A+ A A-

 

Milas Belediyesi Labranda Su Şişeleme Tesislerini yeniliyor. Yapılan alt yapı çalışmaları sonucu üretimi 6 kat arttıracak yenileme çalışmaları kapsamında 20 milyon TL yatırım yapılacak proje Mayıs ayına kadar yetişerek 2 yılda kendini amorti edebilecek… Yeni sistemle birlikte tesis artık pet su yanında bardak su da üretebilecek…

Beklenen Yatırım Gerçekleşiyor…

Haber: Kemal Sürgün
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat Mart seçimleri sonrası yatırımlar kapsamında ele aldığı en büyük projelerden olan Labranda İşletme Müdürlüğü Pet ve Damacana Su dolum tesislerini yenilemek için çalışma başlattı. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çayırlı’nın komisyon Başkanlığında oluşturulan 8 kişilik teknik ekip Labranda İşletme ve İştirakler Müdürü Aşkım Salkım Yalçınkaya’nın öncülüğünde Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ında katılımıyla İzmir ve Eskişehir’de modern dolum tesislerini inceleyerek projeyi hazırlayarak hayata geçirmeye hazırlanıyor. İhale sürecinin nerede ise tamamlandığı proje en ince noktasına kadar incelenerek uzun süreli modern bir tesisin oluşumu için bugün Milas Belediye Meclisinden borçlanma yetkisi talep edilecek. Konuyla ilgili teknik bilgiler aktaran Labranda İletme ve İştirakler Müdürü Aşkım Salkım Yalçınkaya, “bütün makinist arkadaşlarımızla madde madde tek tek bütün satırlarını defalarca analiz ettik çünkü yapacağımız yatırım çok büyük bir yatırım ve çok uzun süre bekledik ve bize hitap etmesini bekliyoruz.” Dediği proje sürecini şu şekilde özetledi; “Labranda işletme müdürlüğümüzde pet su ve damacana üretimi yapılmaktadır. Pet su gurubunda 0,5’lik, 1,5’luk ve 5’lik sularımız artık bize hizmet etmemekteydi. Makine sistemimiz oldukça eskiydi. 2003 yılında biliyorsunuz ki özel sektörden devir alınmış bir makine sistemi kullanılıyor. Bu makine sistemi günümüz koşullarına göre rekabet şartlarını taşımıyordu, rekabet edemiyorduk diğer sularla. Örneğin suyumuzun en aktif geldiği dönemlerde makine sistemimizin hızı eterli olmadığından biz bu suyu aktif olarak değerlendiremiyorduk. Yaz dönemlerinde de suyumuzun debisi yüzde 50 ye iniyordu. En talebin yoğun olduğu dönemlerde maalesef suyumuz yok demek zorunda kaldık.
Planlamamızı başkanımız 2020 yılına göre yapmıştı. Büyükşehir yasası ile gelirlerimizin büyük bir bölümü Muğla Büyükşehir’e devr edildiği zaman ciddi anlamda bocalama yaşayan belediyelerimizde yatırımlarımızın bir kısmı 2020 ye sarktı. Bütçemiz nedeniyle doğal olarak Labranda Su olarak bizim yatırımımız da 2020 ye kalmıştı. Biz bununla ilgili bir saha çalışması yaptık, teknik bir ekip kurduk. Başkanımız, başkan yardımcımız, ben, üretim müdürümüz ve teknik personellerimiz makinist arkadaşlarımızla birlikte 8 kişilik bir ekip kurduk, bu makine sistemini kimler üretiyor ve hangi firmalar bize referans olabilir. Bu üretim yapan firmaların makine sistemini kullanıyor. Bununla ilgili bir araştırma yaptık. İzmir, Eskişehir gibi şehirlerimizi dolaştık. En yeni yatırımlara yöneldik. Şöyle bir gerçek vardı. Bizim kaynaktan gelen suyumuzun debisinin miktarı belli. Örneğin bizim 20 ile 28 bin adet şişe saatlik bir makine sistemi almamız gerekiyor bunun üstündeki 45 bin 50 bin 60 bin adet şişelik bir makine sistemi aldığımızda bu bizim için ölü yatırımdı. Bunu gördük suyumuzun debisine göre makine sistemimize göre tek tek alt yapısını inceledik. Makinist arkadaşlarımızla birlikte hangi makine bize daha güzel hitap edebilir bunları değerlendirdik. Tekrar yerimize döndüğümüzde bunların analizlerini yaptık. Bütün firmalarda tekliflerimizi toparladık. Hiçbir firmanın katılımına engel olmayacak şekilde, ama bize en iyi şekilde hitap edecek hangi makine sistemi olur karma bir teknik şart name hazırladık. Bu teknik şartnamede en büyük ağırlık bende oldu. Ben bir alt yapısını oluşturdum ama onun haricinde bütün makinist arkadaşlarımızla madde madde tek tek bütün satırlarını defalarca analiz ettik çünkü yapacağımız yatırım çok büyük bir yatırım ve çok uzun süre bekledik ve bize hitap etmesini bekliyoruz. İyi bir makine almak istiyoruz. Hazırlık çalışmaları bitti. İhale sürecimiz yaklaştı. Son olarak Elektrik Mühendisimizle de görüştük elektrik alt yapımız bunu kaldırır mı diye. Şuan trafo gücümüz çok çok yüksek ama teknik olarak ta bizim gözden kaçıracağımız herhangi bir şey olmasın diye teknik şartnamemizi Elektrik mühendisi arkadaşımızın da incelemesinin ardından ihale işlemlerimizi başlatacağız.”
2 İLA 4 AY ARASINDA TAMAMLANACAK
Yaklaşık 20 Milyon lira gibi bir bedele mal olacak olan projenin en geç 4 ay içinde teslim edileceğinin de bilgini veren Yalçınkaya, “Bütün ihalelerimiz bittiği zaman, makinenin üretim zamanı 2 ila 4 ay gibi bir zaman verdiler. Biz bunu - 2,5 ay olarak düşündük ve ek zaman vermemeyi düşündük. Kurulumu yaklaşık 2 ay tutuyor. Toplamı Mayıs sonu gibi Haziran başı gibi makine sistemi teslim edilirse sezona çok yeni bir sistemle giriş yapacağız.
Almış olduğumuz tekliflerimiz Euro ve dolar üzerinden hepsinin aynı para biriminde teklifini talep ettik. Yaklaşık maliyet 20 Milyon TL gibi görünüyor. Geri dönüşümü ise, şuan yaklaşık 1 milyon şişe alabiliyor idik. Yeni sistem hat sonu bize 18 bin şişe saat verecek bizde pazar payımızı genişletebilirsek 2 yılda kendini amorti edecek” dedi.
EN MODERN SİSTEMİ KURMAYA ÇALIŞACAĞIZ
Konuyla ilgili Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise gazetemize yaptığı açıklamada, “Biz yeni teknolojileri takip ettik. Bu konuda teknik arkadaşlarımız la birlikte güzel incelemeler yaptık. Su kapasitemize ve fabrikamızın kapasitesine göre birde pazar payımıza göre hedeflediğimiz makine kapasitelerini de tespit ettik teknik olarak ve şuan da arkadaşlarımız ihale süreçlerini başlattılar. Bu ihale süreçlerinin tamamlanması ile ihalelerin yapılmasıyla birlikte fabrikada gerekli çalışmalar başlayacak. Bunlar kısa süreli çalışmalar değil sezon başına yetiştirmeye çalışacağız. Şuanda arkadaşlarımız ihale dokümanlarıyla ilgili çalışıyorlar” dediği projenin maliyeti ile ilgili olarak ise bunu önceden söylemek doğru değil ama şöyle söyleyeyim fabrikanın üretim kapasitesini 6 kat daha arttıracak ve üstelikte personel şeyini 3’te bire indirecek, maliyetleri aşağı çekecek bir düzenekle ilgili çalışıyoruz. Ve burada şimdiye kadar yaptığımız üretimin yanında mesela bardak su da üreteceğiz. Biz 20’lik su ve küçük ebat su üretmiyoruz, küçük ebatlı sularında üretimiyle ilgili yeni bir sistem kuracağız.” dedi.
PAZARLAMA VE ÜRETİM BİRİMLERİ AYRILACAK
Yapılacak yatırımın ardından Pazar payını genişletmek isteyen Labranda Su bu kapsamda da çalışmalarına birim yapılanmalarıyla destek verecek. Öncelikle Üretim ve Pazarlama birimlerinin ayrılacağını söyleyen Başkan Tokat, “Günün şartlarına göre, su kapasitemize uygun olarak belediyemizin de imkânları çerçevesinde kurulabilecek en modern sistemi kurmaya çalışacağız ve bununla ilgilide üretim ve pazarlama birimlerimizi de birbirinden ayırarak ürettiğimizi daha etkin satabilmek için orada yeni bir sistem oluşturacağız” ifadeleriyle çalışmaları özetledi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin