A+ A A-

 

Termik santrallere filtre takılmasını erteleyen kanun AK Parti ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edildi. Kemerköy 630 Limak-İçtaş, Yeniköy 420 Limak-İçtaş Filtresi olmayan santraller arasında yer alıyor. CHP, 13 termik santralle ilgili düzenlemeyi anayasa mahkemesine götüreceğini açıkladı.

23112019termiksantraller.jpg

Haber: Kemal Sürgün

Türkiye’nin çeşitli illerine bulunan yaklaşık 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AK Parti ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edildi.
Ülkenin birçok yerine elektrik üretimi için yapılan termik santrallerin yaklaşık 15 tanesinde baca filtresinin değiştirilmediği ya da takılmadığı ortaya çıkmıştı.
Termik santrallerin yakınında yaşayan vatandaşların gündeme getirdiği olay sonrasında TBMM’ye getirilen bir kanun teklifi tartışmaları daha da alevlendirmişti. Teklife göre, Türkiye’nin birçok bölgesine yayılmış durumdaki 15’e yakın termik santralin bacalarında kullanılması gereken filtrelerin takılmasının 2,5 yıl daha ertelenmesi ön görülüyordu. Termik santrallerin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi TBMM’de AK Parti ve MHP’lilerin oyları ile kabul edildi.
2022’YE KADAR SÜRE TANINDI
Elektrik Üretim A.Ş. veya bağlı ortaklık, iştirak, işletme ve işletme birimleri ile varlıklarına ve 4046 sayılı Kanun kapsamında oluşturulacak kamu üretim şirketlerine ve kamu üretim şirketlerine ait üretim tesislerine, özelleştirilmiş olanlara veya özelleştirileceklere çevre mevzuatına uyumuna yönelik yatırımların gerçekleştirilmesi ve çevre mevzuatı açısından gerekli izinlerin tamamlanması amacıyla 31.12.2022 tarihine kadar süre tanınacak.
CHP, 13 TERMİK SANTRALLE İLGİLİ DÜZENLEMEYİ ANAYASA MAHKEMESİNE GÖTÜRECEK
CHP'li Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen, 13 termik santralle ilgili düzenlemeyi Anayasa Mahkemesine götüreceklerini açıkladı. 13 termik santrale, 2019 sonuna kadar tamamlamaları gereken çevre mevzuatına uyuma yönelik düzenlemeler için yeniden 2 buçuk yıllık ek süre verilmesine dönük yasa, AK Parti ve MHP oylarıyla TBMM'de kabul edilmişti. İnsanların sağlığıyla oynayan ve çevre kirliliğine sebep olan düzenlemeyle ilgili bir yazılı açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yasayı Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacaklarını bildirdi.
FİLTRESİ OLMAYAN SANTRALLERDEN BAZILARI;
Kemerköy 630 Limak-İçtaş, Yeniköy 420 Limak-İçtaş, Afşin-Elbistan A 1.355 Çelikler Holding, Seyitömer 600 Çelikler Holding, Tunçbilek 365 Çelikler Holding, Orhaneli 210 Çelikler Holding, Afşin-Elbistan B 1.440 EÜAŞ (Kamu), 18 Mart Çan 320 EÜAŞ (Kamu), Çayırhan 620 Ciner Enerji, Kangal 457 Konya Şeker, Soma 990 Konya Şeker, Çatalağzı 300 Bereket Enerji, Yatağan 630 Bereket Enerji

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin