Uyarı
  • JCacheStorageFile::_filesInFolderJFolder: :delete: Yol bir klasör değil. Yol: /home/mentesegazetesi/public_html/cache-degisti
A+ A A-

 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 105. yıldönümü etkinlikleri Koronavirüs tedbirleri kapsamında iptal edildi. Günün önemine binaen Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün yazılı birer mesaj yayınladı…
17032020sehitlergununekoronavirusonlemi.jpg
Çanakkale Zaferi’nin 105’inci yıldönümü ve Şehitleri anma günü nedeniyle Milâs Kaymakamlığı tarafından bugün saat 9.30’da şehir mezarlığındaki şehit mezarlarının ziyaretiyle başlaması planlanan ilçemizdeki program, koronavirüs tedbirleri kapsamında iptal edildi. Muğla Protokolü 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 105. yıldönümü ve şehitleri anma günü nedeniyle yazılı mesaj yayınlayarak günün anlam ve önemine değindiler.
“ÇANAKKALE’DE ELDE EDİLEN EŞSİZ BAŞARI KURTULUŞ SAVAŞI’NA GİDEN YOLDA EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ OLMUŞTUR.”
Muğla Valisi Esengül Civelek mesajında özellikle Çanakkale Zaferinin önemine değindi. Vali Civelek; “Çanakkale Zaferi Büyük Asker Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, Yüce Türk Milletinin onur ve gurur mücadelesi ile kazanılan ve ‘Çanakkale Geçilmez’ sözünü tarihe nakşeden şanlı bir destandır.
Çanakkale Zaferi bundan 105 yıl önce çok zor koşullar altında bağımsızlığı ve hürriyeti için, genç, yaşlı, kadın, erkek demeden bir milletin birlik ve beraberlik içerisinde verdiği onurlu bir mücadelenin sonucudur. Kahraman askerlerimizin inanç ve azmi, milletimizin üstün fedakârlıklarıyla Çanakkale’de elde edilen eşsiz başarı Kurtuluş Savaşı’na giden yolda en büyük gücümüz olmuştur.
Millet olarak bizler, kanıyla, canıyla bu toprakları vatan kılan ve bizlere emanet eden şehitlerimizin emanetini sonsuza dek koruyacak ve daha yükseklere taşımak için var gücümüzle çalışacağız.
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 105. yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan topraklarının dört bir yanından gelerek Çanakkale'de, işgal kuvvetlerine geçit vermeyen fedakâr ecdadımızı, vatan, millet ve bayrak uğrunda canlarını feda eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” İfadeleriyle sözlerini tamamladı.
“ŞEHİTLERİMİZE MİNNET DUYGULARIMIZ HER GEÇEN GÜN KATLANARAK BÜYÜMEKTEDİR”
AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’inci yıldönümü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.
Demir mesajında, “Aziz milletimizin övünç kaynağı, milli birlik ve beraberliğimizin en önemli göstergelerinden Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’inci yıldönümüne ulaşmış bulunuyoruz. Bu toprakları bize vatan kılan şehitlerimize minnet duygularımız her geçen gün katlanarak büyümektedir.” dedi.
Her coğrafyadan Mehmetçiğin Türk milletinin var oluş mücadelesine katkı sağlamak için şehit olduğu Çanakkale’nin altın harflerle tarihe yazılan bir yer olduğuna vurgu yapan Demir, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” sözleriyle dünyada destanlaşan bu zafer, aziz milletimizin dünyanın sözde uygar güçleri karşısında vatanını savunma gücünü asla hafızalardan silinmeyecek biçimde göstermiştir. Milletimizin kazandığı bu zafer, tarihin yeniden yazılmasına, haritaların tekrar çizilmesine ve dünya dengelerinin değişmesine yol açmıştır. Çanakkale, her coğrafyadan Türk milletinin var oluş mücadelesine katkı sağlamak için canlarını ortaya koyan yüzbinlerce Mehmetçiğin kahramanlaştığı “Çanakkale Geçilmez” sözünün tarihin altın harflerine yazıldığı yerdir.” dedi.
Demir, Türkiye’nin bugün de milletin huzurunu bozmak isteyenlere karşı mücadelesinin sürdüğüne dikkati çekerek “Bugün de vatan topraklarımızı savunmak, milletimizin huzur ve sükununu bozmak isteyenlere karşı amansız mücadelemiz yurt içinde ve yurt dışında sürmektedir. Bağımsızlığımızı bizlere emanet eden şehitlerimize layık olmak zorundayız. Bu duygularla, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Türk Milleti'nin bölünmez bütünlüğü uğruna hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden ve hayatta olan kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.” ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı.

BAŞKAN GÜRÜN ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 105.YILINI KUTLADI
105 yıl önce Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda yaşanan bir ulusun bağımsızlık mücadelesinin dünya tarihini değiştirdiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri dehası ve ileri görüşlülüğü ile Çanakkale’nin geçilemediğini belirtti.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Tarihler 1915’i gösterdiğinde vatan topraklarımızı bölmek için bir araya gelen güçlü emperyalist devletler Çanakkale’den saldırıya geçmiş 8 ay 14 gün sürecek savaşı başlatmışlardır. O dönem Sofya’da “ateşemiliter” olan Mustafa Kemal Atatürk kendisinin Çanakkale’de görevlendirilmesini istemiş ve Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştirmiştir. Çanakkale güçlü düşmana karşı bağımsızlık mücadelesi veren Türk Milleti’nin destanı, yaklaşan Kurtuluş Savaşı’nın da bir nevi önsözüdür. Türk Milleti doğusundan batısına “Yurtta Barış, Dünya’da Barış” diyen, ileri görüşlü, askeri dehası savaştan sonra bütün dünya devletleri tarafından daha iyi anlaşılacak Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tek yürek olmuş Çanakkale’nin Anafartalar’ında, Conkbayırı’nda, Arıburnu’nda tarih yazmıştır. Ülkemizin her köşesinden, her şehrinden kahramanlarımız Çanakkale’de bu vatan için savaşmış ve şu an Çanakkale şehitliğinde ebedi istirahatgahlarında yan yana yatmaktadırlar. Bugün çocuklarımızın, gençlerimizin yakın tarihimizi bilmesi, öğrenmesi, atalarının birlik ve beraberlik içerisinde neleri başarabildiklerini anlamaları için Çanakkale’yi mutlaka görmeleri gerekmektedir.” dedi.
“Çanakkale’yi Geçilmez Yapan Kahramanlarımızı Saygı ve Minnetle Anıyorum”
Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan bütün vatandaşları 18 Mart, 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim tarihlerinin, İstiklal Marşı’nın yakından ve yüreğinden ilgilendirdiğini, bu ulusal değerlerin bizleri bir arada tuttuğunu hatırlatan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, birlik ve beraberliğimizi bozmaya kimsenin gücünün ve sözünün yetmeyeceğini söyledi.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Türk milleti olarak 18 Martlar, 23 Nisanlar, 19 Mayıslar, 30 Ağustoslar, 29 Ekimler, İstiklal Marşı’mız bizleri bir arada tutan ulusal değerlerimiz ve tarihe not düştüğümüz günlerdir. Bu değerlerimizi unutturmaya çalışanlara inat 7’den 70’e ulusal değerlerimize sahip çıkmalı, gurur duyduğumuz bu tarihi gelecek kuşaklara aktarabilmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 105.yılında vatan toprakları için canını ortaya koyan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, cepheye silah taşıyan 7 den 70’e tüm yurttaşlarımızı saygı ve minnetle anıyor, bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum.” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin