A+ A A-

 

Kurum amirleriyle birlikte gerçekleştirdiği ziyaretlerle vatandaşların sorun ve taleplerini dinleyen Milas Kaymakamı Eren Arslan, Dibekdereli efsane zurna üstadı Dursun Girgin’in zurna ve kamış yapım atölyesi kurulması talebi üzerine çalışma başlatılması talimatını verdi.

07042018dibekderrmanset_c9ed6.jpg
Haber: Volkan Yıldız
Milas Kaymakamı Eren Arslan, kurum amirleri ve STK temsilcileriyle birlikte “Vatandaş Buluşmaları” adı altında Milas’ın merkez ve kırsal mahallelerine ziyaretler gerçekleştiriyor.
Geçtiğimiz cuma günü Dibekdere Mahallesi’nde Kaymakam Arslan başkanlığında düzenlenen ziyarete; Milas Jandarma Komutanı Binbaşı Hayrettin Fidan, Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas Sağlık Müdürü Dr. M. Ergun Kırova, Milas AK Parti İlçe Başkanı Fahri Acar, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayrettin Akkaya ve öğretim görevlileri, Milas Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Ümit Özgüç, Aydem Elektrik Dağıtım A. Ş. Milas İşletme Müdürü Atilla Uzunoğulları, Dibekdere Muhtarı Ahmet Acar ve mahallleliler katıldı.
Mahallelinin sorunlarını dinleyen ve ilgili mercilere talimat vereceğini belirten Milas Kaymakamı Eren Arslan, ayrıca vatandaşların hizmet noktasındaki taleplerini not etti.
ZURNA SANATÇILARI, KENDİ ÇALGILARINI ÜRETMEK İSTİYOR
Bu sırada söz alan Dibekdereli efsane zurna üstadı, Uluslararası Zurna Zen Festivali’nin fikir babası Dursun Girgin, “Öncelikle mahallemize gelerek bizleri ziyaret edip, sıkıntılarımızı dinlediğiniz için hepinize teşekkür ederim. Ben Dibekdere’nin eski muhtarıyım. Türkiye’nin en kalabalık davul-zurna icracıların yaşadığı yer olan Dibekderemizde, Zeybek kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz. Bu yörede bu kültürü yaşatan insanlar olarak, mahallemizde bir zurna ve kamış yapım atölyesi kurulmasını, bu anlamda eğitimler verilmesini istiyoruz. Bu bizim ata mesleği… Bu ürettiğimiz zurna ve kamışları hem iç piyasaya hem de yurt dışına satabiliriz. Aynı zamanda kültürümüzü sahneleyebileceğimiz alanlar oluşturulsun istiyoruz. Türkiye’deki en büyük, en nitelikli mehter takımı Milas’ta kurulabilir. Ben ayrıca torunlarıma orijinal davul yapıyorum. Bu anlamda da çocuklara oyuncak olarak silah vermek yerine bir müzik aleti verebiliriz. Bu kurulacak olan atölyede orijinal oyuncak çalgıları üretip satabiliriz.” dedi.
Girgin’nin talebini değerlendirmeye alacaklarını ifade eden Kaymakam Arslan, Dibekdere’ye özgü bir üretim atölyesi ve eğitim alanlarının oluşturulmasıyla ilgili kurum müdürlerine proje hazırlanması için talimat verdi.
Kaymakam Arslan ve beraberindekiler toplantının ardından mahallede örtü altı yetiştiriciliği yapan çiftçi Muhittin Turhan ve ailesinin seraları gezildi. Çilek, biber, domates vb. ürünler yetiştiren Turhan ailesine başarılar dileyen Kaymakam Arslan, daha sonra 1994 yılında Ağrı ili Cumaçay Karakolu’nda şehit olan Jandarma Er Talat Girgin’in Küçük Dibekdere Mahallesinde yaşayan ailesini ziyaret etti.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin