A+ A A-

 

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve M. Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Milas Merkez Ortaokulu ve Milas Meslek Yüksekokulu tarafından iki ayrı anma etkinliği düzenlendi. Her iki etkinlikte de şairliği vatan sevgisinden gelen Ersoy’un hayatı anlatılarak, eserlerinin önemine vurgu yapıldı.

130318sair.jpg
Haber: Volkan Yıldız
12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve M. Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla ilk olarak saat 10.00’da Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda Milas Merkez Ortaokulu öğretmenleri ve öğrencileri tarafından etkinlik düzenlendi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan etkinliğe; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Milas Hava Meydan Komutanı Hava Sistem Albay Cenk Erataç, Milas Jandarma Komutanı Binbaşı Hayrettin Fidan, Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, gaziler, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapıldığı etkinlikte; okul öğretmenlerinin hazırladığı İstiklal Marşı, öğrencilerin gerçekleştirdiği bayrak temalı koreografi gösterimi izlendi. Okul korosunun canlı performansıyla devam eden etkinlik, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve M. Akif Ersoy’u Anma Günü çerçevesinde düzenlen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödül takdimiyle ve sergilerin gezilmesiyle tamamlandı.
İkinci anma etkinliği ise Milas Meslek Yüksekokulu’nda düzenlendi. Günün anlamına yakışır bir şekilde düzenlenen konferans, Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Muzaffer Demir ve Okutman Osman Köse tarafından gerçekleştirildi. Üniversite öğrencilerinin, akademik kadronun yoğun katılım gösterdiği konferansta ilk konuşmayı yapan Okutman Osman Köse, M. Akif Ersoy’un hayatını anlattı. Ersoy’un öğrencililik yıllarında okuduğu okulları birincilikle bitirdiğini ifade eden Köse, Ersoy’un farklı disiplinlerde ve alanlarda da başarılı olduğuna dikkat çekerek Ersoy’un çok yönlü kişiliğine vurgu yaptı. Yaşadığı buhranlı yıllar itibariyle savaşı, yokluğu, milletinin zor zamanlarını en iyi şekilde gören Ersoy’un hissiyatının ne denli fazla olduğunu anlatan Köse, “M. Akif Ersoy’u şair yapan vatan sevgisidir!” dedi.
Prof. Dr. Muzaffer Demir ise Ersoy’u eserleri üzerinden anlattı. Döneminde gericilere karşı büyük bir savaş veren, sözde değil özde modernliği ve bilimsel gelişmeleri savunan Ersoy’un tarih açısından büyük bir insan olduğunu belirten Demir, M. Ersoy’un başlı başına ders olarak okutulması gerektiğini söyledi ve öğrencilere Ersoy’un eserlerini okumalarını tavsiye etti.
Salondakilerin ilgiyle takip ettiği konferans katılımcılara teşekkür belgesi takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin