A+ A A-

 

Uçak seferleriyle ve kruvaziyer gemileriyle turist getiren, Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli A grubu seyahat acentelerine yönelik destekler 9 bin dolara ulaştı. A grubu acenteleri memnun eden destek kapsamında belirlenen havalimanları arasında Milas-Bodrum Havalimanı da yer alıyor.

140318turizm.jpg
Haber: Volkan Yıldız
Turizm sektörünün yıl geneline yayılarak uluslararası rekabet gücünün korunması için bakanlık belgeli A grubu seyahat acenteleri tarafından turist taşıyan uçak seferleri ile kruvaziyer gemiyle turist getiren A grubu seyahat acentelerine sağlanacak destek rakamları dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Antalya, Antalya Gazipaşa-Alanya, Denizli Çardak, Erzurum, Eskişehir Hasan Polatkan, Isparta Süleyman Demirel, İzmir Adnan Menderes, Konya, Kütahya Zafer, Muğla Damalan, Muğla Milas-Bodrum, Nevşehir Kapadokya, Ordu Giresun, Samsun Çarşamba ve Trabzon havalimanlarına tarifeli ve tarifesiz (charter), İstanbul Havalimanı’na ise tarifesiz (charter) uçak seferleriyle turist grubu getiren seyahat acentelerine verilecek destekler kademeli olarak 9 bin dolara kadar ulaşacak.
Kültür ve Turizm Bakanlığının turizm sektörüne verdiği büyük destekler kapsamında 2018 yılının Ocak ve Şubat aylarındaki uçuşlara 9 bin dolar, Mart, Nisan Mayıs aylarındaki uçuşlara 6 bin dolar, Haziran ayındaki uçuşlara 3 bin dolar, Eylül ayındaki uçuşlara bin 500 dolar, Ekim ayındaki uçuşlara 3 bin dolar ve Kasım ile Aralık aylarındaki uçuşlara ise 9 bin dolar destek sağlanacak. Almanya, Belçika, Çin, Danimarka, Endonezya, Finlandiya, Fransa, Güney Kore, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İsveç, Japonya, Malezya ve Norveç’ten belirtilen havalimanlarına düzenlenecek uçak seferlerinde destekleme oranı yüzde 20 oranında artırılarak uygulanacak. 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip uçaklarla yapılan seferlerde en az 150 yolcu getirmek kaydıyla destekleme tutarları yüzde 30 oranında artırılacak. Ayrıca bir uçakta bir veya birden fazla acente tarafından getirilen turist grubunun bulunması halinde her bir acenteye verilecek destek tutarı, o acentenin getirdiği yolcuların uçaktaki toplam yolculara oranına göre hesaplanacak. Belirlenen dönemler içerisinde yolcuları tek bir acente tarafından getirilen seferlere ilişkin talepler öncelikli sonuçlandırılacak.
A GRUBU ACENTELER DESTEKTEN MEMNUN…
Milas’ta A Grubu Seyahat Acentesi işleten Mithat Serçin, Milas-Bodrum Havalimanı’nın destek kapsamında yer almasının bölge turizmi için büyük anlam ifade ettiğini belirtti.
“Milas- Bodrum Havalimanı bölgemizde her geçen gün önem kazanan değerlerden bir tanesi oldu. Son yıllarda sefer sayısının ve gelen yolcu sayının artması, bölge ekonomisine ve turizmine ciddi katkılar sağlamaktadır. Özellikle destek kapsamındaki havalimanlarından biri olan Milas-Bodrum Havalimanı, destekle birlikte döviz kapısının açılmasını sağlayabilir.” diyerek destek kararını değerlendiren Serçin, “Yurtdışından turist getiren bizim gibi A Grubu Seyahat Acentelerine yapılan desteklerle turizmin önü hem açılacak hem aynı zamanda bölgemize gelen turist sayısının da artacağını düşünüyoruz. Bu karar hem ülke turizmine hem bölge turizmi için artı değer anlamında önemli bir karardı. Bu tarz teşvikler in devamını diliyoruz. Desteğin bizleri motive edip aynı zamanda ülkemize daha fazla turist getirerek döviz kapısını açacağını düşünüyoruz.” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin