A+ A A-

 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla Cumhuriyet Kadınları Derneği Milas Şubesi’nce basın açıklaması yapıldı.

261120192019unilk10ayinde284kadinolduruldu.jpg
Haber: Mustafa Emre

Arastapark’ta bulunan dernek binası önünde Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve İlgin Göktepe’nin yanısıra meclis üyeleri ve muhtarlarında katılarak destek verdiği açıklamada, basın bülteni CKD Milas Şube Başkanı Nurgül Çöllüoğlu tarafından okundu.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“1960 yılında özgürlük ve eşit yaşam için Dominik Cumhuriyetinde Mirabel kardeşler tarafından verilen özgürlük ve yaşam mücadelesi bugün hala devam etmektedir. Emine Bulut, Şule Çat, Merve Ünal, Müzeyyen Boylu ve isimlerini sayamadığımız kadar mağdur edilen daha nice canlar ve son olarak da Muğlalı Güleda Cankel yüreğimizi yakmaya devam etmekte. Resmi olmayan verilere göre 2019’un ilk on ayında 284 kadın öldürüldü. Yargıya intikal eden kadına yönelik şiddet, cinayet, taciz ve cinsel saldırı dosyalarında etkili soruşturmaların, artan kadın cinayet davalarında halen haksız tahrik yada iyi hal indirimlerinin failleri cesaretlendirici şekilde uygulandığını görüyoruz.
Kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi. Bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi sözleşmesi olan İstanbul sözleşmesi etkin soruşturma, önleme, koruma ve mağdur destek mekanizmaları oluşturma olarak 4 temel başlıktan oluşmaktadır.
İstanbul sözleşmesi kadınlara yönelik şiddetin, kavuşturulması, yargılanması ve cezalandırılması için titizlikle hazırlanmış uluslararası bir sözleşmedir. Yasal mevzuattaki 6284 sayılı kanun dahil tüm değişiklik ve düzenlemelere rağmen kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiği ve şiddetin çözümlerinin getirilmemiş olduğu görülmektedir.
Kadınların insan haklarına ve yaşam haklarını koruma altına alan kanunları ve uluslararası sözleşmeleri kaldırmaya yönelik talepler karşısında da kadınlar olarak mücadelemize devam edeceğiz. Önemli bir toplumsal sorun olan kadına yönelik ekonomik şiddet de dahil olmak üzere her türlü şiddetin çözümü koruma, önleme, kavuşturma ve politika üretme ilkelerinin etki biçiminde uygulaması ile mümkün olacaktır.
Bu konuda devletin tüm mekanizmalarına, kamu kurumlarının, özel sektörün, medyanın, demokratik kitle örgütlerinin kadın ve erkek olarak ülkemiz her yurttaşının sorumluluğu bulunmaktadır.
Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak ülkemizin kuruluş felsefesinin ve gayesinin bilincindeyiz. Ülkemizin kurucusu M. Kemal Atatürk’ün devrimlerinin en önemli saç ayaklarından birinin mutlak kadın erkek eşitliği olduğunun sorumluluğu taşıyan kadın onurunu artırmak için var gücümüzle mücadele edeceğimizi bildiririz.”

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin