A+ A A-

 

Milas’ta tek nöbetçi eczane uygulaması özellikle son günlerde artan salgın hastalıklarla da birleşen yoğunlukla adeta çileye dönüştü. Şehrin bir ucundan diğer ucu 10 km tekabül etse de 2.167 km² yüz ölçümü ve 2018 verilerine göre 139 bin 446 nüfusuna rağmen yaklaşık 30 eczane olan ilçede tek nöbet uygulaması vatandaşı isyan ettirdi.

Milas’ta Nöbetçi Eczane Çilesi
Haber: Kemal Sürgün
Milas’ta merkezde 30 eczane bulunmasına ve eskiye göre bir ucundan diğer ucuna yaklaşık 10 km mesafeyi kapsayan yerleşimden oluşan Milas nüfus yoğunluğu da göz önüne alındığında yaklaşık 150 bin’lik nüfusu ile Muğla’nın en büyük ilçesi konumunda. Yapılan yeni hastane ve özellikle şehrin değişik bölgelerinde kurulan yeni aile sağlığı merkezlerinin çevresinde açılan ya da taşınan eczaneler nöbet günleri dışında hizmet vermede sıkıntı olmazken, nöbet günlerinde gerek mesafe gerekse yok olan ürünlerle adeta çileye dönüşüyor.
ECZACILARDA VATANDAŞLARDA 2’YE ÇIKMASINI İSTİYOR…
Nöbetçi eczanelerin yetersiz kalması vatandaşların sabrını taşırdı. Tedavi için gerekli ilaçları alabilmek için uzun kuyruklarda bekleyen vatandaşlar ile eczacılar arasında kısa süreli tartışmalar yaşandı. İlçemizde yıllardır devam eden tek nöbetçi eczane uygulamasının yarattığı mağduriyet geçtiğimiz hafta sonu had safhaya ulaştı. Acil servislerde tedavi gören hastaların ilaç ihtiyaçları için ilçedeki tek nöbetçi eczanede uzun kuyruklar oluştu. Duruma tepki gösteren hasta ve hasta yakınları tek eczane uygulamasının vatandaşları mağdur ettiğini dile getirdi. Vatandaşlar yaşanan bu soruna çare bulunmasını ve ilçede nöbetçi eczane sayısının yükseltilmesini talep ettiler.
Eczacılar da yaptığımız görüşmede kimi odaya teklif ettiğini kimi ise olması için gereken mücadeleyi vereceğini söylerken bir kesim tarafından olumsuz karşılanıyor.
Özellikle yaşanan sorunun salgın hastalıktan kaynaklandığını belirten Muğla Eczacılar Odası Genel Sekreteri Saim Korkmaz, yoğunluğun geçici olduğunu ifade etti.
İLAÇ YOKLUĞU İSE FİYAT ARTIŞLARINDAN
Bu arada eczanelerde özellikle salgınla ilgili birçok ilacın kalmamasının ise firmaların ay içinde zam bekledikleri için piyasaya ilaç vermediği için oluştuğu iddia edildi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin