A+ A A-

 

Halkalı leke hastalığıyla mücadelenin ‘kararlılıkla’ sürdürülmesi gerektiğine dikkat çeken Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, nemli havalar nedeniyle halkalı leke riskinin artığına vurgu yaparak, “Menteş’teki zeytin bahçesinde 3. yıl 2. etap bordo bulamacı uygulamasını tamamladık ve başarı sağladık. Çiftçilerimiz bu günlerde özellikle taban arazilerdeki zeytin bahçelerinde, bakırlı bordo bulamacı uygulaması yapmalı!” dedi.

050318halkalileke.jpg
Haber&Fotoğraf: Volkan Yıldız
Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas Ziraat Odası’nda görevli Ziraat Mühendisi Abdullah Öz ve çiftçi Özcan Sabancı ile birlikte, Erdoğan Siler’in Menteş Mahallesi’ndeki zeytin bahçesinde bakırlı bordo bulamacı uygulaması yaptı. Zeytin ağaçlarını verimden düşüren, hatta ağacın ölümüne sebep olan halkalı leke hastalığıyla mücadele kapsamında yapılan bakırlı bordo bulamacı uygulaması 3. yıl 2. etap olarak gerçekleştirildi.
Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, tamamıyla organik mücadele yöntemi olarak değerlendirilen bakırlı bordo bulamacı uygulamasının ardından açıklamalarda bulundu.
HALKALI LEKE RİSKİ BÜYÜK!
Bu yıl nemli geçen hava şartlarının zeytin ağaçlarına halkalı leke hastalığının bulaşmasına zemin hazırladığını belirten Başkan Atıcı, “Hastalığın yıkıcı etkisini azaltmak için önümüzden gelen bahar aylarında, hava sıcaklıklarının 18-20 derece olduğu dönemler öncesinde bitkiyi korumak amacıyla şubat ve nisan ayında bakırlı bordo bulamacı uygulaması yapılır. Bakırlı bordo bulamacı uygulamasıyla bitkiye hastalık girişi engellenir ve bu şekilde hem verim kaybı hem de ağacın zarar görmesi önlenir.” diye konuştu.
3. YIL 2. ETAP MÜCADELESİ TAMAMLANDI
Muğla Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz halkalı leke mücadelesinde 3. yılın 2. etabını başarıyla tamamladıklarını ifade eden Başkan Atıcı, “Bu 3 yıl önce başlayan bir süreçti. Şubat ayındaki mücadeleyi hava şartları dolaysıyla ancak tamamladık. Bu bahçede bakırlı bordu bulamacının olumlu etkileri dikkat çekiyor. Ağaçlar gayet sağlıklı ve her yıl meyve veriyor. ‘Yok yılı’ diye bir şey söz konusu değil! Tabi bunla gübreleme ve budama çalışmalarının da büyük etkisi var. Çiftçilerimize önerim bakırlı bordo bulamacı uygulamasını yılda 3 dönem olmak üzere ‘kararlılıkla’ sürdürsünler. Çünkü bu hastalıkla mücadele kararlılık gerektiriyor. Yılda bir uygulama yada iki uygulamayla başarı şansı düşüyor. Menteş’teki bu bahçenin ardından Kafaca, Köşk ve daha ilerdeki bahçelerde aynı çalışmayı devam ettireceğiz. Bu uygulamaların asıl maksadı tabiî ki çiftçilerimizin bu uygulamayı tanımaları ve uygulamalarıdır.” dedi.
HALKALI LEKE İLK BELİRTİYİ YAPRAKTA VERİYOR
Zeytinciliğin ilçe ekonomisi için büyük önem arz ettiğini ve bu bağlamda çiftçilerin en yüksek verimi almaları için çalışmalar yürüttüklerini belirten Ziraat Mühendisi Abdullah Öz ise zeytin ağaçlarını tehdit eden hastalıklar hakkında bilgi verdi.
Ziraat Mühendisi Öz, “Zeytin ağacına zarar veren hastalık ve zararlı etmenlerinin başında halkalı leke hastalığı, dal kanseri, verticillium, antraknoz, kök çürüklüğü, zeytin sineği, zeytin güvesi, pamuklu bitler vb etmenler gelmektedir. Bu hastalık ve zararlı etmenlerinden zeytin halkalı leke hastalığı (Spilocaea oleagina) zeytinlik alanlarda büyük tahriplere yol açmakta ve rekolteyi düşürmektedir. Ancak; ‘Zeytin ağacım kuruyor, zeytin ağacımın verimi düştü’ diyen çiftçilerimiz şunu çok iyi bilmeli ki halkalı leke yılda 3 defa bordo bulamacı uygulaması ile ortadan kaldırılabilir. Hastalıkla mücadelede Milas Ziraat Odası Başkanlığı olarak her zaman çiftçimizin yanındayız.” diyerek çiftçileri uyardı.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin