fareleri yemelerinden dolayı çitçilere çok yararlı bir kuş türü olarak biliniyor. Ancak Puhular, en çok elektrik çarpılması ve zirai ilaçlar nedeniyle tehdit altında.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin