A+ A A-

 

Milas Gençlik Merkezi tarafından “Aramızda Fark Yok” etkinliği düzenlendi. M. Önal Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü bünyesinde kalan gençlerin ve Milas Gençlik Merkezi gönüllü gençlerinin birlikte hazırladıkları program alkışlarla izlendi.

04122019aramizdafarkyok.jpg
Haber: Kemal Sürgün

Milas Gençlik Merkezi Müdürlüğü koordinesinde KYK Milas Yurt Müdürlüğü ve M. Önol Karadeveci Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Milas Gençlik Merkezi Çok Amaçlı Spor Salonu’nda “Aramızda Fark Yok” etkinliği gerçekleştirildi.
M. Önal Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü bünyesinde kalan gençlerin ve Milas Gençlik Merkezi gönüllü gençlerinin birlikte hazırladıkları “Aramızda Fark Yok” etkinliğine Bodrumda seminerde olması nedeniyle ilçe kaymakamı katılmazken, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çayırlı, AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, MHP Milas İlçe Başkanı Emin Nazmi Ünlüsoy, kurum amirleri, okul müdürleri, özel öğrenciler ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.
Milletvekillerinin telgraflarının okunması ile başlayan program saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı M. Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde görevli Çocuk Gelişimi Uzmanı Esra Dilek Ekmekçi yaptı. Dünya Engelliler Gününün tarihçesine değinerek konuşmasına başlayan Ekmekçi, “Bu kapsamda Engelli bireylerin yasal haklarının ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar her geçen gün biraz daha artmaktadır. Engelli bireylere dönük fırsat eşitliğini arttırmak için gerçekleştirilecek her türlü uygulama, bu bireylerin toplumsal hizmetlerden ve haklardan eşit bir biçimde faydalanmasını sağlayacaktır.
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, engelli bireylere yönelik yapılan bu çalışmalar sadece engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun her kesiminden bireyleri yakından ilgilendirmektedir. Engelli bireylerin farklı özel gereksinimlerinin olması, onların eksik ya da kusurlu olarak kabul edilmesini ve sosyal hayattan soyutlanmış olmasını gerektirmemektedir.
Bizler de bu bilinçle hareket ederek kuruluşumuzda kalan bireylerimizin toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, kendilerini yoksun ve farklı hissetmemeleri için her alanda çaba sarf etmeyi kendimize görev edinmiş bulunmaktayız. Bu anlamda kuruluş olarak son iki sene içerisinde 3 tane uluslararası projeyi gerçekleştirmiş ve bireylerimizin birçok alanda toplum içerisinde daha görünür olmalarına katkıda bulunulmuştur.
Bu duygu ve düşüncelerle Engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin daima yanlarında olduğumuzu belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyoruz” dedi.
Daha sonra ise Milas Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir kısa bir konuşma yaparak hem günü hem de yaptıkları programı değerlendirdi.
“Engelli gençlerimiz ve gençlik merkezi gönüllülerimizin birlikte hazırladığı farkındalık programı ile hayatın tüm alanlarında, sporda, sanatta, edebiyatta, siyasette, eğitimde, sivil toplumda, iş dünyasında; tüm zorluklara rağmen, engelli kardeşlerimizin sergiledikleri mücadelenin ne kadar önemli olduğu göstermek ve gerçekten takdire şayan olduğunun bilinmesi gerektiğini düşünüyoruz” diyen Binbir, “Bizler Gençlik Spor Bakanlığı ve Gençlik Merkezleri olarak her daim gençlerimizin yanında olduğumuz gibi dezavantajlı bireylerimizin ve engelli kardeşlerimizin de yanındayız. ilçemizde faaliyet gösteren Rehabilitasyon merkezleri ve engelli STK da bulunan engelli genç kardeşlerimizin gençlik merkezimizin sunmuş olduğumuz sosyal, sportif, kültürel ve sanatsal etkinliklere katılımlarını sağlayarak Onların da bu faaliyetlerden yararlanması için gerekli çalışmaları yapıyoruz ve aramızda fark yok diyoruz.” dedi.
Ülkemizde de sportif ve gençlik anlamında engelli bireylerin müsabakalarda göstermiş olduğu başarılı performansları da dikkatle izlediklerini ve sevinçle karşıladıklarını söyleyen Binbir, “özellikle uluslararası organizasyonlarda elde ettikleri başarılar top yekün olarak hepimizi sevince boğuyor.
Bizler inanıyoruz ki bir ülkenin top yekün başarılı olması için ülkedeki tüm bireylerin eşit koşullarda imkânlardan faydalanıyor olması gerekir. Bu bağlamda engelli gençlerimiz için gençlik merkezlerimiz ve Spor merkezlerimiz her daim siz sevgili gençlerimizin hizmetindedir.
Ben öncelikle burada günün birçok kısmını bu engelli kardeşlerimizin topluma kazandırılmaları ve kendilerinde bir eksiklik hissetmemeleri için gece gündüz demeden çalışan Rehabilitasyon merkezindeki yöneticisinden, öğretmenine, yardımcı hizmetlilerinden tüm çalışanlarına; yine aynı zamanda ev ortamlarında onları hiçbir bir zaman yalnız bırakmayan (hatta engelli bir gencin annesinin en büyük korkusu ben ölürsem yavruma kim bakar kaygısıyla yaşayan eli öpülesi ebeveynlerine ve yakınlarına bu özel günde şükranlarımı iletmek istiyorum.
Şunu biliyoruz ki her engelli kardeşimizin arkasında mutlaka ona dokunan ve yaşamını kolaylaştıran bir el vardır. Ve unutmamalıyız ki hepimiz yarının engelli bir adayıyız.
Engelleri aşmak bir inanç meselesidir. Başarının anahtarı ise öncelikle inanmaktır.
Bu vesileyle Devletimiz tarafından engelli kardeşlerimize verilen destekler içinde ayrıca teşekkür ediyoruz. Bu sürecin en büyük hasılası ise, ülkemizde engelli vatandaşlarımıza yönelik bakış açısının, zihniyetin kökten değişmesidir. Yapılan tüm bu çalışmaları bir lütuf olarak değil, eksikliği hissedilen hakların sahiplerine teslim edilmesi olarak görüyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla hep beraber engellilik konusu karşısında daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranmak zorunda olduğumuzu biliyoruz ve unutmayacağız.
Buradan herkese tüm engelli kardeşlerimize yardımcı ve destek olmaya, onların sorunlarını adeta kendi sorunları bilerek üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çağırıyor; kararlı duruşları mücadele azimleri ve çabalarıyla hepimize örnek olan engelli kardeşlerimizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından gönüllülerden ve özel bireylerden oluşan dans ve müzik ekipleri gösterileriyle dakikalarca alkışlandı. Program Milas Folklor Araştırmaları Derneği (MİFAD) tarafından sunulan halk oyunları gösterisinin ardından empati parkuru ve satranç turnuvası ile son buldu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin