A+ A A-

 

Milas Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi 3 lise öğrencisi, insan el hareketlerini birebir uygulayan 'biyonik el' yaptı.

13012020biyonikel.jpg
Haber: Elif Bakıcı

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi Bilişim Bölümü 11'inci sınıf öğrencileri Ayşenur Kavak, Murat Türkmen ve Ahmet Döner, 4 ay süren çalışmayla, biyonik el yaptığını ifade etti. Bal, insan el hareketlerini birebir yapan elin, sağlık başta olmak üzere birçok alanda kullanılmasının amaçlandığını belirtti.
Biyonik elin tescillenmesi için önümüzdeki günlerde Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvuruda bulunulacağını dile getiren Bal, “öğrencilerimiz öğretmenleri gözetiminde robotik bir el ürettiler. Tasarım amacı sağlık alanında kullanılması veya insanlar için tehlikeli olabilecek ortamlarda uzaktan kontrolü sağlanarak riski en aza indirmek olan eldiven giymiş birisi tarafından yapılan el hareketlerini birebir taklit edebiliyor. İnsan el hareketlerini birebir yapabilen robot kolun, sağlık başta olmak üzere birçok alanda kullanılması amaçlanıyor. Ben öğrencilerimize ve öğrencilerimize öncülük eden yol gösteren tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin