A+ A A-

 

Milas ve Muğla’da görev yapan protokol üyeleri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

1001202010ocakgazeteciler_gunu.jpg

Haber: Elif Bakıcı

Milas ve Muğla’da görev yapan protokol üyeleri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladıkları mesajlarda basın mensuplarının gününü kutladılar.

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DR. OSMAN GÜRÜN
“Türkiye Cumhuriyeti kurtuluş, kuruluş aşamasında ve sonrasında demokrasi temellerini güçlü bir basınla atmıştır. Atatürk’ün bizzat kurdurduğu gazeteler, fikri, irfanı, vicdanı hür gazeteciler ve milletin müşterek sesi, rehberi, okulu ve kuvveti olan basın milleti gerçek haberleri ile bir araya getirmiş, kimi zaman üzmüş kimi zaman da muhteşem zaferlerle kenetlemiştir.
Ne yazık ki günümüzde ülkeyi yönetenler tarafından tarafsızlığını yitirmiş, yandaş basın yaratılmış, gerçek haberler veren basının sözcüsü olan gazeteler, gazeteciler çeşitli yollarla cezalandırılmıştır. Gerçek haberciliğin kalesi, kalemini doğrulardan ayırmayan gazetecilere verilen cezalar vicdanları yaralarken toplumu aydınlatan, basının sözcüsü olan bu basın emekçilerinin her zaman yanındayız. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde mesleği gerçek ve tarafsız habercilik olan, kalemine sadık yürekli gazetecilerin gününü kutluyor, bu uğurda basın şehidi olan gazetecileri de saygı ve şükranla anıyorum.”

MİLAS BELEDİYE BAŞKANI MUHAMMET TOKAT
“Gazetecilik, toplumun doğru bilgilendirilme hakkı anlamında, bir meslek olmanın yanında çok önemli bir kamusal görevin de yerine getirilmesidir. Demokrasinin önemli unsurlarından, toplumun vazgeçilmez kurumlarından olan basın, üstlendiği görevle toplumu aydınlatma ve bilgilendirme adına çok yararlı hizmetler gerçekleştirmektedir.
Toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri esas alarak vatandaşlarımızı doğru ve tarafsız haber alabilme ihtiyacını karşılayan basın kuruluşlarımız, aynı zamanda demokrasimizin güçlenmesine büyük katkılar sağlamaktadır. Tarafsız ve ilkeli gazetecilik anlayışıyla büyük özverilerde bulunarak gece gündüz çalışan, kamuoyunun doğru ve tarafsız bilgilendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum.”

CHP MUĞLA İL BAŞKANI ADEM ZEYBEKOĞLU
“Basın, çağdaş ve gelişmiş toplumlarda yasama, yürütme, yargıdan sonra 4. kuvvetken ülkemizde gerçek habercilik yapan, doğruların üstüne korkusuzca giden ve basının sözcüsü olan gazete ve gazeteciler iktidar eliyle ne yazık ki cezalandırılmaktadır. Bunun en son örneğini FETÖ terör örgütü ve uzantıları ile kurulduğu günden bu yana mücadele eden Sözcü Gazetesi’ne ve yazarlarına verilen cezalarla yaşadık. Oysa bu terör örgütü ile içli dışlı olan gazete ve gazeteciler televizyonlarda, gazetelerinde onursuzca yazılarını, yorumlarını sürdürürken ceza almamakta bilakis birileri tarafından ödüllendirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hangi gazete ve gazetecinin onuru ile mesleğini sürdürdüğünü, hangi gazetecinin kalemini ne için sattığını çok iyi bilmekte ve gerekli dersi gerek o gazetelere satış rakamları ile gerekse o yazar ve gazetecileri dikkate bile almamakla vermektedir.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde mesleği, işi, emeği vatandaşa gerçek haberleri ulaştırmak ve onların doğru bilgilere erişmesini sağlamak olan basın emekçilerimizin gününü kutluyor, bu meslek uğruna canlarını ortaya koymuş Uğur Mumcuları, Metin Göktepeleri, Abdi İpekçileri ve nice basın şehidini saygı ve şükranla anıyorum.”

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI MUĞLA İL MÜDÜRÜ SEZGİN SAĞUN
“Gazeteciler kamunun haber alma hakkının sağlanması için mesleki sorumluluk bilinciyle özverili ve yoğun olarak çalışıp haber üretmektedir. Yaptıkları haberlerde doğruluk, objektiflik, kamu yararını gözetme, özel hayata ve kişilik haklarına saygı basın sektöründeki en önemli değerlerdendir. İlkeli haber yapan basınımız bu değerlere her zaman katkı sağlamaktadır. Basınımızın gelişmesinde en önemli payın basın çalışanlarına ait olduğu da bir gerçektir. Basın çalışanlarının hak ettikleri hayat standardına, ekonomik ve sosyal imkanlara kavuşmasını canı gönüldendiler, gerek şahsım adına gerekse temsil ettiğim kurum adına görev sorumluluk alanımız içerisinde bulunan basın çalışanlarının ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü’ kutlar, ebediyete intikal eden basın çalışanlarına Allah’tan rahmet dilerim.”

KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİ MUĞLA İL TEMSİLCİSİ HAYATİ NİZAMOĞLU
“10 Ocak 1961'de 212 Sayılı Yasanın TBMM'de kabul edildiği tarih olan 10 Ocak gününü her yıl Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutluyoruz. Çalışan Gazeteciler Günü’nü meslektaşlarımızın dayanışmasını arttırdığı ve çözüm bekleyen sorunlarının dile getirildiği bir gün olarak görüyoruz.
Ülkemizde ne zaman ekonomik bir sıkıntı olsa, ilk önce ve en çok basın sektörü etkilenmektedir. Bu nedenle ülkemizin büyümesini sağlayacak politikalar ile basın çalışanlarının ekonomik ve sosyal gelişimleri doğru orantılıdır. Bu anlamda Türkiye ekonomisinin kesintisiz büyümesi çok önemlidir.
Yazılı, işitsel ve görsel medya zor bir dönem geçirmektedir. Böyle günlerde siyasi iradeden beklentilerimiz yanında meslektaşlar olarak da birlik ve beraberliğimizi pekiştirmemiz gerekmektedir. Bugüne kadar kurulu meslek örgütlerimizin büyük çabaları olmuştur. Mevcut cemiyetlerle birlikte mesleğimizin hak ettiği yere gelmesi için üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. Bundan sonra da çalışacağız. İlan ve reklam pazarının daralması, mevzuatların giderek zorlayıcı hale gelmesi. görsel ve işitsel medyadaki telif ücretlerinde yayın organlarının aleyhine olan uygulamalar çözüm beklemektedir. Cemiyetlerimiz ile birlikte bu konunun takipçisi olacağız. Türk basını, tarihinin her döneminde ülkesinin yanında başarıyla durmuş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet var olmasını düstur edinmiştir. Bundan sonra da aynı çizgisini koruyacaktır. Bu duygularla bütün gazeteci arkadaşlarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin